İlginizi Çekebilir
get-hard-afis
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Deadpool 2

Sinekritik: Deadpool 2

Deadpool 2

Deadpool ilk filmi ile oldukça hayrana sahip oldu, doğal olarak da devamı olan Deadpool 2 çekildi. Ryan Reynolds ile özdeşleşen karakterin bu ikinci filminde yapımcının parası olmadığından mı bilinmez, yan karakterler de o kadar ünlü değildi. (hep kendiyle alay geçecek değil ya) İlk filmindeki maceralarının ardından Wade Wilson (Ryan Reynolds), yani Deadpool bu sefer birçok açıdan tam zıttı olan Cable (Josh Brolin) ile Russell adlı başka bir mutant nedeniyle karşı karşıya gelir; bu kez Deadpool yalnız değildir.

Beyazperde de yayınlandığı 3 aylık bölümde ülkemizde yaklaşık 1.4 milyon kişinin sinemada izlediği film sadece Amerika’da 300 milyon dolardan fazla gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Filmin oyuncu kadrosunda Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda Sarışın Bomba, John Wick, Göçebe gibi filmlerden hatırlayacağınız David Leitch yer alıyor. Devam filminin de 2021 yılında sinemalarda olacağını da buraya not düşeyim hemen. (sinededikodu kazanı öyle söylüyor)

Deadpool 2 Sinekritik

Bilindiği (veya tahmin edildiği) üzere Deadpool, X-Men ile dalga geçmek için çizgi romana eklenmiş bir karakterdi. Konusu klişe olsa da (ki öyle), sonu veya bir sonraki sahne çok tahmin edilesi olsa da (ki bu filmde de öyleydi) diyalogları, göndermeleri, küfürleri ile seyircinin ilgisini çekiyor. Günümüz gençliği işte! Deadpool serisi aslında sinemasal açıdan abartılacak kadar başarılı değil (Gerçi Elçin Sangu filmlerine 5 üzerinden 4 verildiği ülkemizde bu film 5 de 5 i hakeder ama neyse!) Fakat dediğim gibi, sinema dünyası artık tamamen ‘para’ modunda: bunun farkında olan yapımcılar (belki de özgün senaryo eksikliği de olabilir) bu tip filmler ile seyirciyi ekrana çekebiliyor.

Deadpool 2 yine seyirciye bolca kalp gönderiyor.
Deadpool 2 yine seyirciye bolca kalp gönderiyor.

Deadpool 2 çocuklar için uygun değil

Kara komedi tarzı bir yapım olan Deadpool’un bu ikinci versiyonunda, ilk filmde olduğu gibi Marvel ve Hollywood filmlerine bolca göndermelerde bulunulmaya devam edilirken, sinema endüstrisinin kullandığı CGI gibi efekt araçlarıyla bile alay edilen diyaloglara yer veriyor. Temel İçgüdü filmine yapılan gönderi ise gerçekten izleyiciyi etkilemiştir! Bu sahne üzerinden yapılan diyaloglarda sokaklarda argo konuşulan cümleleri hatırlatıyor. Zaten işin sırrı burada: normal koşulda söylenemeyen cümlelerin ekranda söylenmesi, izleyiciye cazip geliyor. Bu açıdan kara mizah doyurucu gelse de çocuklara uygun olmadığından filmin sakıncalı olduğunu belirteyim. Ki bütün bunlar sadece eğlence yönü ağır basan bir yapım ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini de ötelemiyor. Adalet ve aile kavramını ön plana çıkartan bir mesaj vermeye çalışan filmin her açıdan çocuklar ve ergenler açısından sakıncalı olduğunun altını çizmek gerek: bu açıdan bakıldığında verilmek istenen mesaj ie şiddet ve küfür içerikli sahneler dikkate alındığında, verilen mesajın aslında tamamen boş olduğu gerçeği göze çarpıyor. Kimi kandırıyorsunuz?

Deadpool 2 çok şanslı bir ekibe sahip!
Deadpool 2 çok şanslı bir ekibe sahip!

Bu arada bizim yaptığımız gibi film bitince hemen ayağa kalkıp, gitmeyin; son sahnede uzunca bir ziyafet var. Elinde zaman makinesi ile dolaşan Deadpool, bir sonraki film içinde ipucu veriyor. Deadpool, Domino ve Negasonic Teenage Warhead gibi isimlerden oluşan (Hintli taksiciyi unutmamak lazım) yeni X-Force ekibi daha başarılı işler yapacaktır diye düşünüyorum. Filmin devamının 2021 yılında olması ise dezavantaj; ilk film ile ikinci film arasında iki yıl varken 3 yıla çıkarmaları iyi olmadı. Bazı kaynaklar ise filmin devamının çekileceği tarihin henüz netleşmediğini söylüyor, bunu da ekleyelim.

Sonuç: ailece izlenilmeyecek, çocukların uzak tutulması gereken ama ne yazık ki bir çok çocuğun izleyip hem küfür öğreneceği hem de lezbiyen ilişkinin normal olduğunu, bol kan ve şiddet içerikleri ile beyninin dolacağı bir yapım olması nedeniyle… Bir de FOX TV’nin filmin haklarına sahip olması… Uzak durulması gerekiyor. Yine de ergin bireyler açısından eğlenceli bir yapım.

İyi seyirler.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. İlk filmi gerçekten aratmadı, mahallenin hırçın çocuğu Deadpool bu seferde bizleri eğlendirmeyi başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir