İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Kick-Ass

Sinekritik: Kick-Ass


kick assÇizgi roman kahramanlarının beyazperdeye aktarıldığı günümüzde, bu filmleri izlerken benim de aklıma hep bu soru gelmiştir: Neden gerçek bir süper kahraman yok? Yani, belki de çocukça bir soru olarak gelebilir ama ne bileyim, bunu denemek isteyen biri yok mudur acaba? Uçmayı deneyen biri bile olabilirdi bu… Ve işte bu soruyu sorup, gerçekten bu konuya kafa yorup bir çizgi roman serisi oluşturmuş ve bunu da beyazperdeye aktarma konusunda sinema endüstrisi geç kalmamış!

Kaç aydır film listemde kendine yer bulan bu filmin, afişini bile bilgisayarıma indirmiştim fakat bir türlü bu filmi izleme şansına erişememiştim. Sürekli ertelemelerin bir sonu olacağını biliyordum ve izledim; memnun muyum? Size sadece şunu söyleyeyim: filmi izledikten sonra aklıma gelen ilk soru, acaba bu filmin devamını çekecekler mi? şeklinde olmuştu!

Film, çizgi roman karakterleriyle büyüyen ve çevresinde hiç bir ilgi görmeyen bir gencin kahramanlık konusuna kendini çok kaptırıp bir kostüm aldıktan sonra ansızın aldığı karar neticesinde yaşadıkları ve sonunda başına gelenleri anlatıyor. İlk başta aklınıza, çizgi kahraman filmleriyle alay eden bir film olduğu gelebilir fakat aslında çizgi film kahramanlarının etkisinde yaşayan bir gencin, gerçek dünyada yaşadıklarını anlatıyor ve hiciv anlamında belki de hiç bir şey senaryoda yok. Bu da filmin farkını ortaya koyuyor.

Filmin oyuncu kadrosu tamamen genç oyunculardan oluşuyor ve onlara liderlik, nicolas cage yapıyor. Çok sevdiği ve ona yakışan bir baba rolüyle karşımıza çıkıyor. Klasik süper kahraman filmleri yerine hiç bir özel gücü olmayan ve birine aşık olan gencin ezik hayatının gelişimini anlatırken, finali çok güzel bir şekilde yapıyor. Komedi sahneleri süper kahramanlarla alay eden sahneler yerine, kendine özgü senaryosunun işleyişi içerisinde kendine yer buluyor. Gülmek istiyorsanız tam size göre ama fazla da bir şey beklememek gerek. 2010 yılında çekilen filmler arasında en iyiler arasında gösterilebilir. Ki şimdiye kadar izlediğiniz süper kahraman filmlerinden hiç birine benzemeyen ve bu tür filmlere uymak yerine daha çok mafya-polis-aile-aşk dörtlüsü içerisinde kendine farklı bir yer arayan film gibi karşımıza çıkıyor.

Filmi izledikten sonra kendinizi başrol oyuncusunun yerine koyan onlarca kişi olcaktır diye düşünüyorum; hele erkeklerin bir çoğu onun yerinde olamadıkları için hayal dünyalarında ona bir ton küfür edeceklerdir eminim! :) Filmin tonu suç filmlerine özgü bir şekilde epey bir karanlık.Özellikle daha okula bile gitmeyen ama elinde bıçağı ve silahıyla onlarca adam öldüren Hit-Girl karakteri de tartışmaya oldukça açık bir karakter.Nihayetinde ”Kick-Ass” sinematografik açıdan iyi bir film ama küçük bir kız çocuğu nezdinde şiddeti yüceltmesiyle filmi başarılı bulan bizlerin bile her zaman kafamızdaki soru işaretleriyle mesafeli duracağımız bir çalışma.

biraz tahammül edin, matthew vaughn size hünerlerini göstersin. Hem eğlenin, hem de güzel bir film ile zamanınızı geçirmiş olun. Hem aksiyon hem de çizgi roman severler için güzel bir film seçeneği.

Benim notum 10 üzerinden 8.

 

Yorum Ekle