.pak dosyası nasıl açılır

.pak uzantılı dosyalar genellikle oyun severlerin, oyunun dil ayarlarını değiştirmek, tercümesini yapmak amacıyla açmak istedikleri, oyuna ait dosyalardır; bunun dışında msdos üzerinde sıkıştırılmış arşiv formatı veya simutrans gibi ücretsiz oyunlar için hazırlanmış dosyalar olarak karşımıza çıkıyor. .pak uzantılı dosyaları açmak belirli şartlar altında mümkün; tüm .pak dosyaları aynı program ile açılmayabiliyor. Fakat linux işletim sistemi üzerinde .pak dosyası verisi üzerinde düzenleme yapmak daha kolay.

.PAK dosyası açmak

Ara ara hala oyun oynamaya devam ediyorum, bazen bu oyunların dosyalarını da karıştırmak gibi bir huyum var. Tamamen ingilizce olan bir oyunu nasıl Türkçeleştirebilirim diye düşünürken, kendimi .pak uzantılı dosyaların içinde buldum. Tabii .pak uzantılı dosyalar windows işletim sistemi üzerinde direkt açılmıyor, yardımcı programlar lazım.

Bunun için ilk akla gelen .ZİP programları. Örneğin WinZip programı bilgisayarınızda kurulu ise (kurulu değilse kurduktan sonra devam edin) .pak uzantılı dosyaya sağ tıklayıp, birlikte aç kısmından WinZip programı ile açarsanız; .pak uzantılı dosyanın içeriğini görüntüleme şansınız var. Ama dediğim gibi bu her zaman mümkün değil.

.Pak dosyası

.PAK uzantılı dosya

Dediğim gibi .PAK dosyası grafik, nesne, doku, ses ve diğer oyun verilerinin paketlenmiş bir halidir ve genellikle oyunlar tarafından kullanılır. Google Chrome tarayıcı bile bu dosya uzantısını kullanabilir. Bu nedenle .pak uzantılı dosyayı açmak için birden çok programı denemeniz gerekebilir.

Bu yüzden yapmanız gereken;

  1. Eğer oyun için .pak uzantılı dosyayı açmak istiyorsanız, oyunun resmi forumunda bir araştırma yapın. Daha önce benzer soruyu sorup, araştırma yapan ve paylaşan biri olabilir veya resmi forumda sorun, bir cevap gelecektir.
  2. Leinen PAK Explorer, Pak Explorer, Sprite Explorer, DePacker, QuArK, Wally gibi windows programlarını indirerek .pak uzantılı dosyayı açmaya çalışın. Bu programları Google araması ile bulabilirsiniz.
  3. Bunun yanında .pak dosyasını .zip formatında açmak da mümkün olabiliyor; WinZip ve benzeri programları kullanabilirsiniz.
  4. Eğer PUGB fibi popüler bir oyun üzerindeki .pak dosyalarında düzenleme yapmak istiyorsanız ve ingilizce biliyorsanız; https://www.unknowncheats.me/forum/playerunknown-s-battlegrounds/221855-remove-grass-walls-ambient-sounds-textures.html adresini deneyebilirsiniz.

Bunlar haricinde benim de yaptığım gibi Google üzerinde ” how to .pak open file ” şeklinde arama yaptığınızda hem video hem de forum anlatımları mevcut. Yabancı diline güvenen sonuç elde edebilir.

.pak dosyası açma

Dediğim gibi…

Ben araştırmam sonucunda .pak uzantılı dosyayı WinZip programı ile açtım ve işimi gördü; fakat okuduklarımdan anladığım kadarıyla bu her .pak dosyası için geçerli değil. Bu nedenle, denemeniz gerekebilir. Çözüm bulanlar, alternatif yöntemleri yorum olarak eklerse, herkese fayda sağlamış olurlar.

Bütün bunları anlatan bir örnek video da eklemek gerek;

Görüşmek üzere…

Yorumları Görüntüle

Recent Posts

Tren Garından Sanata: Orsay Müzesi

Sizler de taktir edersiniz ki bir şehrin kültürel mirası doğası ve dünden bugüne ileri gelen müzeleridir. Fransa dendiğinde akla ilk…

2 Aralık 2019

Kitap İncelemesi: Hayatın Mucizeleri – Stefan Zweig

"Hayatın Mucizeleri" Stefan Zweig'in kısa ancak içi dopdolu, özel eserlerinden bir tanesi. Her ne kadar içerisinde Hristiyan - Yahudi sempatisini…

1 Aralık 2019

Sinektirik: İrlandalı (The Irishman)

Ülkemizde İrlandalı adıyla yayınlanan The Irishman filminin hem set arkası ekibi, hem de oyuncu kadrosu önemli isimleri barındırıyor ve sinemada…

30 Kasım 2019

PUBG Mobil Cihazınız Desteklenmiyor Hatası Çözümü

PUBG Mobile dünyanın en çok oynanan mobil oyunlarından biri ve bu oyunu oynarken bazen can sıkıcı sorunlarla (Örn: Cihazınız desteklenmiyor…

29 Kasım 2019

Android Dünyasını Keşfetmenin Tam Zamanı

Android işletim sistemi destekli uygulama ve programlar, cihazınızı özelleştiren ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kolaylıklar sunmaktadır.  İhtiyacınız olan ve bir akıllı cihazda…

29 Kasım 2019

Roma’nın Arenası: Kolezyum

Roma‘da yer alan en önemli tarihi ve turistik eserlerden birisi de oldukça büyük yapısıyla Kolezyum’dur. Neredeyse 2 bin yaşında olan…

29 Kasım 2019