İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Samurayın Gözyaşları – Sinekritik

Samurayın Gözyaşları – Sinekritik


son zamanlarda uzak doğu filmlerine olan ilgim git gide artıyor sanırım. Bunu anlıyorum çünkü bir çok film indirdim, izlemeye çalıştım; alt yazı ile zor olan bu tür seyirler filmlerin kaliteli olmasıyla fazla düşündürmüyor beni; özellikle anime – manga filmleri gerçekten başarılı..

 

 

İşte bu manga filmlerden birinin film versiyonu olan ” Samurayın gözyaşları ” , kurtların kardeşliği filmi ile bizi cezbeden yönetmenin aslında ilk uzun metrrajlı filmi ve filmde kurtların kardeşliğinde de usta bir rol oynayan ve sonunda ölen ( ki bunu istememiştik ) Mark Dacascos oynuyor. Uzak doğu filmlerine yakışan yüzü ile bu film için biçilmiş kaftan olan oyuncu filmde de gerçekten yeteneklerini konuşturuyor. Vucüdü ve dövmeleri gerçekten süperdi ve her sahnede bu özelliklerini göstermekten kaçınmadı..

Filmin en kötü yanı ise müzikleri idi; bir filmin bütün konuşmalarında müzik olabilirmi?. Bunu mu denedi yönetmen diye düşünmedim değil.. Çünkü her sahnede, her konuşma da bir arka plan müziği hep vardı. Türkçe dublajında mı bu sadece bilmiyorum ama itici bir hali vardı. Sıkıldım, bir de hep benzer müzikler çalındı. Değiştirme hakkımız yok mu? =)

Filmin konusu ise; güzel ( gerçekten çok güzeldi ) bir bayanın mafya çatışmasına şahit olmasından sonra, acımasız katil tarafından görülmesi ve ilk anda yaşanan elektriklenmeden sonra birbirlerine ait olduklarının farkına varmaları ve mafya arasındaki bu çatışmayı akıllıca sonlandırmaları…

Kurtların kardeşliğinde ölen başrol oyuncumuzun burada da aynı yönetmen tarafından öldürüleceğini senaryo gereği düşünmüştüm; fakat yanıldım. ( film hakkında bilgi verdiğim için özür :ı ) Efekt sahneleri o kadar iyi olmasa da dövüş ve silahlarla çekilen sahneler güzeldi. Filmde bir çok şey var idi; fakat dövmeler konusunda çok başarılı olduklarını söyleyebilirim. film de zaten bu konuda iyi olduğunu belirtmek amacıyla, dövmeler ile mark dacascos’un o muhteşem vucüdunu birleştiren bilgisayar efektli sahnelerle başlıyor.

Filmde bazen kopmalar oluyor; bizim kurtlar vadisinde olan ” ihtiyarlar heyeti ” benzeri yapılanma ve kader karşıtı – cennet/cehennem yok inançları ile eski çin inançlarının da sergilendiği filmde, yönetmen her ne kadar uzakdoğulu değilse de uzakdoğu ile ilgili bir çok ayrıntıya yer verilmesi hoş idi.

Beyazperde puanı 8 olan film için, ben 7 verdim.

İyi seyirler.

Yorum Ekle