İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon

Note 8 kendiliğinden kapanıp açılıyor

Note 8 kendiliğinden kapanıp açılıyor
Samsung Note 8 cihazlarında meydana gelen kendiliğinden kapanıp açılma sorunu
8
1

Paran mı var derdin var kardeşim! : ) Samsung Note 8’lerde yaşanan batarya sorunu sonrası şimdi de bazı kullanıcılar Note 8 cihazların kendiliğinden kapanıp açıldığı yönünde şikayetlerde bulunuyor. Peki, Note 8 kapanıp açılması yani rastgele yeniden başlaması olayı ciddi bir sıkıntı mı? Üst düzey bir akıllı telefon olan Galaxy Note 8 cihazında meydana gelen böylesine sinir bozucu bir sorun, yüksek meblağlar ödeyen kullanıcıların morallerini ziyadesiyle bozmuştur diye düşünüyorum.

Samsung Note 8 cihazlarında meydana gelen kendiliğinden kapanıp açılma sorunu
Samsung Note 8 cihazlarında meydana gelen kendiliğinden kapanıp açılma sorunu

Kullanıcıların çeşitli forumlarda yazdığına göre Note 8 cihazlar kendiliğinden kapanıp açılıyor. Muhtemelen Samsung bu sorunu yeni bir yazılım güncellemesi ile düzeltecektir ama kısa vadede tüm kullanıcılar yeni yazılım güncellemesini beklemek istemeyeceklerdir. Bizde nacizane birkaç öneri sunalım istedik.

Samsung Galaxy Note 8 cihazı sahibiyseniz ve cihazınız bir sebepten dolayı kendiliğinden kapanıp açılmayı sürdürüyor ise bu yazıyı referans olarak alabilir ve okumaya devam edebilirsiniz. Note 8 cihazı Android işletim sistemine sahip üst düzey akıllı telefonlardan bir tanesi hatta en iyilerinden biri bana göre. Fakat her insan işi ürün gibi bazen hatalarla karşılaşmak mümkün. Bunlardan bir tanesiden yeniden başlaması sorunu. Bu sorun sistem yazılımında bir sorun olduğunu gösterdiği gibi donanımsal sorunlarında göstergesi olabilir. Burada bence ilk yapmanız gereken cihazı garantiye göndermek ama çoğumuz telefonu servise gönderip günlerce beklemek istemiyor. Ne yazık ki biraz aceleciyiz. Peki, ne yapmalıyız başka?

Başlamadan önce: Sorun olduğunu düşündüğünüz uygulamaları silin veya güncelleyin

Bir cihazın güncel ve sorunsuz olması için en son çıkan yazılımsal güncellemeyi alması önemli fakat tek başına yeterli değildir: bunun yanında kullanılan uygulamaların da güncel olması gerekir. İşlemlere başlamadan önce en son yazılımsal sürümü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Bunun yanı sıra Google Play’e giriş yaparak, tüm uygulamaların güncel olup olmadığını kontrol edin. Güncellemeler sonrası telefonu yeniden başlatıp, tekrar sorunu kontrol edin. Eğer devam ediyorsa ve uygulama çok popüler bir uygulamaysa; bunun Note 8 cihazlara özgü olabileceğini ve bir sonraki güncellemede düzeltilme olasılığını da dikkate almanızı öneriyorum.

Note 8 rastgele yeniden başlatmayı (bootloops) tetikleyen nedir?

Samsung Note 8 cihazlarında depolama sorunları performansı etkileyen unsurlardan biri: eğer depolama sınırına yaklaşmışsanız kurmuş olduğunuz bazı uygulamalar performansı olumsuz tetikler ve bu da cihazınızın yeniden başlamasına neden olabilir. Bunun için uygulamaların tanınan/bilinen uygulamalar olmasına dikkat edin; depolama sorununu gidermek için resim ve videolarınızın yedeklerini herhangi bir bilgisayara alarak telefonunuzda alan açık.

Batarya üzerinde meydana gelen fiziksel veya sıvı hasarın da zayıf şarj alışkanlıkları sonrası performans sorunlarını peşinde götürmesi de olası bir yeniden başlatma sorununu ortaya çıkartabilir. Zaten batarya konusunda “skandal” ile adını duyuran cihazınızın bataryasını değiştirmeniz gerekebilir.

Samsung Note 8 cihazlarında meydana gelen kendiliğinden kapanıp açılma sorunu
Samsung Note 8 cihazlarında meydana gelen kendiliğinden kapanıp açılma sorunu

Note 8 bootloop sorununu çözme

Eğer cihazınızdaki kendi kendine kapanma ve yeniden başlama (bootloops) sorununun donanımsal bir sorun olmadığına eminseniz; aşağıda verdiğim yöntemleri kullanabilirsiniz. Aksi durumda (ve hatta bence her durumda) cihazınızı servise göndermeniz daha yararlı diye düşünüyorum. Gelelim çözümlere;

