İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı

Sinekritik: Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı

Karayip Korsanları 5
4

Karayip Korsanları ve Jack Sparrow, sinema tutkunları arasında oldukça sevilmiş bir film ve karakter. E bunun meyvesini de üst üstte 5 film çekilerek kanıtlamış diyebiliriz. 4. filmde ne yazık ki Sparrow yoktu ve tanıtım filminde ‘son’ denilen Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı ile ünlü karakter yeniden beyazperde de görüldü. Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı filminin yönetmen koltuğunda Espen Sandberg ve Joachim Rønning ikilisi otururken, senaryo Jeff Nathanson tarafından kaleme alındı. Filmin oyuncu kadrosunda ise Johnny Depp ve Javier Bardem başı çekerken kendilerine Brenton Thwaites, Kevin R. McNally, Kaya Scodelario, Golshifteh Farahani, Stephen Graham, David Wenham ve Geoffrey Rush eşlik ediyor.

Bol efektli bir Karayip Korsanları yapımı

Karayip Korsanları 5 Salazar'ın intikamı'nda ünlü oyuncuya genç isimler eşlik ediyor.
Karayip Korsanları 5 Salazar’ın intikamı’nda ünlü oyuncuya genç isimler eşlik ediyor.

Efsanevi kaptan Jack Sparrow yine beyazperde de. Bu sefer serinin ilk 4 filminden bağımsız bir konu ile karşımızda. Filmin konusuna gelirsek; “Çılgın maceraları ile bilinen, kaptanları şahı ama bir o kadar talihsiz Jack Sparrow, yelken açtığı sularda yaklaşan kötü rüzgarları hisseder. Korkunç Kaptan Salazar’ın yönetimindeki ölümcül hayalet korsanlar, denizdeki tüm korsanları öldürerek Şeytan Üçgeni’nden kaçmayı başarmıştır; hayatta kalan tek korsan kaptan ise Jack’tir. Jack, Salazar’ın gazabından ve intikamından kurtulmak için Poseidon Asası’nın peşine düşer. Bu efsanevi asayı bulmak içinse güzel ve zeki gökbilimci Carina Smyth ve Kraliyet Donanması’ndan dik başlı, genç bir denizci olan Henry ile zorlu bir anlaşma yapar. Küçük ve külüstür gemisi Dying Gull’un dümenindeki Jack Sparrow, hem kötü kaderini tersine çevirmenin hem de şimdiye dek karşına çıkan en dişli ve korkunç düşmandan kurtulmanın yollarını arayacaktır.” (beyazperde.com’dan alıntıdır)

Jack Sparrow’a yan karakterler eşlik etti

Ülkemizde 9 hafta boyunca sinema salonlarında gösterilen yapımı toplamda 1 491 430 biletli seyirci izledi. İlk 4 filmden bağımsız olan filmde kaptan Jack yine filmin önemli unsurlarından biri: fakat baya bir değişikliğe uğramış diyebiliriz. Çünkü Efsanevi kaptan Jack Sparrow son filmde ayyaş, etkisiz bir sirk palyaçosu modun da izleyicinin karşısına çıkıyor. Serinin diğer filmlerinde görmeye alıştığımız umursamaz ama zeki hınzır ve göstermese bile çok yetenekli halinden eser sadece tek sahnede var: o da gençlik dönemini anlatan sahnelerde… Ki bu sahnelerde Deep karakteri ile özdeşleşen Jack Sparrow çok toy ama bir o kadar da zeki bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Karayip Korsanları serisinin son filminde Jack Sparrow karakterinin gençlik hali izleyiciye sunuldu.
Karayip Korsanları serisinin son filminde Jack Sparrow karakterinin gençlik hali izleyiciye sunuldu.

Çerezlik bir devam filmi Karayip Korsanları 5, artık seri bitmeli

2003’te Orlando Bloom ve Keira Knightley arasındaki kimya, 14 yıl sonra yayınlanan serinin 5. filminde Brenton ve Kaya arasında da tutturulmuş fakat özellikle Henry Turner rölündeki cocuğa film boyunca ısınamıyorsunuz, biraz yavan kalmış gibi. Barbossa karakterinin canavar bir korsandan iyi bir babaya dönmesi sürecini serinin tamamını izleyenler anlayacaklardır. Tüm bunların yanında filmin çileği ise Javier Bardem olmuş; filme çok yakıştığını söyleyebilirim. Filmin mekan köstüm kamera cok iyi görsel olarak iyi iş çıkarılmış. Fakat serinin her devam filminde gelişen teknoloji ile birlikte görsel efekt şovlarının artması da inandırıcılığını (neye inanacaksak?) düşürüyor.

Filmin en güzel süprizi de – belki de son film olması nedeniyle – Orlando Bloom ve Keira Knightley ikilisinin son sahnede arz-ı endam etmesi oldu diyebilirim. (spoiler)

İyi seyirler.

Yorum Ekle