1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Metal Fırtına 4 – Gizli Güç – Kitap yorum

Metal Fırtına 4 – Gizli Güç – Kitap yorum


Metal fırtına serisinin 2009 yılında çıkan son kitabının yazarı, ilk kitapta da katkısı olan burak turna…
Bu kitap da da şunu anladım ki, diğer serinin devamı olan kitaplar gibi bunda da maddi kazanımlar daha üst seviyede tutulmuş; fakat yazımsal olarak herhangi bir gelişme hiç yok. Aceleye getirdikleri düşüncesindeyim. Tüm seriyi okuduğumdan dolayı bu son çıkan kitabı da okuma ihtiyacı hissetmiştim 2 saatte bitti, çünkü kalın bir kitap değil sadece 200 sayfa ve bölüm başlıkları için boş sayfalarda eklenmiş ki bu sanırım kitabı kalın göstermek içindi.

Kitap burak turnanın son yazdığı bölümden devam ediyor, baş kahramanlarımız yine gökhan ve mert. fakat bu sefer diğer seriye ait kitaplarda hiç duyulmayan 2 konu gözümüze çarpıyor ki, bunları neden bu son kitaba eklediğini anlamak zor değil: bir konsey ve bir ada… Konseyden bahsetmeye gerek yok, derin imparatorluk kitabını okuyan var ise yazarın az çok benzerlik kuracaktır… Ada ise, biraz mitolojik olmuş; olaya fantastik duygular katmaya çalışılmış fakat bunu yazımsal olarak yazar başaramadı diyebilirim..

Benim elimde şuanda kitabın 2. baskısı var, ilk baskıyı inceleme fırsatım olmadı ama yani 2. baskıda bile bu kadar türkçe hatası olması benim için kitap hakkında başlı başına bir eksi puan olmuştur. ve yukarda da yazmıştım, aceleye geldiği izlenimi yaratıyor kitap diye; aynen öyle… sebebi de şu: Cümleler kaliteli değil, nasıl desem: bestsel olmuş benzer politik kurgu romanlarında ki o kaliteli cümleleri kitapta bulamıyorsunuz ve aynı benim gibi çok paragraf kullanılıyor kitapta bunu ben sevmiyorum, çünkü konuyu çok sıradanlaştırıyor ( ben çok paragraf kullanıyorum çünkü çok konuya değiniyorum ama yazar öyle değil ; o yüzden yazılarım sıradan değil kalitelidir 🙂 )

Kitabı heyecanla açtım diyebilirim; çünkü bir beklenti söz konusuydu her zamanki gibi.. yine hayal kırıklığına uğradım, serinin devam kitaplarında hiç bir gelişme yok , fakat her zamanki gibi yazarın kurgularını çok başarılı buluyorum… yani güzel konulara değiniyor, hayal gücü gerçekten muhteşem ; bütün bunlara bir de kaliteli yazım eklenseydi daha güzel olabilirdi. Hayal gücünü çok sıradan cümlelerle oluşturduğunu düşünüyorum ve bazı yerlerde kopukluklar, bazı yerlerde ise gereksiz hatalar olması kitap için diğer eksiklikler… Ayrıca bu eksikliklere başarısız bir erkek – kadın ilişkisi anlatımını da ekleyebiliriz. ( diğer kitaplarda aşk vs. daha iyi anlatılıyordu, ikili ilişkiler babında… hemde bu kitapdaki kadar kısa olmuyordu. )

Son olarak kitap tasarımı hakkında yazacak olursak, kapak sıradan arka plan ile ön plandaki resimler aynı; kitapda helikopterden çok uyduların ismi geçmesine rağmen onlardan kapakta eser yok , tek bir asker resmi ve kitabın ismi : ilk kitapdaki gibi daha görsel birşey olabilirdi.

Velhasıl, kitap benim gözümde 10 üzerinden 5 almıştır ve vasat bir kitaptır ; fakat serinin diğer kitaplarını okuyanların takip etmesi gereken bir kitap; çünkü anlaşılan devamı yine yazılacak!.

iyi okumalar..

Yorum Yap