Kategori: Telefon

Telefonda sürekli reklam çıkıyor sorunu çözümü

Akıllı telefonların kullanım oranı artmasına rağmen, bu teknolojik aletlerin dilinden anlayan sayısı, üretilen telefon sayısı ile aynı değil ne yazık ki. – Sürekli reklam çıkıyor hatası – Artık küçücük çocuklardan tutun da yaşlı amcalara kadar herkesin elinde akıllı telefonlar yer alıyor. Bu nedenle akıllı telefon piyasası, reklam verenler açısından da önemli bir hacime ulaşmış durumda; tabii ki bu reklamlar vasıtasıyla para kazanmak isteyenler açısından da… Bu tip durumlarda, akıllı cihazlar için hem iyi niyetle hem de kötü niyetle çeşitli uygulama kodlayıcıları reklamlar ekleyebiliyorlar.

Telefonda açılan reklamları nasıl silerim?

Telefon piyasasının çoğunluğu Android ve İOS işletim sistemine sahip cihazların elinde… Fakat bu sürekli reklam çıkıyor söylemleri, genellikle Android kullanıcılarının karşılaştığı bir durum. Bu yukarıda dediğim gibi, bazen iyi niyetli bazen kötü niyetli olabilir. İyi niyetliler açısından durum şu: arkadaş, bir uygulama yazmıştır, gelir elde etmek için bunu yapmıştır. Kötü niyetliler ise daha fazla; kullanıcıya ait akıllı cihazı hedef alarak malware, bootkit ve old boot gibi zararlı yazılımlar yardımıyla telefonunuzda isteğiniz dışında reklamlar gösteriyorlar. Bu da can sıkıcı.

Telefonda sürekli çıkan reklamlar nasıl silinir

Telefonda sürekli reklam çıkıyor hatasını çözmek için öncelikle cep telefonunuzda kullandığınız uygulamaları iyi tanımanız gerekiyor. Telefona ait sistemsel uygulamaların dışında, Apple Market veya Google Play üzerinden kurmuş olduğunuz uygulamalardan bir tanesi, bu reklamların çıkmasına neden oluyor olabilir.

Örneğin yakın bir zamana kadar telefonun flaşını ışık olarak kullanılmasını sağlayan bir mobil uygulama, cep telefonunda zamansız reklamların çıkmasına neden oluyordu. İşte bu tip uygulamaları bulup, telefondan kaldırmanız gerekiyor. Hangisinin yaptığını tespit etmeniz mümkün değil; bu yüzden sırayla kaldırıp, denemelisiniz. Android cihazlar için Ayarlar – Uygulamalar – Uygulamaları Yönet kısmına giriş yaparak, bilmediğiniz ya da şüphelendiğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Samsung veya LG, Huawei, Xiaomi gibi bir çok cep telefonu üretisinin uygulamaları arasında önbellekteki tüm dosyaları silme gibi özelliği olan uygulamalar mevcut. Bu uygulama yardımıyla tüm ön belleği de silmeyi unutmayın.

Sürekli reklam gelmesin

Tüm her şeyi denediniz ama hala sürekli reklam geliyor ve siz de reklam gelmesin istiyorsanız yapmanız gereken cihazınıza format atmak – fabrika ayarlarına dönmek olacaktır. Telefonda sürekli çıkan reklamları temizlemek için yapacağınız son işlem bu olacaktır. Burada yaptığınız işlemler sonrası telefonu yeniden başlatmayı da unutmayın. Ayrıca fabrika ayarlarına dönerseniz, verileriniz silinir; bu yüzden yedek almayı sakın unutmayın. Sabırlı olmayı da… (iPhone cihazlarda ise Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümünde Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneği ile fabrika ayarlarına dönersiniz. Hesap bilgilerinizi de unutmayın)

Reklam virüslerini temizleme

MalwareBytes mobil uygulaması üzerinde Scanner seçeneği ile arama yapabilirsiniz. Böylelikle sürekli reklam çıkıyor derdinden kurtulabilirsiniz.

