İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Sherlock Holmes 2: Gölge Oyunları

Sinekritik: Sherlock Holmes 2: Gölge Oyunları


sherlock holmes 2Sinemada film izlemek; özellikle aksiyon filmlerini izlemek her zaman için doğru bir karardır diye düşünürüm. Arkadaşımın davetlisi olarak gittiğim filmde; ilk filmden hatırladıklarımı düşünerek ‘kesinlikle güzel bir film’ olacak dedim ve evet; güzel oldu ama farklı da oldu…

Guy Ritchienin yönetmen koltuğunda oturup, sherlock holmes romanını iyice özümseyerek çok güzel bir sentez ortaya çıkardığını söylesek doğru olur; öncelikle ilk filmden hatırladığımız sherlock holmes’in aşık olduğu kadın olan İrene’yi malesef çarçabuk öldürterek ( Bunu öylesine usta işi yaptı ki; neden öldü, ölmeli miydi? iyi bir karar mı? vs. sorularını sormadık bile izlerken ) ikinci filmde , romanında ana teması olan sherlock holmes – Profesör James Moriarty kapışmasını bizlere izletmeyi tercih etti. Bunu yaparken de bize ‘her şey sadece 1 baş karaktere bağlı değil’ diyerekten, holmes’in abisi olan ve James Bond filmlerindeki o ünlü ‘M’ ye ilham kaynağı olan Mycroft‘u ve ilk filmde de yer alan, holmes’in hem kıskandığı hem sevdiği can yoldaşı doktor Watson’u, eşini kattı. Filmin konusu da zaten sanayii devrimine rastladığı için ortada güzel bir konu vardı: para ve savaş! İşte, zeka oyunlarının karşılıklı oynandığı bu oyunda özellikle top fabrikasından kaçış sherlock holmes 2esnasında seyir olarak da muhteşem görüntüler ortaya çıktı. İlk filmdeki kavgalardan önce holmes’in yaşanacakları kafasında tarttığı bölümler, bu filmde daha da ileri gidilerek karşımıza çıktı ve belki de biraz abartıldı!

Aslında daha fazla yazmaya da gerek yok; film ingiltereden isviçreye kadar uzanan eğlenceli bir yapım… Seyreden herkes bu filmi sevecektir eminim; oyunculuklardan bahsetmeye, müzikleri konuşmaya bile gerek yok: izlerken sizi içine çekecek bir konuya, zekaya, eğlenceye sahip olan bir film. Herhangi bir mesaj kaygısı da yok; belki de sadece savaşların nasıl ortaya çıktığını ve aslında kazananların kimler olduğunu ortaya çıkarmak gösterilmiş olabilir ha ne dersiniz?

İyi seyirler size. :)

Fragmanları:

{youtube}I0hXhGt5XPg{/youtube}

{youtube}0w3S2BWfGfc{/youtube}

Yorum Ekle