İlginizi Çekebilir
Sinekritik: Parker
 1. Ana Sayfa
 2. Sine Kritikler
 3. The Hunt For Gollum – Sinekritik

The Hunt For Gollum – Sinekritik


Jackson buna pek sevinmeyecek sanırım!. Evet, uzun zaman oldu yüzüklerin efendisinin son bölümünü izleyeli; sanırım 2003 yılından beri geçen sürede yüzüklerin efendisi fanları azımsanmayacak şekilde artmıştı. Bunun sonucunda ben aslında böyle bir çalışmanın geleceğini biliyordum, dailymotion da hemen izleyip yazımı hazırladım.


Evet, jackson buna pek sevinmedi!. Yüzüklerin efendisi filminin yönetmeni jackson, geçtiğimiz dönemde ” The Hobbit ” adında bir yüzüklerin efendisi devam filmi çekeceklerini müjdelemişti. Bunu herkes gibi bende heyecanla beklerken,  Chris Bouch adındaki çılgın ve bir o kadar da profesyonel olan yüzüklerin efendisi hayranı ” the hobbit ” ile yüzüklerin efendisi arasındaki süreçte Gollum un peşine düşen aragorn’un kısa hikayesini gerçekten etkileyici bir şekilde, hemde anlatıldığına göre 3bin dolara senaryolaştırıp beyazperdeye aktardı…

Filmin konusu gayet basit: daha orta dünya karışmaya yeni yeni başlarken, orta dünyayı kurtarma görevi yolgezer’e verilmiştir. O da bu işin peşinde gollum’un peşine düşer; fakat umdukları sonucu alamazlar.

Filmin içeriğinde, yüzüklerin efendisi 3’lemesinde yer alan herşey var; orglar, elfler, aragorn’un sevgilisi, saruman’ın erkekler tarafından öldürülemeyen atlıları, gollum, gandalf vs. vs. vs. Yazımın başında da söyledim,  jackson buna üzülecek sanırım ama orta dünya bu kadar kasvetli ve etkileyici bir biçimde yüzüklerin efendisinde bile gösterilmemişti; hemde bu kadar az bir maliyete!. Gerçekten çok başarılı bir yönetmenlik olmuş, makyajlar ve kostümler başarılı ( bir yerde sırıttı sadece ) görüntü yönetmeni var mı bilmiyorum, çünkü küçük bütçeli bir film ama var ise o da çok başarılı diyebilirim 🙂 Bilgisayar efektleri başarıyla uygulandı; tek eksiği filme adını veren gollum’u yüzüklerin efendisindeki kadar yakından göremedik, son sahne hariç. ki bu da sanırım bütçeden kaynaklı..

40 dakika boyunca, gerçekten eski yüzüklerin efendisi serisini izlerken ki düşüncelere kapıldım; gerçekten 3 bin doları ( ki ben buna inanmıyorum ) filmin içerisinde çok güzel paylaşmışlar gibi… yoksa o kadar parayı makyaj, efekt vs. derken bölmek zordur herhalde..  Evet, amatör bir grup tarafından çekildi The Hunt for Gollum. Zaten filmin aylar evvel yayınlanan fragmanlarında da bu belirtilmişti. “A film made by fans for fans” sözünden bunu anlamak mümkündü. Filmi izledikten sonra söyleyebiliyorum ki çok kaliteli bir iş çıkarmış fanatikler…

dailymotion.com da videosu var hemde HD olarak, ayrıca alt yazılı olarak da sanal alemde ücretsiz olarak bulabilirsiniz. bu yazıyı yazdığımda sadece dailymotion.com da bu film 800bin kez izlenmişti.. Bu filmle, yüzüklerin efendisi DVD ve televizyon satışlarının artacağı, ötüm serinin bu durumdan etkileneceği, oyuncak ve hediyeliklerin kapış kapış gideceğiyse şimdiden öngörülebilir. Kısacası, yüzüklerin efendisi filmini belkide baştan izlemek isteyeceksiniz!. Mükemmel değilse de duyguyu, ritmi, konuya bağlılığı korumayı başarıyor ” yüzüklerin efendisi ” hayranları için..

İyi seyirler!

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. icon_avatar
  11 sene önce

  Çok sağol eyvallah hemen aratıyorum dailymotionda,daha sonra okuycam yazınızı :-*

 2. icon_avatar
  11 sene önce

  Çok sağol eyvallah hemen aratıyorum dailymotionda,daha sonra okuycam yazınızı :-*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.