İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Grimsby Kardeşler

Sinekritik: Grimsby Kardeşler

the-brothers-grimsby
1

Orjinal adı The Brothers Grimsby olan Grimsby Kardeşler filmini izlemeyin diye bu yazıyı yazıyorum aslında. Kendimi feda ediyorum! 2016 yılının en berbat filmlerinden biri olmaya aday. Ünlü İngiliz komedyen Sacha Baron Cohen’in her filminde iğrençlik seviyesini nasıl da artırdığına tanıklık etmek isteyenler izleyebilir. Oyuncu kadrosunda Mark Strong, Sacha Baron Cohen, Rebel Wilson, Penélope Cruz, Isla Fisher gibi isimlerin yer aldığı Grimsby Kardeşler’in senaryosu ise Sacha Baron Cohen ve Phil Johnston’a ait. Filmin yönetmen koltuğunda Taşıyıcı 1 ve 2 ile Sihirbazlar Çetesi gibi filmleri de yöneten Louis Leterrier yer alıyor.

grimsby-kardesler-the-brothers-grimsby

Sacha Baron Cohen ilginç bir komedyen: hatta bana göre komedyen demek için çokça şahit lazım demek isterdim. Fakat adam milyonları güldürüyor! Bunu nasıl başarıyor? Son zamanlarda iğrençliklerle bunu başarıyor. Yani kimsenin cesaret edemediklerini yaparak bunu yapıyor: kafası kıyak, elinde alkolü saçma sapan işlerle uğraşan birini izleyen burnu kıpkırmızı birini hayal edin. İşte bu tip insanlar gülüyor.

Filmin konusuna gelirsek; Birbirine hiç benzemeyen iki kardeş: İçlerinden biri üst düzey istihbarat ajanı ve diğeri ise futbola holiganlık derecesinde bağlıdır. Üst düzey ajan olan kardeşin günün birinde oldukça önemli bir görevi tamamlaması gerekir ve holigan kardeşi ile iş birliği yaparak bunun üstesinden gelmeye çalışır.

grimsby-kardesler-the-brothers-grimsby-2016

Grimsby kardeşler filminin içerisinde spor, holiganlık, aksiyon ve beni hiç güldürmeyen “komedi” unsuru yer alıyor. İMDB puanı yüksek ve ilginç bir aksiyon/komedi olduğu yönündeki yorumlar nedeniyle izlediğim film tam bir hayal kırıklığı. Bu sefer klişe olsa da en azından bir artısı olur umuduyla açıp izlemeye kalktım ama o kadar rahatsız edici, iğrenç sahneleri var ki anlatamam. İçerisinde “ailenin önemini anlatmaya çalışan” bir film aile ile birlikte kesinlikle izlenilemeyecek bir yapım olmuş, gerisini siz hesaplayın! Normal zekaya sahip insanların bile izlemesinin engellenmesi gereken bir film, kaldı ki +18 koymak yetmez! Eğlenceli yerleri yok değil veya sinemasal açısından beğendiğim yerleri vardır: mesela FPS oyunları andıran ve Go Pro tarzı aksiyon kameralarıyla çekilen sahneler hoşuma gitti ama o kadarcık. Başka bir fazlası yok.

Grimsby Kardeşler’de Kingsman‘dan alıntı bir çok sahne var gibiydi. Bunun yanında filmin en çok güldüren yeri herhalde en saçma ve iğrenç yeri de olan fil sahnesiydi. Bir çok kişi o an da kopmuştur diyebilirim. Ama hem iğrenç hem +18 hem absürd hem de saçma bir sahneydi. Cohen harbi “manyak” derecesinde bir oyuncu ve hiç “normal” bir filmi yok ve ipin ucunu yine çokça kaçırdı.

İzlemeyin.

Yorum Yap