İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Vuvuzela sesine son!

Vuvuzela sesine son!

2010 dünya kupası başlayana kadar bir çoğumuzun haberi bile yoktu aslında; sesini az da olsa son konfederasyon kupasında duymuştuk: onun dışında biz zurnamızı bilirdik: başka da bir şey bilmezdik. Onunda sesine hastaydık zaten…

Ama işte bir gün karşımıza vuvuzela çıktı.

Dünya kupası maçlarındaki kalitesizlik, sıradanlık, hareketsizlik diz boyu iken karşımıza bir sorun olarak çıkmıştı. Maçın başlaması ile bitmesi arasında geçen sürede sanki tüm seyirciler el birliği edip , bu sesi sevdiklerini belli edercesine çalıp duruyorlardı bu çalgıyı… Biz de maçları sessiz izlemek zorunda kalıyorduk ya da belki de dünya kupasına ilgimiz azalıyordu.

Bir çözüm olmalıydı! Futbol aşkı ağır basmalıydı! İşte bunları düşünürken, gazetelerin ekonomi sayfalarında gördüğüm yazı heyecanlandırdı beni!

LG Electronics, televizyonlarında bulunan ‘Clear Voice‘ (Net Ses) özelliği sayesinde vuvuzelanın sesinin kısılabileceğini duyurdu. Clear Voice özelliği yayındaki efekt seslerini kısarak insan seslerini ön plana çıkarıyor. Bu özelliğin LG’nin tüm LCD, Plazma ve 3D Full LED TV’lerinde bulunduğu belirtildi.

İşte haber bu. haberi okumadan önce başlığa ben de çok sevinmiştim; fakat göründüğü gibi sesten kurtulmak için LG’nin Clear Voice uyumlu televizyonlarına sahip olmamız gerek.

Bu kadarcık yani!!

Neyse, öttür vuvuzela sen en iyisi…

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Şu vuvuzela’yı ben çok sevmiştim ama o maçları izlerken vızır vızır seslerin hiç kesilmediğini görünce üzüldüm, gerçekten rahatsız ediciymiş. Yine de Afrika’nın kültürüne saygı göstermek gerek.

  2. afrika takımlarının olmadığı maçlarda pek umrumda olmuyor benim de ama güney afrika oynarken mesela spikeri bile duyamaz hale geliyoruz.

    saygı konusunda haklısın tabii ki.