İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Google’den yeni bir hizmet: googledns

Google’den yeni bir hizmet: googledns


Google’den güzel bir yenilik daha =) Özellikle biz türkler bu hizmeti çok seveceğiz sanırım.

OPENDNS son zamanlarda çok yaygın oldu, sebebi ise tr den girilen bir çok web sitesinin yasaklı olması ( youtube gibi.. ) Bu tip sitelere girmek için zaten şuanda 4.2.2.1 – 4.2.2.2 veya bir başka opendns dns İp si olan 208.67.222.222 – 208.67.220.220 numaralarını kullanıyoruz; google de buna bir başkasını ekledi.

Tahminim üzere hızlı dnslerden biri olacak bu dns.. ki google açıklamasına göre amaç da zaten sitelerin daha hızlı açılması..

numaraları ise : 8.8.8.8 – 8.8.4.4

yapmanız gereken ise : Denetim Masası’nı açın. Ağ ve İnternet’e tıklayın. Burada internet bağlantınızı seçip sağ tıklayın. Özelliklere gelip Internet Protokolü’nü seçin.

Tekrar Özellikler’i seçip DNS ayarları kısmına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 değerlerini girin. Onay verdiğiniz anda artık siz de bir Google DNS kullanıcısı oldunuz demektir.

ve bir not: bu şekilde yaparsanız, google girdiğiniz siteleri kaydetmiş olur… yani ne yaptınız nerelere girdiniz onlar bilgileri saklamış olacak… fakat , normal şartlarda bu işi türk telekom da yapıyordu =) google açıklamasının son kısımlarında bu kaydetme işlemlerinin 2 gün süreceği ve sonrasında silineceği yazsa da, bence bu istatistiki bilgileri bir çok şeyde kullanacaklarını düşünüyorum =)

Yorum Ekle