1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Google’nin Orkut Servisi Kapandı!


0

Google, iş yapmayan servislerini bir bir kapatmaya devam ediyor: daha önce google buzz projesini (ki benim umudum fazlaydı) kapatan, google reader gibi beğenilen bir uygulamasını devre dışı bırakan dünya devi google; şimdi de Orkut adlı sosyal iletişim servisini de kapatacağını tüm üyelerine bildirdi. Orkut hakkında bilinmeyenlerden biri de bir Türk tarafından yazılmış olması. Dünya çapında tanınan ve sadece 12 milyon Brezilya’lı üyeye sahip olan site evet yanlış okumadınız: bir Türk olan Orkut Büyükkökten! Diğer şaşırtıcı kısım ise, bayan olması. Orkut Büyükkökten 1975 konya doğumlu, Google’ da çalışırken sosyal iletişim servisi Orkut’u geliştiren yazılım mühendisidir. Orkut’u, Google’ ın çalışanlarına mesailerinin yaklaşık %20’sini özel ilgi alanlarında harcayabilme imkânı veren şirket politikasından yararlanarak geliştirmiştir. Lise eğitimini Konya Meram Anadolu Lisesi’nde , lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamlayan Büyükkökten, lisansüstü eğitimini de Stanford Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2008 yılında, erkek arkadaşı Derek Holbrook ile evlenmiştir. Nikah şahitliğini, şu anda Yahoo’nun başında bulunan Marissa Mayer yapmıştır. 

İşte google tarafından üyelerine gönderilen mesaj:

On yıldır sürdürülen heyecan verici sohbetlerin ve kurulan bağlantıların ardından, Orkut’a veda etmemizin zamanının geldiğine karar verdik. Geçen on yıl içinde, YouTube, Blogger ve Google+ dünyanın dört bir yanına yayılan topluluklarıyla birlikte popüler hale geldi. Bu toplulukların genişlemesi Orkut’un büyümesini gölgede bıraktı; biz de enerjimizi ve kaynaklarımızı bu diğer sosyal platformları, onları kullanan herkes için, mümkün olduğunca güzelleştirmek amacıyla kullanmaya karar verdik. Orkut 30 Eylül 2014 Salı tarihinde kapatılacak. O zamana kadar seni etkileyen bir şey yok, böylece bu geçişi yönetmek için zamanın olacak. Profil verilerini, topluluk yayınlarını ve fotoğraflarını Google Paket Servisi’ni kullanarak (Eylül 2016’ya kadar kullanılabilir) dışa aktarabilirsin. Herkese açık tüm toplulukların bir arşivi saklanıyor ve 30 Eylül 2014 Salı tarihinden itibaren çevrimiçi olarak kullanılabilecek. Yayınlarının ve adının bu topluluk arşivine dahil edilmesini istemiyorsan, Orkut’u Google hesabından kalıcı olarak kaldırabilirsin. Daha fazla ayrıntı almak için lütfen Yardım Merkezimizi ziyaret et. Harika bir 10 yıl geçirdik ve bu hizmeti hâlen aktif olarak kullanmakta olanlardan özür dileriz. Önümüzdeki on yılda ve sonrasında daha fazla sohbete katılabileceğiniz ve daha da fazla bağlantı kurabileceğiniz başka çevrimiçi topluluklar bulacağınızı umuyoruz.

Bir sosyal paylaşım platformunun da sonu gelmiş oldu. Facebook, twitter gibi devlerin karşısında zaten pek şansı yok gibiydi: sadece Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde kullanımı yaygındı. Doğru bir karar diyebilirim. Zaten son zamanlarda pek geliştirilmediğini de eklemek gerek…

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle