İlginizi Çekebilir
Ters Dünya
  1. Ana Sayfa
  2. Ajandama Karaladıklarım
  3. 2010 Dünya Kupası Sonrası

2010 Dünya Kupası Sonrası

Zakumi adlı dünya kupasının maskotunu turnuva da o kadar maç izledim, o kadar reklam aralarını takip ettik: hiç duymadım. Bence maskot konusunda yanlış tercih ve güzel bir reklam organizasyonu yapılmamış gibi geliyor. Bu yüzden kupa bittiği için bir anlamı belki de olmayacak ama keşke maskot olarak ” vuvuzela ” yı seçselerdi. : )

2010 dünya kupası ispanya’nın oldu. Gruplar başladığında benim favorilerim belliydi: ispanya ve arjantin. Süpriz olarak ise ben açıkcası Sırbistan’ı görüyordum. Maçların nerdeyse hepsini izledim, çok sıkıcı geçen maçları evet kabul ediyorum sonuna kadar izledim. Bunu tekrar etmek bile sıkıcı; fakat bazı maçlar vardı ki gerçekten akıllardan silinmeyecek gibiydi: gana – uruguay ve almanya – ingiltere maçlarını buna örnek olarak söyleyebilirim.

Dünya kupası sonucunda, ödüllerde açıklandı.

Altın Top Ödülü: Diego Forlan

* Bence zorlama bir karar oldu, biliyorsunuz forlan altın ayakkabı kategorisinde de 5 golle ödülü bekleyenlerden biriydi. Fakat ilk 3 e bile giremedi; bu yüzden komite her halde bu ödülü ona vermeye uygun buldu. Turnuvanın en iyi oyuncusu bana göre Wesley SNEIJDER dır.

Altın Ayakkabı Ödülü: Thomas Müller

* 5 gollü 4 oyuncudan en fazla asist yapan futboldu idi. Yani kurallara göre haketti, fakat 89 doğumlu bu genç oyuncu açıkcası beni şaşırttı ve bu ödülü haketti.

En iyi kaleci ödülünü ise ispanya’nın kalecisi iker casillas aldı.

Fair – Play ödülü ise İspanya’ya verildi, fakat bana göre forvet oyuncuları david villa’nın bir maç ceza alması gerekirdi; yani onu bu ödülü bana göre o haketmedi. Bir maçta topsuz alanda bir oyuncuya vurmuştu. Hiç sevmem çirkef futbolcuları…

Dünya Kupası 2010 yılında sadece Afrika’da yapılacak diye UEFA bildiride bulunmuştu ve aday ülkeler sadece afrikadan olmuştu. Çünkü bu kıtada ilk defa bir dünya kupası düzenleniyordu. Eğlenceli geçti mi? Bana göre sade geçti, yani pek albenisi yoktu. Akılda kalan en önemli şey vuvuzela sesiydi. Ben 2014 Brezilya’yı bekleyip görelim derim. : )

Heh, benim de bir 11 im var. Oluşturmakta zorluk çektim çünkü gerçekten ön plana çıkan oyuncu sayısı fazlaydı; yeni bir yetenek keşfetmedik ama…

Aklımda kalan oyuncular ise;

Maarten Stekelenburg, Lugano, Puyol, Sneijder, Robben, Gyan…

Yeni zelanda, sırbistan ve paraguay takımlarının oyunları finallere ayrı bir renk kattı diye düşünüyorum.

Gana ise benim gönlümün şampiyonudur. : )

2014 Brezilya’da görüşürüz. : )

 

Yorum Yap