İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Jumper ( Atlayıcı )

Sinekritik: Jumper ( Atlayıcı )


jumperFilm sıkıntısı çektiğim bir dönemde arkadaşımın önerisi ile izlediğim film hakkında yazmak kolay olacak gibi; fantastik filmlerde her zaman bir çocukluk olmuştur, tabii ki yanında büyük bir hayal gücü ile beraber… Bu filmde ona benzer bir şey işte…

Konusu; sıkıntılı bir ergenlik dönemi geçiren kahramanımız, hayatının belki de en önemli kararını aldığında başına gelen bir olay neticesinde yeteneğini keşfetmesiyle başlıyor. Bu yeteneği ile neler yapabileceğini öğrenmeye çalışırken, bu yeteneğinin başına bela getireceğini geç farkedecektir.

Filmin kadrosunda Kristen Stewart yer alıyor; hayranları onu Alacakaranlık filmi ile tanıdı ama burada hemen bir spoiler vermek istiyorum: kendisi filmde sadece 2 dk gözüküyor. 🙂 Fakat belirtmeden edemeyeceğim; başroldeki bayan oyuncu Rachel Bilson bana göre daha güzeldi. Kadroda aynı zamanda usta oyuncu Samuel L Jackson da yer alıyor ve zaten rolünü layıkıyla oynayan oyunculardan biriydi filmde; diğer oyuncular bana kalırsa daha yolun başında olan tiplerdi. Başrol oyuncumuz ve zıplayıcımız ise Hayden Christensen yer alıyor ve ben onu nedense terminatörün kahramanı arnold schwarzenegger e benzetiyorum; gençliğine yani… Film kadrosu hakkında bunları söyledikten sonra; filmin bir kitap uyarlaması olduğunu da belirteyim. Müziklerini ise X-men gibi filmlerin müziklerini yapan John Powell yapmış. Kadroya bakınca çok iyi bir film ortaya çıkar diye düşünebilirsiniz ama filmde her hangi bir başlangıç veya bilgi kırıntısı yok. Direk hikayeye giriyoruz… Bir an da atlayıcıların düşmanları ile karşılaşıyoruz; burada hikaye yazarı bize enginizasyon mahkemelerinden ve cadılardan bahsediyor: atlayıcıları ve düşmanları da ayrı kefelere koyarak bilim adamları ve bunların düşmanları olan kilise ikilemini akıllara getiriyor. Ucuz bir oyun gibi geldi bana… Konuşma diyalogları da yeterli değildi. Aileden kopması ve tekrar karşılaşmaları süpriz gibi olsa da bunların nedeni ve kökeni hakkında da hiç bir şey öğrenemedik.

Yani; hayal gücünün tamamı değil de bize eğlenceli ve bol aksiyonlu gözükecek tarafı bize sunulmuş. Belki de zamanın nasıl geçtiğini bu yüzden anlamadık ama zaten kısa da bir film oldu.

Fantastik film severler kesinlikle izleyecektir; eminim fakat fazla bir beklenti içinde olmasınlar. 8 puan gibi yüksek puanlar almış sinema sitelerinde ama benim puanım 5.

iyi seyirler.

Yorum Yap