Normalde mobil cihazlarda virüs uygulamaları kurulmalarını önermiyorum. Fakat sadece Google Play üzerinden uygulama kurma işlemi yapabiliyorsanız; teknik konulardan anlamıyorsanız, uygulama yardımıyla reklam virüslerini temizleme imkanınız var. Bu durum zararlı uygulamalar için geçerlidir. Öncelikle mobil uygulamayı indirmek için Google Play markete giriş yapın ve arama kısmına MalwareBytes yazarak uygulamayı indirin. Uygulama otomatik olarak kurulacaktır. Uygulamayı açıp “Scanner” seçeneğini tıklayın, sonra arama yapacaktır ve bulursa otomatik olarak virüsleri silecektir. Ancak dediğim gibi bu durum uygulamalar dışında telefonunuza zararlı yazılım yüklendiyse geçerlidir.

Burada bir ufak hatıra ekleyeyim: Arkadaşımın cep telefonu dükkanı var. Zaman zaman ziyaret ediyorum. Bir seferinde çay içmek için gittiğimde, bir çok yaşlı amcanın “telefonumda sürekli reklam çıkıyor” serzenişiyle dükkana gelip “telefonda reklam virüsü mü var?” diye sorduğunu gördüm. Kendileri de telefonda sürekli reklam çıkması sorunundan müzdaripler. Bazılarında tuş kilidini açınca reklam otomatik olarak açarken bazılarında ise ekrana sürekli reklam çıkıyor. Bu durumda telefonda kendiliğinden açılan reklamları engellemek istiyorlar doğal olarak. Teknoloji konusunda bilgileri olmadığı için, dükkana koşuyorlar. Halbuki çözümü yazıda olduğu gibi çok basit. Sizin artık bir uvzunuz haline gelen akıllı cihazları daha iyi kollamak zorundasınız.

Çok basit ve hayat kurtaracak önerilerim resimdeki gibidir.


Telefonda sürekli çıkan reklamları nasıl önlerim?

Eğer sorunu çözdüyseniz bir de hatırlatma yapmam gerek: eğer bu tür sürekli reklam çıkması sorunu ile karşı karşıya kalıyor ve bir daha olmasını istemiyorsanız; güvenmediğiniz/bilmediğiniz mobil uygulamaları uygulama marketleri üzerinden indirseniz veya resmi uygulama marketinde olsalar bile sakın kurmayın. Çevrenizde sıklıkla kullanılan uygulamaları deneyin. Bu tip reklamlar çıkarak sizin sayenizde maddi kazanç elde ettiklerini ve hatta kötü niyetli iseler kişisel bilgilerinizi kullanabileceklerini sakın unutmayın.

This post was last modified on 5 Ocak 2019 23:39

Yorumları Görüntüle

Recent Posts

Tren Garından Sanata: Orsay Müzesi

Sizler de taktir edersiniz ki bir şehrin kültürel mirası doğası ve dünden bugüne ileri gelen müzeleridir. Fransa dendiğinde akla ilk…

2 Aralık 2019

Kitap İncelemesi: Hayatın Mucizeleri – Stefan Zweig

"Hayatın Mucizeleri" Stefan Zweig'in kısa ancak içi dopdolu, özel eserlerinden bir tanesi. Her ne kadar içerisinde Hristiyan - Yahudi sempatisini…

1 Aralık 2019

Sinektirik: İrlandalı (The Irishman)

Ülkemizde İrlandalı adıyla yayınlanan The Irishman filminin hem set arkası ekibi, hem de oyuncu kadrosu önemli isimleri barındırıyor ve sinemada…

30 Kasım 2019

PUBG Mobil Cihazınız Desteklenmiyor Hatası Çözümü

PUBG Mobile dünyanın en çok oynanan mobil oyunlarından biri ve bu oyunu oynarken bazen can sıkıcı sorunlarla (Örn: Cihazınız desteklenmiyor…

29 Kasım 2019

Android Dünyasını Keşfetmenin Tam Zamanı

Android işletim sistemi destekli uygulama ve programlar, cihazınızı özelleştiren ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kolaylıklar sunmaktadır.  İhtiyacınız olan ve bir akıllı cihazda…

29 Kasım 2019

Roma’nın Arenası: Kolezyum

Roma‘da yer alan en önemli tarihi ve turistik eserlerden birisi de oldukça büyük yapısıyla Kolezyum’dur. Neredeyse 2 bin yaşında olan…

29 Kasım 2019