KTM telefon kazandınız mesajı
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji Haberleri

KTM telefon kazandınız mesajı

6

Telefon dolandırıcıları bir türlü uslanmıyor ve sınır tanımaz yöntemlerine her gün yenilerini eklemeye devam ediyorlar, bunları haberlerden takip edebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de aşağıda örnek bir resmini göstereceğim “Samsung Galaxy S7 Edge akıllı cihaz hattınıza tanımlanmıştır” şeklinde kısa mesaj gönderen KTM uzantılı mesaj içeriği. Yani, KTM telefon kazandınız gibi mesajlara hala inanan var mı, gerçekten pes doğrusu!

KTM telefon kazandınız mesaj içeriği Samsung Galaxy S7 Edge kazandınız şeklinde gayet cazip ama ilk bakışta dolandırıcı olduğu anlaşılır türden.

Yöntem aslında aynı: 2014 yılında da benzer mesajlar atılıyordu, halen daha atılıyor, değişen tek şey önceden Samsung Galaxy S5 veriyorlardı şimdi Galaxy S7 Edge veriyorlar, tabi yersen!

KTM telefon kazandınız mesajı dolandırıcılıktır

KTM uzantılı bu mesaj hakkında sosyal medya ve Google’da az arama yaptığımızda, KTM Lojistik Pazarlama adında bir şirkete ulaşıyoruz. Mesaj da zaten aranmasını istedikleri numarayı veriyorlar: 02129670598 Şikayet var adlı internet sitesine baktığınızda şirket hakkında yüzlerce şikayet olduğunu göreceksiniz. Burada önemli olan, bizim bilgilerimize, telefon numaralarımıza bu dolandırıcılar nasıl ulaştı? Gerçekten muamma.

Telefonunuza gelen bu dolandırıcılık olduğu ilk bakışta çok net anlaşılan mesaj içeriğinin son kısmında B370 uzantısı yer alıyor, bu uzantı BTK sitesinde incelendiğinde kodu kullanan firmanın NUR KARMED SMS HABERLEŞME VE İLETİŞİM TELEKOMÜNİKASYON TİC. olduğu gözüküyor. Yani dolandırıcılar aslında bir SMS gönderme şirketi üzerinden bu işlemleri yapıyor. Bu şirket muhtemelen SMS satışı yapıyor dolandırıcılara, yani legal olarak işini yapıyor, SMS gönderimini ise dolandırıcılar bu şirket üzerinden yapıyor gibi gözüküyor. Bu durumda asıl dolandırıcılara ulaşmak her halükarda mümkün.

Telefon dolandırıcılarına dikkat edin!

Samsung Galaxy S7 Edge fiyatı bu yazıyı yazdığımda yaklaşık 2.500 TL civarına satılıyordu. Bu yüzden gelen mesaj içeriği ilk başta bazılarımız için cazip gelebilir ama dolandırıcı olduğu oldukça açık. Eğer bunu yediniz ve numarayı ararsanız sizden “olmayan” cep telefonunu adresinize göndermek için verdikleri PTT şubesine para yatırmanızı istiyorlar. Genellikle 100 TL civarında bir tutar, bazen kişisine göre 300 TL istedikleri de oluyormuş (netteki yorumlar bu şekilde) ve parayı yatırdıktan sonra daha telefonlarına ulaşamıyorsunuz. Üstüne su içmeden, bu yazıyı okuduysanız, ne mutlu size.

Cep telefonunuza gelen buna benzer mesajlara kesinlikle aldanmayın. Kimse durduk yere size telefon vs. gibi şeyler kazandırmaz, çekiliş yapmaz, sizden para istemez. Hem hediye verecek hem de para istiyor! Bu konu hakkında hemen savcılığa başvurabilirsiniz. Bunu da belirteyim. Hatta başvurun, üşenmeyin!

Okumaya Devam Et
Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir
Facebook Protesto

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Son zamanlarda bu tür mesajlar türedi. Hala inanlar var mı hayret doğrusu.

 2. Evet genelde bazen banada geliyor btkm sitesine şikayet ettim ama yinede yolluyorlar

 3. bugüne kadar böyle bir mesaj hiç almadım. Alırsamda dikkate almam. bunları niye ararlar anlamıyorum.

Yapılan Yorumlar
 1. Yıl Olmuş 2019 Hala Dolandırılanlar var :D

 2. bu tip şeylere inanmayın. Kimse kimseye bedava birşey vermez . Bedava diye kanmayın.
  Saygılar
  Ankara Avukat

 3. bugüne kadar böyle bir mesaj hiç almadım. Alırsamda dikkate almam. bunları niye ararlar anlamıyorum.

 4. Evet genelde bazen banada geliyor btkm sitesine şikayet ettim ama yinede yolluyorlar

 5. Son zamanlarda bu tür mesajlar türedi. Hala inanlar var mı hayret doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir