İlginizi Çekebilir
PES 2010 geliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. İnternet Explorer Çocukları Koruyacak

İnternet Explorer Çocukları Koruyacak


İnternet dünyası geliştikçe ve teknolojinin ilerlemesi tüm evleri sardıkça çocukların internet alışkanlıkları konusunda kontrol edilmeleri gerektiği kaygısı gittikçe artıyor; fakat sanal alemde her türlü açıklar olduğundan dolayı bunların farkında olan çocuklarında olması yöneticileri yeni arayışlara itiyor olsa gerek…

Microsoft da sosyal sorumluluk projesi olarak mı görüyor bu projesini bilmiyorum ama çocukların internette daha güvenli sörf edebilmeleri için bir dizi önlem alacağını duyurdu. Gerçi bu kararı almasındaki etken konusunda bazıları komplo teorisi olarak, internet explorer’in artık windows’da resmi internet tarayıcısı olarak gelememesi konusunda çıkan mahkeme kararı sonrası liderliği kaptırma korkusu olduğunu söylese de güzel bir proje olacağı kesin.

Proje nedir?.

İE8 için özel bir tarayıcı geliştirilecek, çocuk versiyonu gibi bir şey… Bu versiyonda çocukların seveceği animasyonlar ve sitelere girdiklerinde çıkacak resim ikonları olacak, aşağıdaki gibi..

 

Bu resimler sitenin güvenirliğini belirleyecek resimler… Microsoft yeni sistem sayesinde, çocuklara interneti düzgün kullanmayı da öğretmek istiyor.

Koruma filtresi, sayfaların içeriğine göre kullanıcılara bilgi de verecek. Örneğin, sayfada ahlak dışı ya da şiddet içerikli materyaller varsa ekrana gelen grafik de bu konuların ne kadar zararlı olduğuna dair ufak bir yazı da bulunacak.

IE 8’in çocuk dostu versiyonu ayrıca hack ve virüs tehlikesi olan sayfalara karşı da koruma sağlıyor.

Artık zamanla tüm okullarda internet kullanımı daha da yaygınlaşacak; hatta bazı okullarda derslerde bilgisayar kullanmak serbest [ yabancı okullarda ] yapılan araştırmalar televizyon ile veya bilgisayar ile büyüyen çocukların 20-30 yaşlarına geldiklerinde şişman oldukları ve sosyalleşemediklerini gösterirken; bu duruma rağmen okullarda ” teknolojik gelişmelere ayak uydurmak adına gençliğimiz ne yönde gidiyor… bilmiyoruz…

<

p style=”text-align: left;”>İşte burada çocuklarımızın güvenliği için bu tip önlemlerin daha fazla geliştirilmesi gerekiyor. Bakalım , takip edeceğiz: göreceğiz. Ben de merak ettim açıkcası.

Yorum Yap