İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Savulun Uzay’a Türkler Geliyor!

Savulun Uzay’a Türkler Geliyor!


Hep gıpta ile bakmışızdır, büyük ülkelerin uzaya araç göndermelerine, insan göndermelerine… Hatta ay’a bile gittiler diyecektim tam ki aklıma bu konuda ki komplo teorileri gelince bunu es geçmekte fayda var diye düşünüyorum. Her neyse…

Uzay ile ilgili teknolojik çalışmalarımız olmasına rağmen bunları genellikle yabancı ülkeler ile ve yabancı uzay üslerinin yardımı ile yapıyoruz. Örneğin türksat uyduları… Belki de %100 ü ülkemizde mühendislerimiz tarafından yapılıyor olabilir ama eninde sonunda yabancı üslerden fırlatılmak zorunda kalınıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri son zamanlarda her ne kadar yaptığı basın toplantılarında genellikle son dönemlerde bizleri kuşkulandıran darbe planları hakkında açıklamalar yapsa da hava kuvvetleri komutanına ait aşağıdaki sözler bizi mutlu etti – edecek diyebilirim.

* Öncelikli hedefimiz Hava Uzay Gücü oluşturmak. Bu yolda en kısa zamanda Türk Uzay Kurumu’nu kuracağız.
* Mevcut teknolojik gelişmeler ve ülkemizin tehdit yelpazesi dahilinde; yeterli caydırıcılığı sağlamak için, sadece havada değil, uzay ve siber uzayda da güçlü olacağız. (Paralel evrenlere değinmemiş komutanımız 🙂
* Uzayda milli varlığımızın garanti altına alınması, her şartta uzaya güvenli erişim imkanına ulaşılması, uzayın kesintisiz kullanım imkanlarına sahip olunması ve hava uzay gücü oluşturulması en  öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor.
* Terörle mücadele için savaşan İnsansız Hava Araçlarından oluşan filolar kuracağız.
* Uzay çalışmalarının sürdürülebilirliği ve etkinliği bakımından, yüksek teknolojiye sahip tüm bu uzay sistemleri uzun vadede tamamıyla milli olarak geliştirilecekler.

Bu sözlerde her hangi bir düzenleme yapmadım; tamamen Hava Kuvvetleri Komutanımız Orgeneral Hasan Aksay’a ait sözler bunlar… Savunma ve Havacılık Dergisi’nin bu ayki sayısından alıntı bunlar… Kendisi ile yapılan röpartajda kabataslak bunları söylemiş… Ne diyelim, hayırlısı olsun =)

Türk milleti olarak hep en doğrusunu isteriz ve hep eleştiririz ; ama yukarıda yazanlardan bir kaçı yapılsa bile yeterli. Hatta 4.seçenekte yazan kısım haberlerden takip ettiğimiz kadarıyla şekilleniyor; tabii bir kaç tane var elimizde ama neden ileri de bir filomuz olmasın =)

Rast gele =)

Yorum Yap