İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Kara Gün (Patriots Day)

Sinekritik: Kara Gün (Patriots Day)

170112_MOV_patriots-day.jpg.CROP.promo-xlarge2
1

15 Nisan 2013 tarihinde gerçekleşen Boston Maratonu bombalı saldırısı, 3 kişinin ölümüne 200’den fazla kişinin ise yaralanmasına neden olmuş, uzun süre gündemi meşkul etmişti. Çeçen asıllı iki ismin eylemi yaptığı tespit edilirken, teröristlerin yakalanması için yapılan araştırma sırasında Boston ve civarı bölgelerde neredeyse hayat tamamen durdurulmuş, insanların evlerinden dışarı çıkmamaları istenmişti. Hem önemli bir olay hem de yakın bir zamanda olması nedeniyle hatıraları canlı olan bir terörist saldırı… Böyle bir olayın hemen beyaz perdeye aktarılması aslında belgesel filmleri dışında pek nadir görülürdü. Fakat yönetmenliğini Peter Berg’in yaptığı, oyuncu kadrosunda Mark Wahlberg, Michelle Monaghan, Kevin Bacon, J.K. Simmons, John Goodman gibi isimlerin yer aldığı Patriots Day adlı yapım belki de olayın sıcaklığının korunduğu günlerde piyasaya çıkarak izleyiciyi sinemaya çekmeye çalıştı. Kara Gün adıyla ülkemizde yayınlanan filmin kurgusu tamamen gerçek hikayeye bağlı olarak çekilse de senaryoya eklenen konuşma ve diyalogların “çok yanlı” olduğunu söylemem gerek. Filmin ünlü oyuncu Mark Wahlberg ile yönetmen Peter Berg’in üçüncü kez aynı yapımda bir araya gelmesine neden olduğunu; diğer iki filmin de (Lone Survivor ve Deepwater Horizon) gerçek hikayelerden uyarlanmış olduğu notunu düşmemiz gerekiyor.

Patriots Day filmi izlenmeli mi?

Patriots Day / Kara Gün
Patriots Day / Kara Gün

Patriots Day filmi tamamen gerçek olaylardan esinlenmiş bir yapım olmasının yanında aynı zamanda bir kitap uyarlaması da… Casey Sherman ve Dave Wedge’in yazdığı Boston Strong: A City’s Triumph Over Tragedy adlı kitaptan uyarlanan film olaylara bağlı kalsa da tamamen Amerikan propagandasının bas bas bağırdığı bir yapım olmuş. 2013 Boston Maratonu’ndaki bombalı saldırı ve sonrasında yaşananları kapsamlı bir şekilde anlatması hiç doğru bir seçim olmamış: normalde esas sahnelerin 30 dakikaya sığacak kadar olmasına rağmen gereksiz sahnelerle, kamera açılarıyla doldurulup izleyiciyi sıkmak için ellerinden gelen yapılmış. İkincisi film gerçekten de Amerikan propagandasına hizmet ettiğini ayan beyan ortaya seriyor:  Sıradan insanların muazzam hayatlarına bakarak başlıyoruz, hepsi seviyor, seviliyor, özgürlükler ülkesinin tadını çıkartıyorlar çünkü burası cennetten bir köşe. (Ne adaletsizlik ne Irkçılık ne kıskançlık ne de maddi sorunlar var… Ve sonra birden bomba patlıyor. Ne gerek vardı dimi!?)

Patriots Day filminin konusunu burada özetlemek gerekiyor: Boston Polisi’nde görevli çavuş Tommy Saunders (Mark Wahlberg) için 15 Nisan 2013 günü önemli bir gündür. Boston Maratonu’nda sporcuları ve seyircileri koruma görevini üstlenen polislerden bir tanesidir. Yarış herkes için güzel bir atmosferde devam ederken hiç beklenmedik bir patlama meydana gelir. Hemen sonrasında tüm ekipler, Edward F. Davis (John Goodman) önderliğinde düzenlenen bir operasyonla şüpheli kardeşler Tamerlan ve Dzhokhar Tsarnaev’in peşine düşecektir. “Amerikan propagandasının” yapıldığı sahnelerden birinde Obama’nın Boston saldırısı sonrası yaptığı konuşmaya da geniş yer verildiğini hatırlatalım. Filmin sonunda saldırıyı yaşayan insanların röportajlarına yer verilmiş; burada saldırı sonrası yaşamlarından fotoğraflarda eklenmiş. Bunlar güzeldi fakat açıklamalar filmin propagandasına da hizmet etti.

Kara Gün tamamen propaganda filmi!

Peter Berg olabilecek en suni başlangıçla bir propaganda filmi yapacağını belli ediyor. Yaşanan bir terör olayını hem kurbanlar hem kolluk gücü hem de teröristlerin gözünden anlattığı iddiasın da ama iki çeçenin yaşadıkları, motivasyonu, niye bu koşuyu seçtikleri hiç yok. “Amerika kutsal bir yer, iki Müslüman bunu bozdu” türü sahneler, cümleler sonrası “bizi yıkamadınız, hala güçlüyüz” özeti ifadeler… İşin ilginç tarafı koskoca Boston polisi iki terörist ile çatışmadan galip bile çıkamadılar. Beceriksizlikleri, korkaklıkları mecburen anlatılmış; ama tabii ki üstün körü geçiştirilmiş. Yine de filmin teknik kalitesi muazzamdı; bomba sahneleri çok gerçekçiydi, özellikle çatışma sahnelerinin etkileyiciliği su götürmez şekilde çok başarılıydı. Sadece bu bomba ve çatışma sahneleri filmi izlenir kılıyordu. Onun dışında diyaloglar çok kötüydü. Teröristin karısının Müslüman kadınlar hakkında konuştuğu sözler gerçekten “skandal” boyutundaydı. Bu filmi izleyen Amerikalıların Müslümanlar hakkındaki ön yargılarındaki artış aklıma gelince, sinirim katlandı diyebilirim! Hem taraflı baktıkları bir film çekmişler (olabilir, kendilerini övebilirler) ama hem de gidip Müslüman kesimi bu şekilde yanlış ve kötü tanıtmak hiç hoş bir tavır olmadı diyebilirim.

040616_PATRIOTSDAY_KB_462.CR2

Ünlü oyuncu Mark Wahlberg hatrına filmi izlemek istemiştim fakat pişman oldum; bu film tamamen propaganda filmi ve ABD dışındakilerin izlemesinin herhangi bir katkı sağlamayacağını, ABD içerisinde de özellikle Müslüman kesimi yanlış tanıttığını söylemek gerek. Bu film yerine 50 dakikalık bir mini belgesel çekseydi daha iyiydi ama tabii o zaman kim izleyecekti değil mi? İzlemeyin…

 

Yorum Ekle