İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: İçerideki Adam

Sinekritik: İçerideki Adam

içerideki-adam

Ünlü sinema sitesi sinefesto’da “en iyi banka soygunu filmleri” listesini görünce, bir kaçını izlemediğimi fark ettim: bunlardan bir tanesi de İçerideki Adam. Yönetmenliğini Spike Lee’nin yaptığı filmin oyuncu kadrosunda ise Denzel Washington, Jodie Foster, Clive Owen, Willem Dafoe, Ken Leung gibi isimler yer alıyor. Enfes bir şarkının eşliğinde harika bir jenerikle açılan (ki bana kalırsa hint şarkısıydı) ilham kaynağı olan Dog Day Afternoon kadar başarılı olmasının yanında gösterime girdiği ilk haftada 28 954 945 dolar hasılat yapan bir film aynı zamanda…

içerideki-adam

İnside Man, ustaca kurgulanmış bir soygun filmi. Film, usta işi planını bizlere anlatan hırsızın sözleri ile başlıyor. Çok zeki bir banka soyguncusu olan Dalton Russel, iyi bir dedektif olan Keith Frazier ve güzel ve güçlü bir borsa brokeri olan Madeliene White çözümü bulunamayan bir bulmacanın en önemli parçalarını oluşturmaktadır. Fakat her parça aslında dışarıdan göründüğü gibi midir? Akıl oyunlarıyla dolu bu filmde, sadakat ve davranışlar her an sınanmaktadır.

inside-man

İlk bakışta oyuncu kadrosu ile sizi cezbeden filmin aslında yönetmenin de yardımıyla ustaca bir yapıma dönüşmesine tanıklık ediyorsunuz. “Banka soygunu” tarzı filmleri sevenler açısından hoş bir film olmasının yanında “bence” bugüne kadar ki en iyi kurgulanmış soygun filmlerinden biri de olabilir. Spike Lee, yönetmen koltuğuna oturduğu İçerideki Adam filmiyle soygun filmleri listesine seçkin bir yapım sunuyor. Fakat yönetmen Lee, filmde çok fazla iz bıraktı diyebiliriz: mesela soyguncuların tamamı beyaz. irisi her ne kadar telaffuzu sayesinde gizlenmeye çalışılmış olsa da muhtemelen İngiliz, diğeri Yahudi. Diğerleri beyaz Amerikalı. Sinema dünyasının usta isimlerinden olan Lee,’nin neden Harvard’da sinema hocalığı yapmaya başladığını bu filmle özetleyebiliriz aslında. Hiç bir şey rastlantı değil. Bir çok sahnesinde ince göndermeler vardı. Özellikle kasanın etrafında bekleyen soyguncuların silahı tutuş şekli, duruşları… Daha bir çok şey.

inside-man-denzel

Oyunculuklara gelince: Denzel, hiç düşünmeden her filmini izleyebileceğim ender oyunculardan biri. Yine şaşırtmadı beni. Clive Owen ise çok dinamik ve çarpıcı. Foster ise mükemmel bir kadın oyuncu! Final sahnesi de bir çok filmden farklı olan İçerideki Adam bittiğinde “doymadığınızı” hissediyorsunuz. Devam etmeliydi belki de; fakat bu da bir yönetmen taktiği olabilir: hani izleyici merak etsin, bazı soruları kendi sorsun, kendi cevaplasın diye…

İçerideki Adam, şeytani bir zekanın ürünü olan iyi kurgulanmış bir banka soygununu izleyiciye aktarıyor. Kamera açıları ve sahneler çok iyiydi. Filmin bazı yerleri sıkıcı olsa da, en eleştirilecek yanı “uzun süresi” olabilir. Eğer soygun bir sanat ise sanırım İçerideki Adam, bu sanatın en başarılı örneklerinden biri olmaya aday. Deneyimli, etkili ve farklı bir yönetmenin elinden çıkmış içerisinde politik, dini ve insani göndermelerinde yer aldığı başarılı bir soygun filmiydi.

İzlenesi.

İyi seyirler.

Yorum Yap