İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Site Tanıtımları
  3. Tren Garından Sanata: Orsay Müzesi

Tren Garından Sanata: Orsay Müzesi

Orsay Müzesi

Sizler de taktir edersiniz ki bir şehrin kültürel mirası doğası ve dünden bugüne ileri gelen müzeleridir. Fransa dendiğinde akla ilk olarak akla gelen müzeleri ve tarihi binalarıdır. İşte bunlardan bir tanesi de birazdan tüm ayrıntıları ile açıklayacağımız Orsay Müzesi kültürel mirasıdır.

Orsay Müzesi Tarihçesi

Tarihçe olarak oldukça eskilere dayanan bu müzenin ilk kullanım amacı bir tren garı olmasıymış. Bu anlamda özellikle sonbahar ve kış aylarında çekilen fotoğrafları ile büyüleyici güzellikte olması müzeyi gezen kişilerin fotoğraflara yağdırdıkları beğenilerden anlaşılmaktadır.

Orsay Müzesi genellikle forumlarda, haberlerde gördüğünüz, imrendiğiniz bir yer. Mükemmel!

Ancak zamanın yöneticileri bu tren garının eskisi kadar çok fazla kullanılmadığını keşfettiklerinde tren garının kapatılması kararını vermişlerdir. Daha sonra bu eski taş binanın yıkılmaması gerektiği sesleri de o dönem insanlarının ortak kararıymış. Daha sonra yetkililer bu binayı otel mi yoksa restore edilmiş bir restoran mı olması gerektiği konusunda tartışmışlar. Ve günümüze kadar taşınan sonuç göz alıcı bir müze olması yönünde olmuş.

Orsay Müzesi’ndeki Eserler

Hem devlet büyüklerinin hem de zamanın Paris’ inde yaşayan halkın ortak kararı ile yeni bir bina haline gelmesi önlenen Orsay Müzesi, yıkılmaması ile günümüze kadar taşınan bir Fransız figürü haline gelmiştir. Eğer sizler de bir Paris gezisi planladıysanız ve bu gezi içerisinde Paris ilinin güzellikleri ile beraber kültürel birikimini de gözden geçirmek istiyorsanız Orsay Müzesi tam da sizler için bir kültürel birikimdir.

Orsay Müzesi bir görüntü daha… Burası eski bir tren garı desek?

İçerisinde pek çok farklı kültür sanat objelerini de barındıran üst katlara çıktıkça sizi adeta büyüleyecek kültür birikimlerini tarihsel olarak kendi kafanızda sınıflandıracak ve kaliteli bir gezi yapmış olacaksınız. Müze içerisinde yer alan objeler genellikle 1985 ve 1915 yılları arasına aittir ve de Fransız sanat eserleri yer almaktadır ancak müze içerisinde yer yer farklı ülkelerin sanat akımlarını da görmek mümkündür.

 Fransız Kültür Akımı ve Orsay Akımı

Müze içerisinde belirli bir bölüm kalıcı sergilerden oluşmaktadır. Ünlü ressamların kalıcı eserleri bu müze içerisinde muhafaza edilmekte ve ziyaretçilere sunulmaktadır. Ancak müze içerisine dönemsel sergiler için ayrılmış alanlar da bulunmaktadır. Eğer sizler de tarihi bir Fransa gezisi planlıyorsanız mutlaka müze içerisinde yer alacak olan sergi ilanlarına göz atıp dilediğiniz bir sanatçı geldiğinde müzeyi ziyaret edebilir ve hatta o sanatçı ile tanışma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Orsay Müzesine Ulaşım  

Müzeye ulaşım şehrin en orta noktasında olduğu bilindiğine göre oldukça kolaydır. Fransa ‘ya giden kişilerin de sıklık ile tercih ettiği ulaşım şekli metro hattıdır. Bu metro hattına ulaşım şehrin her noktasından mümkündür. Uzunca bir metro hattı olan bu metronun on ikinci durağında inildiğinde tam karşınıza çıkacak olan bu müzeye gitmeden Paris gezinizi tamamlamayınız.

Orsay Müzesi Giriş Ücretleri

Hem kendi ülkesine hem de dışardan gelen turistlerin ödemesi gereken küçük bir meblağ ile bu devasa müzeyi gezmek mümkündür. Ancak 18 ve 25 yaş arası her kişinin sahip olabileceği Avrupa Birliği vatandaşları müzeye ücretsiz giriş yapabilirler. Ayrıca müze pazartesi günleri hariç her gün 09.30- 18.00 arası açıktır.

Yani siz de Paris ‘e gittiyseniz ve bu müzeyi gezmek istiyorsanız pazartesi günü hariç her gün müze gezmeye gidebilirsiniz. Ancak resmî tatil olan 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde de müze kapalıdır. Ayrıca Orsay Müzesi gezisi düşünenler için bir fırsat da her ayın ilk pazar günü ücretsiz gezilebilmek mümkündür.

Orsay Müzesi’ni hemen yakınında yer alan Orangerie Müzesi ile kombine olarak ya da Paris’teki diğer müzelerle kombine olarak gezmek mümkündür. Bunlara ilave olarak turlarla birleştirme ya da Müze Kart satın alarak girme şansınız da mevcut. Orsay Müzesi Giriş Ücreti ve bilet türleri için Müze biletleri sitesinin Orsay Müzesi rehberini okumanızı öneririz.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. Müze harika görünüyor. Sadece 18-25 yaş arası mı ücretsiz? Tüh biz kaçırdık :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir