İlginizi Çekebilir
Sinekritik: Parker
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Star Trek – Sonsuzluk

Sinekritik: Star Trek – Sonsuzluk

startrek

Star Trek veya ülkemizde bilinen adıyla Uzay Yolu bugüne kadar 7 kez dizi, 13 kez sinema filmi, yüzlerce kez roman, video oyunu, ve hikâye olarak karşımıza çıktı, hala da çıkmaya devam ediyor. Star Trek 3 veya orijinal adıyla Star Trek Sonsuzluk, bilim kurgu hayranlarının merakla beklediği bir yapım olmasının yanında kurgusal bir 3. dünya savaşı sonrası insanlığın uzay maceralarını anlatması hasebiyle ilgi çekmeye devam ediyor. Serinin 3. filminde Chris Pine, Zoe Saldana, Karl Urban, Zachary Quinto, Simon Pegg, Anton Yelchin gibi isimler var; bunun yanında ‘sürpriz bir isim’ daha var ama onu yazmayayım. Senaryosu Roberto Orci, Patrick McKay, John D. Payne, Gene Roddenberry dörtlüsüne ait filmin yönetmen koltuğunda ise Tayvanlı yönetmen Justin Lin yer alıyor; Lin, Hızlı ve Öfkeli 5 ve 6’nın da yönetmenliğini yapmış bir isim.

startrek

Star Trek Sonsuzluk

Uzay Yolu denince akla Atılgan gemisi geliyor. Atılgan gemisi mürattebatı 5 yıllık görevlerinin 3. yılını geride bırakılırken daha önce hiç gidilmeyen ıssız bir bölgeden gelen yardım çağrısına kayıtsız kalamazlar. Fakat gezegene ulaştıklarında karşılarına çıkan düşman, onlara büyük bir hasar vermiştir; bunun yanı sıra Kaptan Kirk ve arkadaşlarının federasyonla olan bağlantısı da tamamen kopmuştur. Federasyonun temsil ettiği tüm değerler, güçlü düşman karşısında zorlu bir sınava tabi tutulacaktır. Star Trek Beyond filmi sonrası en üzücü olansa, Anton Yelchin’in son filmi olmasıydı: Yelchin, film çekimlerinden kısa bir süre hayatını kaybetti.

Efsanevi seriyi yeniden şekillendiren J.J. Abrams, Star Wars yüzünden Star Trek macerasına ara vermiş, sadece sahibi olduğu Bad Robot firması ile filmin yapımcı listesinde yer bulmuştu. Onun bu ‘bırakışı’ serinin düşüşe geçmesine neden olur diyenleri haklı çıkaran bir yapım olmuş 3 .film. Çok klişe, sıkıcı ve yapay film beklenmiyordu açıkçası. Justin Lin, Hızlı ve Öfkeli serisinde iki güzel filmle karşımıza çıktı ama bilim kurgu konusunda o kadar iyi değil gibi gözüküyor. Karakterleri sığlaştırmış, bayat ve tahmin edilebilir sahneler ile karşımıza çıkmış. bilim kurgu filmlerinin olmazsa olmazı ‘derinlik’ bu filmde yansıtılamamış.

jaylah

Oyunculara gelince; Chris Pine, Zoe Saldana gibi tüm oyuncular çok sığlaştırıldığı için ön plana bir türlü çıkamadılar. Kingsman filminde de hatırlayacağımız Cezayirli güzel oyuncu Sofia Boutella, ağır makyasına rağmen Jaylah karakteriyle etkiliydi ama ona da fazla imkan verilmemiş gibi. Bir de filmde Sulu karakterinin eşcinsel olduğunu öğrendik ki burada serinin geçmişine bir atıf yapıldığını hatırlatmak istiyorum. Çünkü 1966’da çekilmeye başlanan orijinal seride Sulu’nun yaptığı işi yapan aktör George Takei’de eşcinseldi. Spock, Doktor ve diğer karakterlerden pek yararlanamadı yönetmen; filmin görsellerinde ve fragmanlarında ön plana çıkartılmak istenen Jaylah karakteri bile filmde çok sığ tutulmuş. Dövüş sahnelerinin de bir esprisi yoktu. Finaldeki şehir ise ilginçti.

Serinin 4. filmi geliyor

Star Trek yoluna 4. filmle devam edecek; 4. filmin 2019 yılında yayınlanması planlanıyor. 4. filmle ilgili açıklamalarda gelmeye başladı. Burada bir iyi haber vereyim: sevilen serinin 2009 yapımı ilk filminde boy gösteren Chris Hemsworh 4. filmle yeniden geri dönecek. Paramount Pictures’tan gelen açıklamaya göre Chris Hemsworth, Chris Pine’ın canlandırdığı Kaptan Kirk’ün babası George Kirk olarak tekrar seyirci karşısına çıkacak. Kaptan Kirk babasının adını hep duydu ama onunla tanışma şansı elde edemedi. Bakalım nasıl bir kavuşma olacak.

Star Trek bilim kurgu filmleri arasında önemli bir yere sahip, geçmişi sağlam, hayranı bol bir seri. Bu açıdan bakıldığında bugüne kadar çekilmiş en yavan, sıradan yapım Sonsuzluk adlı 3. yapım olmuş denilebilir. Aksiyon ve efektler dışında pek bir esprisi yok. 

İyi seyirler.

 

Yorum Yap