İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Google icin çalışmak ister misiniz?

Google icin çalışmak ister misiniz?


Google gün geçmiyor ki ilginç bir haberle ya da projeyle karşımıza çıkmasın. Arama motoru kategorisindeki birinciliğini taçlandırmak için çok güzel projeleri hem de ücretsiz milyonlarca kişi çalıştırarak yapabiliyorlar. Sonuçta 2 kez kazanan da onlar.

Son projeleri ise özellikle benim gibi düşünenleri sevindirecek türden. google arama sonuçlarında o kadar gereksiz siteler çıkıyor ki, bunları içinden seçmek ve elemek gereçkten zor oluyordu. ve insanın arama yapası olmuyordu bazen. =) webmaster forumlarındaki ”öne çıkma” yarışı yüzünden, belki de en alakalı siteler geri planda kalıyordu. Bu durumda arama sonuçlarından istenilen katkıyı vermiyordu. İşte google burada çok güzel bir eklenti çıkardı ve bizlere sundu.

Eklentiyi indirmek için: https://chrome.google.com/webstore/detail/nolijncfnkgaikbjbdaogikpmpbdcdef

Eklentinin mantığı şu: eklentiyi tarayıcınıza kuruyorsunuz ve google de arama yapıyorsunuz. arama sonuçlarında çıkan sitelerin hemen yanında ” bu siteyi blokla ” seçeneği var. bu seçenek yardımıyla sitelerin o arama sonuçlarında çıkmasını engelliyorsunuz.

Buradaki espri ise şu: google bu yaptığınız engellemeleri, bir havuzda toplayıp bu sitelerin google arama sonuçlarından ‘tamamen’ çıkmasını sağlayabilecek. hatta ve hatta ileri ki aşamalarda eğer varsa adsense gibi uygulamalarını da iptal edebilecek.

çok güzel bir uygulama olacağa benziyor, bizde google için ücretsiz çalışmış olacağız bir nevi. =) ama amaç bizim açımızdan daha az kirli bir internet olacaktır. bu arada tabii ki uygulama sayesinde engellediğiniz siteleri yine eklenti yardımıyla aktif edebiliyorsunuz.

ve önemli not, şuanlık eklenti sadece google chrome tarayıcısında çalışıyor.

Yorum Ekle