Sinekritik: İyi bir Dinozor
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: İyi bir Dinozor

0

Animasyon filmler denince akla nedense Pixar Animasyon Stüdyoları geliyor. Pixar’ın 16. animasyon filmi ise The Good Dinosaur – İyi Bir Dinozor ile sinemalarda yerini aldı. Animasyon filmin yönetmen koltuğunda ise daha önce Ratatuy’un da yönetmenliğini yapmış olan Peter Sohn yer alıyor. Filmin arka planında Yukarı Bak gibi unutulmaz bir animasyon filmi beyazperdeye aktarmış isimler var. İyi bir Dinozor’un çıkış fikri ise, bilimsel olarak hala kanıtlanamamış varsayımlardan biri olan Dinozorların yok oluşuyla ilgili: yani, dünyaya o meteor çarpmasaydı ve dinozorlar yok olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu? İlginç bir soru gerçekten… Fakat üzerine düşünülerek ortaya içinizi ısıtan bir film çıktı diyebilirim.

the-good-dinosaur-story

İyi kalpli bir Apatosaurus olan Arlo, talihsiz olaylar sonucunda ailesinden ayrı düşer ve uzun bir yolculuğa başlar. Yolda kendine hiç beklemediği bir yoldaş bulur, bu bir insandır… Onunla yaşadığı arkadaşlık ve ailesini bulmak için çıktıkları yolda yaşadıkları olaylar izlenesi. Dünyaya yeni bir denge getiren bu felaket hiç yaşanmasaydı, dinozorların yok olmasına yol açan meteor dünyayı ıskalamış olsaydı ve biz hala dinozorlarla birlikte yaşıyor olsaydık. O zaman ne olurdu? Arlo isimli bir Apatozor ve sıradışı arkadaşı ‘insan’ ile birlikte destansı bir macera bizleri bekliyor. Filmin müzikleri güzeldi, diyaloglar ders veren türdendi fakat takıldığım iki nokta var; sinema forumlarında da benzer serzenişlerde bulunanlar oldu: bunlardan ilki insanı bir köpeğe/kurta benzetmeleri ve elleri ile beraber yürüyen insan üzerinden ‘maymundan geldik biz’ mesajı mı veriyordu acaba? Bunlar kuşku uyandıran şeyler tabii.

the-good-dinosaur

Yine de keyifli, biz yetişkinlere bile dersler veren, eğlenceli ve duygusal bir filmdi. Sevginin, cesaretin ve korkaklığın üstesinden gelmenin en güzel örneklerini sunuyor bize. Ailecek izlenilebilecek güzel bir yapım olmuş.

İyi seyirler.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle