İlginizi Çekebilir
Minik hesap makinası
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. icloud – arkadaşların, dosyaların ve daha fazlası bir yerde!

icloud – arkadaşların, dosyaların ve daha fazlası bir yerde!


Xcerion firması işletim sistemi kavramına farklı bir bakış açısı getiriyor: Web’de Sanal İşletim Sistemi…

Xcerion‘un İsveçli web geliştiricileri tüm uygulamaları ve depolama alanıyla beraber komple bir PC’yi temsil eden iCloud ismindeki internet hizmetini duyurdular.  Web tabanlı (cloud) sanal PC ile dünyanın her yerinden kişisel verilere ve gerekli programlara ulaşılabiliyor.

Şimdilik sadece Internet Explorer’da hatasız çalışan web uygulaması masaüstü olarak Windows Vista’ya benzeyen bir bilgisayarı taklit ediyor. Beraberinde sunulan 30 program arasında metin düzenleme, tablo işlemcisi, medya oynatıcı, Messenger, takvim, bir e-posta istemcisi ve  masaüstü gadget’ları var. Ek olarak 3 GB büyüklüğünde depolama alanı sunuluyor.

iCloud şu an için hala beta aşamasında, ama final sürümünde de ücretsiz bir hizmet olmaya devam edecek.

iCloud’u kullanmaya başlamak için hizmete buradan kaydolmanız gerekiyor.

Kaynak: CHIP

<

p align=”center”>Benim notum:

Hemen üye oldum tabii!. Kaçmaz benden, hem bedava alan… Hem yeni bir sistem, hem de bu tip şeyler aslında gerekli artık; sonucunu bilmesek de!

Üyelik işlemlerinden sonra bir aktifleştirme gerekmiyor; hemen size bir hoşgeldin maili ile birlikte, bu icloud sitesi için kullanıcı adı ve bir email adresi veriyorlar. bu email adresi ile arkadaşlarınızı kullanacağınız bu sistem içerisinde MSN benzeri programa ekleyebiliyorsunuz ve bu program aracılığıyla konuşma yapabiliyorsunuz ( burası tahmin, daha kimseyi ekleyemedim 😀 )

Ayrıca, sitenin titlesinde senin arkadaşların ve dosyaların benzeri bir yazı yazıyor; zaten ilk girdiğimde bunu bende anlamıştım: çünkü dosya saklama klasörleri dışında hemen sağda online üyeler sekmesi bulunuyor. Buradan sohbet etme imkanımız var.

Ayrıca, site dilleri arasında olmasa da sistemi türkçe olarak kullanıyoruz; bunu bende sistem otomatik olarak algıladı; proxy ile girmeyi deneyenler farklı sonuç alabilir.

Vistaya benziyor dediler ama çok da değil; java alt yapısını kullanması biraz kasabilir bilgisayarınızı bu konuda dikkat edin; özellikle internet explorer i sorunlu olanlar buna dikkat etsin. mozilla ile denediğimde sisteme girememiştim, diğer tarayıcıları deneme fırsatım da olmadı ama siteyi az incelediğimde mozilla için geliştirilmeye devam edildiği benzeri yazılar okudum; fakat baya eski yazılardı : belki de ben windows 7 kullanıyorum bu yüzden mozilla java eklentisini kurmamış olabilirim hatırlamıyorum, bunu mozillada deneyenler lütfen yorum olarak belirtsinler.

Onun dışında arkadaşlarını davet edebiliyorsunuz, profilinizi inceleyenleri görebiliyorsunuz, gösterim sayısını görebiliyorsunuz. ekranda vistada olan eklentilerin benzerlerinden saatler vs. de var.

Bir sistem de olması gereken bir çok şey var; alan olarak da 3 gb ile sınırlandırılması suistimalleri engellemek için…

Ayrıca sistemi linux benzeri bir şekilde de kullanabiliyorsunuz, bu konuda pek iyi olmadığım için ilerleyemedim ama linux bilgisi olanlar anlayacaktır.

Bu ve daha fazla eklentiler için, beta aşamasında olan bu yapım takip edilebilir; hemen bir hesap açın!.

isteyen beni : icononline@icloud.com adresinden ekleyebilir, kendi sanal sistemlerine 🙂

Yorum Yap