İlginizi Çekebilir

çanakkale savaşı bayram namazıHer ülkenin tarihinde çok önemli yer edinen savaşlar mutlaka vardır, öyle bir ecdadın torunlarıyız ki biz de bu savaşların sayısı nedense çoktur: dandanakan, malazgirt, ankara savaşları, istanbul’un fethi vs. vs. daha bir çok savaş örnek verilebilir fakat özellikle biz, T.C de yaşayan insanlar olarak herhalde Çanakkale Savaşı bizim için çok daha önemli…

Bugün Kurtlar Vadisi adlı diziyi tesadüfen izlerken, oradaki bazı konuşmalar ve görüntüler dikkatimi çekti. Bir dizi, böyle anlamlı bir günde, Çanakkale Şehitleri‘nin olduğu bölgede çekim yaptı. Daha da önemlisi, günün anlam ve önemine uygun çok güzel konuşmalar geçiyordu. ” Bu ülkenin her zaman bir lidere ihtiyacı olmuştur. ” sözü, tarihimizden beri başarılı liderlerle ecdadımızın neler yaptığını iyi özetler nitelikteydi. Kurtuluş savaşı sırasında insanlarımızın ırk, millet ayırmadan nasıl bir komutan altında savaştığını özetleyen cümleler ise günümüzdeki tartışmaların ne kadar yersiz olduğunun göstergesi niteliğindeydi. İnsanlarımızın ne kadar ayrı görüşleri savunduğunu gördüğümüz günümüzde yandaki resimdeki gibi, savaşta bile inancıyla ve tüm benliğiyle kendini vatanı için harcayan bu insanların torunları olarak ne kadar gurur duysak azdır, fakat biraz da tarihimizden ders alsak ve ona göre hareket etsek daha mutlu yarınlar mutlaka bizim olacaktır.

Binlerce vatandaşımız öldü o savaşta… Günler ne çabuk geçti değil mi? Şuan bakıyorum haberleri vs. ne kadar az yer kaplıyor bu anlamlı savaş… Neleri konuşuyoruz, nelerle uğraşıyoruz, nelerle vakit geçiriyoruz… Ders alıyor muyuz? Yoksa yine dünyanın yalanlarına kanıp, yolumuza kendimizi kandırarak devam mı ediyoruz???

Uzar gider…

Vatanımız uğruna, milli mücadele ruhu ile vatanın dört bir yanından gelip şehit olan yüzbinlerce insan hatırlanmaya ve hatırlatılmaya değer! Biz şuan yataklarımızda rahatça uyuyabiliyorsak, kendi bayrağımız altında özgürce nefes alabiliyorsak bunu aziz şehitlerimize borçluyuz.

“Onlar dönmeyi hiç düşünmediler.”

Bir dua, bir ziyaret, bir anma bile eminim onların yattıkları yerde yüreklerini rahatlatıyordur. Vatanı uğruna, gelecek nesiller yani bizler uğruna elleri kınalanıp Çanakkale‘ye şehit olmayı göze alarak gelen ATALARIMIZA, çanakkale şehitlerine bir dua etmek, el açmak bir boyun borcudur, namus borcudur, VATAN borcudur. Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.. Nur içinde yatsınlar..

Yazımı , Mustafa KUTLU abimin yazdığı başlıkla aynı ismi taşıyan şiirle sonlandırayım:

CEBİNDE BİR RESİM KIRILMIŞ UCU
AK YÜZLÜ ANNENMİ SENİN ŞEHİDİM
DİN DEVLET UĞRUNA ÖDEDİN BORCU
CENNETE ULAŞTI TENİN ŞEHİDİM

İŞGALE UĞRADI NAMUSUN YURDUN
İMAN ÇELİĞİNDEN BİR SİPER KURDUN
UYKUSUZ AÇ SUSUZ NÖBETE DURDUN
ALLAHTAN BİR BAŞKA GENİN ŞEHİDİM

YOKSUNDUN YEMEKTEN SICAK ÇORBADAN
AYRIYDIN YARDAN ANA BABADAN
TINMADIN MERMİDEN YAĞAN BOMBADAN
DÜNYAYI KAPLADI ENİN ŞEHİDİM

VATAN KUTSAL DEDİN DİN KUTSAL DEDİN
BİR ÇAKIL TAŞINI ASLA VERMEDİN
ÜÇ AYLIK BEBENİ BİLE GÖRMEDİN
ATILDIN DÜŞMANA KENDİN ŞEHİDİM

YEDİ DÜVEL İDİ PUSUYU KURAN
SANA DÜŞMAN FAZLA HA BİRE VURAN
BİR ELİNDE BAYRAK GÖĞSÜNDE KUR’AN
DÜNYALARI BİLE YENDİN ŞEHİDİM

BİLEĞİN DEMİRDEN PENÇE BÜKÜLMEZ
SENİN YÜREĞİNE PAHA BİÇİLMEZ
KANLA YAZDIN ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
BU YİĞİT KAHRAMAN SENDİN ŞEHİDİM
ŞEHİTLER ÖLMEZ DENDİN ŞEHİDİM

Yorum Ekle