1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Robin Hood ( 2010 )

Sinekritik: Robin Hood ( 2010 )


Robin Hood karakterini, küçüklüğümüzden beri okurduk veya dinlerdik. Bildiğim kadarıyla daha önce 2 kez hollywood tarafından filmi de çekilmişti. Hatta bu filmlerinden birinde çalan müzik, en güzel aşk şarkılarından biri olarak milyonlarca kez paylaşılmıştır herhalde…

Filmi izlerken beklentim, daha öncekilerin tekrarı olacağı niteliğindeydi ama yanıldım. Film, daha çok robin hood‘un nasıl robin hood olduğunu bize anlatıyor. yani son zamanlarda bir çok büyük bütçeli filmlerin yaptığı gibi ”hikayenin öncesine” gidiyor ve bize yaşananları anlatıyor. Burada filmde biraz gladyatör benzerliği gördüm ki, yazmadan edemeyeceğim.

”Kanun ne zaman baskı yapar, o zaman kanun kaçağı ortaya çıkar”

Filmde böyle bir replik vardı, gerçekçi bir yaklaşım. Buna benzer bir çok güzel söz de filmde vardı. Filmin senaryosunun ve diyaloglarının bu yönden çok güçlü olduğunu söyleyebilirim. Russell crowe’nin başrolde olması zaten filmi izlenir kılıyordu, gladyatör filmindekine benzer bir rol olduğu için pek zorlanmadan başarıyla üstesinden kalktı. diğer oyuncularda kendisine iyi eşlik etti diyebilirim. Müziklere pek dikkat etmedim ama daha iyi olabilirdi diyebilirim. zamane şartları filme iyi yansıtılmış.

Filmde bir sahne çok dikkatimi çekti, ”taş ustasının oğlu bir sir” olarak karşımıza çıktı robin. Filmde yine bir mason imzası görmek şaşırtıcı olmadı açıkcası. :)

Robin Hood’un güçlülere karşı zayıfları savunduğu haçlı seferleri sonrası eve dönüş hikayesini anlatan, kanun kaçağı nasıl olduğunu bize çok iyi oyunculukla, diyalogla, tarihi yapıyla sunan bir film vardı karşımızda…

İMDB puanı 7, ben de genele uyuyorum ve 7 puan veriyorum. :)

ve efsane başlar diyorum…

iyi seyirler.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. 11 sene önce

    Guzel bir filme benziyor tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir