1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Derin Karanlık ( Pitch Black )

Sinekritik: Derin Karanlık ( Pitch Black )


pitch black derin karanlıkVin Diesel’in Riddick Günlükleri filmini 2004 de izledikten sonra, bir devam filmi olduğunu bilmiyordum: uzun zamanda bu konuda araştırma yapmadığım için ve anladığım kadarıyla benim gibi bu konuda cahil bir çok kişi olduğu için geri kalmış hissettim kendimi. Hiç bir zaman geç değildir! Ben de sinema da serinin son filmini izlemeden önce, şöyle bir geçmişi deşeyim istedim! Bakalım neler olmuş?

2004 yapımı film, bir gemide başlıyor. Başka bir gezegene yerleşmek üzere 40 yolcusuyla dünyadan haraket eden uzay gemisi yolda bir arıza ile karşılaşır. – Tesadüf ki bu arıza tam da kahramanımız riddick’in ‘ Zaman uzadıkça sorun hep çıkar ‘ benzeri sözleri sonrası gerçekleşti. – Gemi içindekilerle beraber bilinmeyen bir gezegene düşer. Kurtulan az sayıdaki yolcu, gece olunca burada verecekleri yaşam mücadelesinde daha da zorlanacaklarını anlar. Düştükleri gezegende onları çok büyük bir sürpriz beklemektedir.

Filmin senaryosu her ne kadar basit gelse de, bilim kurgu türünde kült olmaya aday filmlerden biridir; Derin karanlık ( Pitch Black ). Bir çok sinemasever Vin Diesel‘i bu filmle sevmiştir desek yeridir: ne kadar toy olduğunu ama karizmasını her zaman konuşturduğunu bu filmle görmek mümkün! 2000 yılında çekilmiş bu film için fazla bir beklenti içine girmek gerekir mi bilemiyorum; bir gezegen ve çözülmesi gereken gizem dışında daha ne olabilir ki bu tür filmlerde? Bunu da fazlasıyla yerine getiriyor diyebiliriz!

Filmde Vin Diesel karizmasının ve toy olmasına rağmen başarılı oyunculuğunun yanında en dikkat çekici oyunculuk Radha Mitchell’e ait. Yönetmen bu güzel bayanın seksapelliğinden ve delici bakışlarından yararlanmayı iyi bilmiş. Bunun yanında gemide sağ kalanlar arasında bir arap ( Neden siyahi seçildi? ilginçtir oğullarının hepsi beyaz! ) ki aynı zamanda müslüman bir karakterde yerleştirilmiş. Güya Yeni Mekke’ye doğru yol alıyor, çocuklarıyla: isimleri de Ali, Süleyman, Hasan! Ara ara ezan okuyup, salavat getirdiği sahneler değişik duygularla izlettirse de böyle bir tanım senaryo açısından riskliydi. Bu riski neden aldılar veya neden böyle bir şey yaptılar bilmek zor.

Riddick serisi tamamlamak için izlenilmesi gereken bir film; vin diesel’in sinemografisini takip edenler için izlenilmesi gereken bir film. Bunun dışında: bu dönem sinemaseverlerinden biriyseniz, sıkıcı gelebilir. Film her ne kadar bir başlangıç ve ilk film olsa da Riddick karakterinin geçmişine, neden katil olduğuna ve hapishanede yaşadıklarına – kaçısına cevap verecek soruların cevaplarını vermiyor! Bu da devam filmi çekilmesini mümkün kılıp, bu günlere kadar gelmesine olanak sağlıyor: her ne kadar senaryoya zeka ürünü bir ekleme yapılmasa da ve basit olsa da Vin Diesel’in karizması filmi izlenir kılıyor. Tek şaşırdığım(ız) nokta, filmdeki çocuk karakter! Ne olduğunu siz izleyin, anlayacaksınız.

İyi seyirler.

Yorum Ekle