1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Kung Fu Panda 2

Sinekritik: Kung Fu Panda 2

kung fu panda 2Kung Fu Panda 2: The Kaboom of Doom ismiyle sinemalarda yerini alan film, özellikle ilk bölümünde sadece çocukların değil yetişkinlerinde beğenisi kazanmış ve devamının geleceğini belli eden bir son ile ve bir çok soruyla sona ermişti. Bekleyiş uzun sürmedi ve Po tekrar aramıza, bu sefer bir kaç sorunun cevabını bularak dönmüş oldu.

Animasyon filmlerde seslendirme kadrosunu her zaman merak etmişimdir; bu filmde ise Po yu seslendiren Jack Black tan başka ( kendisini komedi filmlerinden hatırlıyoruz, haylaz çocuk! ) Angelina Jolie gibi bir bayan ile Jackie Chan, Dustin Hoffman, Lucy Liu gibi ünlü oyuncuları da kadroda görmek; filmi dublaj izlemek yerine orjinalinden altyazılı bir şekilde izleme isteği doğuruyor.. Bir sinema izleyici, takipçisi olarak bunu yapmak daha doğru herhalde!

Korkusuz Beşli ve Po bu sefer Çin’i gizli bir silahla işgal etmek isteyenlerle savaşmak zorunda kalıyor ve ülkeyi korumak adına yola düşüyorlar. Bu yolculukta Po nun geçmişine dair izleri de bulma, öğrenme şansımız oluyor ki bu durum filmin sonunda bir başka süprizle karşılaşmamıza sebebiyet veriyor! Sanırım onu da 3. filmde öğreneceğiz!

Özellikle Çin işgalinde bombaların etkisinin filmde anlatılmaya çalışılması tarihsel bir konu olarak gözüme çarptı; yanlış bilmiyorsam ilk barutu bulanlarda çinlilerdi. Bunun filmde, yine benzer Çin menşeeli tematik öğelerle ekrana çok güzel bir şekilde yansıtılması hoştu. Zaten burada şunu belirtmekte fayda var: Panda, tavuz kuşu gibi kavramlar çin halkının tarihinde ve şuan ki durumlarında önemli yere sahip. Bunları gözardı etmemeleri doğru bir karar olmuş.

Filmin vermek istediği iki mesaj ise şunlar olabilir: Birincisi, insan ne olduğunu ve ne olacağına kendisi karar verir. Fakat bunu yaparken geçmişinden bulacağı cevaba ilişkin ipuçları aramalıdır. İnsan 7 sinde neyse 70 inde de odur kavramı herhalde buradan geliyor. 🙂 İkinci mesaj ise; iç huzur. Bunu da animasyon filmde geçmişe dayandırmışlar ve insanın huzura ermesi için geçmişiyle barışması, geçmişine kırgın olmaması gerektiği üzerinde durulmuş.

En başta da dediğim gibi büyük bir hayran kitlesine sahip olan ilk filmden sonra, 150 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen film yapımcısına dünya çapında 660 milyon dolarlık bir gelir kazandırmış ki; animasyon bir film ile bu kadar para kazanmak gerçekten büyük bir başarı olsa gerek! 3. filmin çekilme olasılığı çok fazla fakat Po konusunda bir çok soru cevaplanmış durumda; bundan sonrası ise geçmişten nazaran yeni bir hikaye yazarak devam etmek olur sanırım. Veya korkusuz beşlinin diğer karakterlerine yönelebilirler.

Bu arada jack black po karakteriyle gerçekten uyum içinde her şeyiyle. 🙂 Film gerçekte çekilse jack black yine başarıyla oynar gibime geliyor.

Filmin İMDB puanı 7.5, benim puanımda aynı. 🙂 İyi seyirler.

Yorum Yap