Joomla Anket Eklemek
  1. Ana Sayfa
  2. Joomla

Joomla Anket Eklemek

1

joomlapJoomla içerik yönetim sistemi tabanlı bir siteniz var ve sitenizde anket yayınlamak istiyorsanız eklenti kurmanız gerekebilir. Joomla içerik yönetim sistemine uygun bir çok anket bileşeni veya modülü olmakla beraber bazıları ücretli bazıları ise ücretsizdir. Ben size hem ücretsiz hem de ücretli anket eklentisi paylaşacağım. Joomla anket eklemek için size uygun, demo hallerini inceledikten sonra istediğinizi seçmek konusunda özgürsünüz. Joomla sitenize anket eklemek için aşağıda paylaşacağım eklentilerden herhangi birini eklenti kur kısmından kurmanız yeterli. Joomla 3.x kullananlar bu eklentileri kurabilir onu da belirteyim. Gelelim joomla anket ekleme eklentilerine:

Joomla için EXT VK Anket modülü ücretsizdir. Joomla 3.x sürümü ile tam uyumludur, joomla 2.5.x sürümünde de çalışıyor. Eklentinin çalışma mantığı çok basit, kurulumu çok kısa sürüyor ve üreticinin iddiasına göre 5 dakikada sitenizde anket yayınlama işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Türkçe dil desteği ben bu yazıyı yazdığımda yoktu fakat bunu da eğer kodlardan biraz anlıyorsanız sadece ‘ Vote ‘ kelimesini ‘ Oy ver ‘ yaparak çözebilirsiniz. Firefox, İE 6+ üzeri ve Chrome ile Safari tarayıcılarda sorunsuz çalışıyor. Burada belirteyim: bu modülü kullanmak için VK sitesine üye olunması gerekiyor ve sonuçlar VK sitesi üzerinden görüntüleniyor.

Joomla anket eklentisi indirmek ve demosunu görüntülemek için aşağıdaki linki açabilirsiniz:

http://www.ext-joom.com/en/extensions/2466-ext-vk-poll-module.html

Joomla için jvotesystem anket bileşeni ile sitenizde anket yayınlayabilirsiniz. Ücretsizdir.  Joomla 2.5.x sürümü ile tam uyumludur, muhtemelen joomla 3.x sürümünde de çalışacaktır fakat ben denemedim. Türkçe dil desteği yoktu ben bu yazıyı yazarken. Fakat çok az ingilizce bilgi ile sorunu çözebilirsiniz. Birden çok şablon seçeneği vardır. Kullanımı ve kurulumu gayet kolaydır. AJAX sistemi ile çalışır. Kullanıcılar anketlere yorum ekleyebilir. Demo halini görmek ve indirmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

http://joomess.de/projects/jvotesystem/demo.html

Joomla için son paylaşacağım anket bileşeninin adı ise Community Polls. Çok profesyonel bir bileşen. Bir çok özelliği var. Hangisini anlatsam ki? Bence en iyisi satın alma ve demosunu incelemek için aşağıdaki bağlantıyı açınız:

http://demo.corejoomla.com/polls.html

Joomla anket eklemek için bu eklentilerden herhangi birini normal bileşen/modül kurulumu yapar gibi kurmanız gerekiyor. Türkçe dil desteği olan anket eklentisi pek yok, o yüzden dil sorunu yaşayabilirsiniz kurulum ayarlarını yaparken fakat anketiniz görüntülenirken genellikle sadece vote seçeneği ingilizce oluyor geri kalan kısmını zaten anketi siz oluşturduğunuz için Türkçe…

Bu arada internette biraz araştırma yaptım ve karşıma şu anket ekleme ders videosu geldi. Joomla 2.5.x sürümü için bu yapılmış ama isteyen olursa kolaylık sağlayabilir.

Sizin de kullandığınız farklı bir anket eklentisi varsa bizlerle paylaşın, makalemize ekleyelim, faydası olsun arayış içinde olanlara… : )

Kolay gelsin.

Görüşün Önemli!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. 8 sene önce

    Hocam çok detaylı bir açıklama olmuş, uzun zamandır araştırmasını yaptığım bu konu ile artık tarafınızdan bilgi sahibi oldum diyebilirim. Konu hakkında verdiğiniz değerli paylaşımınız benim gibi diğer ihtiyaç sahiplerinin de işine çok yarayacaktır umuyorum, teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir