İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

İP Man – Sinekritik


0

Uzak doğu sporlarını, özellikle dövüş sanatlarını pek sevmem ; barışçıl yollardan çözüm bulmak yerine neden kavga edilir sorusunu her zaman söylemişimdir… ama dayak cennetten çıkmıştır lafını da bildikten ve bu filmi izledikten sonra: evet, bazen bazılarını iyice pataklamak gerek!

Film hakkında ilkönce şunu belirteyim; film 2009 yapımı bir film.. Ben çince versiyonunu alt yazı ile izledim. öyle bilimkurgu efektleri olmayan bir film diyebilirim, görüntü kalitesinin de yüksek olması önemli değil.. Zaten 1930-1950 yılları arasında geçen bir film ve mekanı yansıtma açısından başarılı bir set oluşturulmuş. Giysiler, evler, dizayn hepsi güzeldi ( sanki çin’e gittim ya ben! ) Hiç olmassa benzer filmlerdeki ( ki bruce lee filmleri de izledik canım biz! ) mekanlar tarz olarak bu filmde daha üst noktada bize yansıtılmış diyebilirim..

Filmi izlememde ki en büyük sebeb ise Bruce Lee’nin hocasının filmi olduğunu öğrenmemdi. Zaten bu yüzden izleyici sayısının fazla olacağını düşünüyordum ama filmin sonunda öğrendim ki larip man’ın geliştirdiği kung-fu taktiğinin şuanda dünyada 2 milyondan fazla seveni olduğunun yazılması düşüncemi daha da destekler bir cümle olmuştu. Ayrıca benzer taktiği Bruce Lee’nin de kullanması bu kung-fu taktiğinin milyonlarca kişi tarafından bilinmesine de yol açmış zaten…

Filme gelince… Başrolde oynayan Donnie Yen zaten bir kung-fu ustası ve aynı zamanda da oyunculuk yapıyor. Karakter ve yüz hatları olarak filmin sonunda orjinal resimlerini gördüğümüz ip man’a da benziyor diyebilirim… ve kaderin bir cilvesi herhalde; donnie yen’e 2006 yılında Bruce Lee filminde ” bruce lee ” karakterini canlandırması için teklif yapılmıştı! ( sonucu bende bilmiyorum, film halen daha çekilmedi. )

Filme gelince… Filmde, gösteri amaçlı kullanılmayan sadece savunma amaçlı olan ve ip man tarafından geliştirildiğine inanılan bir kung-fu taktiğinin öğrenilmesinden – gelişmesinden ziyade ; dövüş sanatlarını yaymaya inanmayan, herşeyin barışçıl yollardan çözülmesine inanan ip man’ın japonya’nın çin’i işgalinden sonra karar değiştirmesi ve bu taktiği başkalarına öğretmesi ile devam ediyor.. Filmde, siyasi mesajlarda verilmedi değil.. japonyanın haksız işgali, çinde yaşanan sefalet, bundan ip man ustanın da etkilenmesi ve işçi olarak daha önce yapmadığı şeyleri yapması… Arkadaşlarıyla bağlantıları ve milletine ne kadar sahip çıktığını da öğreniyoruz.

Film güzel bir son ile bitiyor, filmde bazı sahnelerde bilgilendirici yazılar – görseller geliyor ekrana; bunlar sayesinde o an yaşanan olayları öğreniyoruz, devamında ise film kaldığı yerden devam ediyor…

Yönetmene pek iş düştüğünü zannetmesem de , dövüş sahnelerinin gerçekten gerçekçi çekildiğini söylemek lazım… Son sahnede generalle yaptığı dövüşten önce bende heyecanlanmıştım!.

Pek ünlü oyuncu yoktu, ben açıkcası donnie yen dışındakileri ilk defa gördüm. Zaten İp man dışındakilere herhangi bir oyunculuk yeteneği sergileme fırsatı verilmedi! ip man karakterini oynayan donnie yen ise gerçekten başarılı bir oyunculuk gerçekleştirdi ve bilmiyorum belki de benim düşüncemdir ama bruce lee nin hani filmlerde bir gülüşü vardır, müzip bir gülüşü… bence o gülüşü ustası ip man dan aldı! ciddiyim!

neticede ben beyazperde sinema sitesinde bu film için 10 üzerinden 9 verdim; filmde belkide birşey yoktu ama film amaçladığı şeyi başardı, felsefesesini bize doğru anlattı ve ” işte bu ! ” dedirtti…

izlemenizi önereceğim filmlerden biri, ayrıca tarih bilginize de katkıda bulunacaktır..

ve tabii ki , dövüşmek en son çare!.

İyi seyirler

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle