1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Mud ( Kaçak )

Sinekritik: Mud ( Kaçak )

mud-kacak-afis

mud-kacak-afisJeff Nichols, ilginç bir yönetmen. Filmografisi kalabalık olmasa da sahne arkasında yer aldığı diğer 2 filmini de hesaba katarak şunu söylemek mümkün: işini çok iyi yerine getirmekle kalmıyor; adı sanı duyulmamış çocuk veya yetişkin, oynadıkları rolün en iyisini yapabilecek insanları da bulabiliyor. Bir çok eleştirmenden olumlu görüşler almanın yanında katıldığı sinema festivallerinden ödüllerle dönen bir yönetmen aynı zamanda. Take Shelter (Sığınak) adlı filmini, sinema aşığı her insanın kesinlikle izlemesi gerek diye düşünüyorum ki ek bilgi olarak şunu da söylemem gerek; ilk 2 filminde baş rol oyuncusu aynı kişiydi: Michael Shannon! Bu oyuncuyu Man Of Steel adlı Süperman filminde de izlemiştik. Jeff Nichols; yine Michael Shannon’dan vazgeçmemiş ve küçük bir rol vermiş. Fakat Mud (kaçak) filmi baş rolü için Chris Pine üzerine yoğunlaşılmış olsa da neticede kendisiyle anlaşmaya varılamaz ve sonunda Oscar ödüllü Matthew McConaughey ile anlaşılır. Ve iyi ki anlaşılmış diyebilirim Mud filmini izledikten sonra….

Matthew McConaughey, Reese Witherspoon’ın başrollerini paylaştığı Mud (Kaçak) filminin yönetmen koltuğunda henüz üçüncü uzun metrajına imza atan ve ilk iki filmi Take Shelter ve Shotgun Stories ile sinema kariyerine başarılı ve iddialı bir giriş yapan Jeff Nichols bulunuyor. Filmin bütünü bir aşk hikayesini andırsa da aslında karizmatik bir kaçak olan Mud ile 14 yaşında iki çocukla kurduğu garip arkadaşlık konu alınıyor. Çocuklar kanun kaçağı olan bu adamı büyük aşkıyla bir araya getirmeye çalışırken aynı zamanda Mud‘ın kanundan ve ödül avcılarından kaçması konusunda yardım etmeye kararlıdırlar. ilk başta klişe bir konu gibi gelse de (birbirlerini seven iki genç ve kavuşamamaları) kurguya entegre edilmiş 2 çocuk ile beraber esrarengiz bir asker geçmişi olan yaşlı kurt ve tabii ki kadının akıl almaz tercihleri; özgün bir yapım ortaya çıkarmış diyebilirim. Aksiyon olmasa da özellikle çocukların bakış açısından (ki ailevi sorunlara da değinmeden geçmemişler) olayları takip etmek seyir zevkini artırdı diyebilirim. Filmin İMDB de 8 e yakın puan aldığını da eklemeden geçemeyeceğim. iyi bir pazarlama taktiği ile daha çok ses getirebilecek film, festival ödüllü kaliteli bir film olarak akıllarda kalmakla yetinecek gibi.

Mud, Matthew McConaughey’in üzerine kurulu bir film olsa da bence filmdeki en büyük yıldız Tye Sheridan’dı; inanılmaz bir performans sergiliyor. Küçük yüreği ile izlerken kendinizi onun yerine koyacaksınız, eminim. Kesinlikle yeni bir yıldız doğuyor. Filmin konusu sıradışı, mekanlar etkileyici, nehir evlerinde yaşam ilginç, karakterlerde hiç sırıtan, yapay hissettiren yok, diyaloglar doğal, adamın başını ağrıtan boş konuşmalar yok: daha ne olsun ki!? Matthew McConaughey -genellikle- abidik gubidik romantik komedilerden tanınırdı ama bu filmde resmen karakter oyuncusu olmuş, rolünün hakkını vermiş, oyunculuğuna saygı duydum. Türü, daha doğrusu bu tür hikayeleri severim. Hikayenin durağanlığı bile 2 saat 10 dakika boyunca sıkmadı. iki çocuk karakterin aslında yetişkin hayatı yaşayıp, zaman zaman içlerindeki çocuğa kulak verdiğini seyrediyoruz. İkisi de yetişkin gibi, ikisi de olgun. Ancak ikisi de aşkın masumiyetine, saflığına inanacak kadar çocuk.

Mud, doksanlı yılların sinemasını da andırıyor. Aksiyon ya da derin bir gizem arayanlara da uygun olmadığını söyleyebilirim; film fazlasıyla yüzeysel ve net. Aşka, ilk aşka, kadın erkek ilişkilerine farklı ama gerçekçi bir bakış açısıyla bakıyor. Festivallerin bir çoğundan ödülle döndüğünü ve kaliteli bir yapım olduğunu belirleterek yazımı sonlandırıyorum.

İyi seyirler.

Kaynaklar:

Sinemalar.com Film Haber ve Üye yorumlar
Beyazperde.com Film Haber ve Üye yorumlar

Yorum Yap