Note 8 Güvenli Modda başlatın

Note 8 cihazınızı güvenli modda başlatmanız, üçüncü parti uygulamaları tarafından cihaz üzerine herhangi bir sorun oluşturup oluşturmadığını izole etmeniz açısından yardımcı olacaktır. Güvenli moddayken ürün orijinal yazılım ve uygulamalarla çalışır ve diğer uygulamaların çalışmamasına neden olur; böylelikle sorunun uygulama kaynaklı olup olmadığını görebileceksiniz. Galaxy Note 8 cihazınızı güvenli modda çalıştırmak için izleyeceğiniz yol;

 1. Cihazınızı öncelikle tamamen kapalı konuma getirin.
 2. Güç düğmesine basılı tutun.
 3. Samsun Logosu göründüğü anda güç düğmesini bırakın ve hemen sesi kıs düğmesine basın.
 4. Cihazınız açılıncaya kadar Sesi Kısma düğmesine basmaya devam edin.
 5. Ekranın sol alt köşesindeki Güvenli Mod etiketini görürseniz, güvenli moda başarılı bir şekilde girdiğinizi anlamış olacaksınız.

Bu aşamada telefonu test edin. Bu aşamada sorun çözülürse, ayarlar kısmından uygulamalara girin ve indirilenler kısmında bulunanları kaldırın. Daha sonra telefonu kapatın ve normal şekilde başlatın. Eğer yine kendiliğinden kapanıp açılırsa diğer yöntemleri denemeye devam ediniz.

Note 8 cihazınızı kurtarma modunda açın

Kurtarma modu cihazınızın yazılımını geri yüklemek veya yazılım yüklemek veya onarmak için kullanılan bir yöntemdir. Recovery Mode olarak da bilinir. Daha çok format atma işlemi için kullanılır. Bu kısımda ister orijinal yazılımı yeniden yükleme için kullanın isterseniz format atmak için kullanın: bu size kalmış fakat olumsuz bir durumda geri döndürülemez bir sorun ile karşılaşmanız da olası, bunu bilin. İşlem öncesi telefon yedeği almaya da çalışın…

 1. Cihazınızı tamamen kapatın.
 2. Tamamen kapatıldığında Sesi Açma düğmesine, Ana Sayfa (home) düğmesine ve ardından birkaç saniye boyunca Güç düğmesine basılı tutun.
 3. Samsung logosu göründüğünde Güç düğmesini bırakın.
 4. Ardından Android (yeşil bot) logosu göründüğünde kalan tüm düğmeleri serbest bırakın. Genellikle, Android sistem kurtarma menüsü görünmeden yaklaşık 30 saniye önce, Sistem güncellemesini yükleyen bir mesajla size sorulur .
 5. Menü seçeneklerinden önbellek bölümünü silmek veya seçmek için Sesi Kısma tuşuna basın.
 6. Daha sonra seçimi onaylamak için Güç düğmesine basın.
 7. Önbellek temizleme işlemi sonrası cihazı yeniden başlatmak için güç düğmesine basın.

Bu işlem sonrası cihazın yeniden başlaması biraz zaman alabilir. Bu kısımda biraz sabırlı olmanız gerekecek. Bu kısımda biz önbellek dosyalarını sildik. Bunu aslında cihaz içerisindeki uygulamalar kısmında da yapabiliyorduk. Biraz daha farklı diyelim… Bunun dışında kurtarma modundayken cihaza formatta atabilirsiniz. Format işlemi de çözüm olabilir ama tüm verilerinizin silineceğini unutmayın. Cihazınıza yazılım yükleyebilirsiniz baştan ama ben bu yöntemi pek önermiyorum.

Cihazı fabrika ayarlarına döndürün

Yukarıdaki işlemler işe yaramadığında cihazı fabrika ayarlarına döndürerek şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat bu işlem sonucunda da tüm verileriniz silinecek ancak temiz, taze bir Galaxy Note 8 ile karşılaşacaksınız. Telefonunuzun ayarlar bölümünde sıfırlama işlemi için bir bölüm var.

 1. Ana ekrandan Ayarlar’a giriş yapın.
 2. Yedekle veya sıfırla seçeneğine ilerleyin ve dokunun.
 3. Fabrika ayarlarına sıfırla’yı seçin.
 4. Cihazı sıfırla’ya dokunun.
 5. Her şeyi sil seçeneğine dokunun.

Sonrasında işlemlerin tamamlanmasını ve telefonunuzun yeniden başlamasını bir süre bekleyin. Bu ve yukarıdaki tüm işlemler sırasında cihazınızın şarj oranının en az %60 seviyesinde olmasına da dikkat edin. Sorunun donanımsal değil de bir uygulama yükledikten sonra başladığı konusunda şüpheniz var ise istenmeyen uygulamaları sildikten sonra ilk yazdığım yöntemi deneyin ve sonrasında cihazınızı yeniden başlatın.

Bütün bunları yaptıktan sonra hala Note 8 kendiliğinden kapanıp açılmaya devam ediyorsa (orijinal ve en son güncel yazılım yüklü varsayıyoruz) ve cihazınızda istenmeyen bir uygulama yok ise; sorun büyük demektir. Hemen Samsung yetkili servisine cihazınızı göndermeniz yararınıza olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

 1. 4 sene önce

  Güzel bir yazı olmuş Aradıgım herşeyi yazıda buldum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.