Sinekritik: Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı

0

Seslendirme kadrosunda Sümela’nın Şifresi ile tanıdığım Alper Kul ve komik oyuncular arasında iyi bir yer edinen Çağlar Çorumlu gibi isimlerin yer aldığı animasyon filmin orijinal adı The Secret Life of Pets. Evcil hayranların gizli yaşamı adıyla ülkemizde gösterime giren yapım, Disney veya DreamWorks filmleri kadar derin ve felsefik olmasa da tatlış karakterleri ve komik mesajlarıyla animasyon seven herkese hitap ediyor. 5 Ağustos 2016’da sinemada gösterime giren Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı filminin yönetmen koltuğunda Chris Renaud ve Yarrow Cheney yer alıyor. Özellikle hayvanları seven, evinde kedi, köpek, kuş vs. besleyenler açısından izlenilmesi gereken önemli bir animasyon filmi olmuş. Filmde “evcil” timsah, domuz falan da var tabii ki bu biraz ironi biraz da bazı çılgınların evde anakonda, timsah besleme gibi hayali düşünceleri etkili olmuş ama filme eklenmesi de eğlenceli bir fikir. Sahipleri çıkınca evde kalan hayvanların yalnızken neler yaptığını merak edenler için The Secret Life of Pets, Disney animasyonu olmayıp, en çok hasılat yapan animasyon filmi olmayı da başarmış.

evcil-hayvanlarin-gizli-yasami-2016-afis

The Secret Life of Pets

Filmin konusuna gelirsek; Manhattan’da bir apartman dairesinde sahibi Katie ile mutlu bir hayat yaşayan Terrier türü Max, sahibinin bir gün eve kırma bir köpek olan Luke’u getirmesiyle birlikte gözden düştüğünü hissetmeye başlar. İkili arasında başlayan rekabet kısa sürede yerini iş birliğine bırakacaktır, nitekim Snowball adlı beyaz tavşan, sahipleri tarafından terkedilmiş tüm ev hayvanlarını örgütleyerek evlerinde mutlu yaşayan hayvanlara ve sahiplerine büyük bir komplo planlamaktadır. “Tavşanın bir fikri var!” Çok sevimli olarak görünen tavşanın nasıl bir örgüt liderine dönüşebileceğinin anlatılması hoştu; bunun yanında yine çocukların izlediği bir filmde çıkmak, sevgili olmak, aşk gibi konuların işlenmesi önemli ve üzerinde durulması gereken bir eksiklik.

evcil-hayvanlarin-gizli-yasami-2016

Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı

Hayvan sahiplerinin evde olmadığı zamanlarda hayvanların neler yaptığını merak ederdik. Evcil hayvanların evde ne yaptığı sorusuna eğlenceli cevap vererek hareket eden senaryo ekibi ve yönetmen ortaya güzel bir iş çıkarmış. The Secret Life of Pets, fragmanından bile daha güzel bir yapım olmuş; son yılların en eğlenceli ve komik animasyonlarından biri olarak nitelendirebiliriz. Kelimeler, cümleler, ayrıntılar ve yapılan gerçek dışı eklemeler çok yerinde ve izleyicinin hoşuna giden türden. Çok güzel espriler ve bitmek bilmeyen bir macerası var filmin. Tanıtımda da ifade edildiği üzere Çılgın Hırsız animasyon filmine rakip olabilecek düzeyde. Olayların gelişmesi, katkısı ve tavşan’ın çetesi çok iyi düşünülmüş. Hayvanların zaafları iyi aktarılmış; örneğin kedinin sürekli dar alanlarda gözükmesi gibi… Çok sevimli bir yapım olmuş.

Hayvanlara gereken önemi verelim, çöp olarak kullanmayalım. Bu konuda doğru mesajlar içerdiğini söylemeliyim. Bunun yanında arkadaşlığın önemine de değinmesi, çocuklar açısından önemli. Fakat yine ergen çocuk modunda sevgili olma, aşk, ilişki boyutuna girmesi sinir bozucuydu. Yine de Snowball ile Gigdet unutulmazdı, çok eğlendirdi beni.. İyi seyirler.

Görüşün Önemli!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle