1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

.pak dosyası nasıl açılır

.pak dosyası nasıl açılır
.Pak dosyası
4
6

.pak uzantılı dosyalar genellikle oyun severlerin, oyunun dil ayarlarını değiştirmek, tercümesini yapmak amacıyla açmak istedikleri, oyuna ait dosyalardır; bunun dışında msdos üzerinde sıkıştırılmış arşiv formatı veya simutrans gibi ücretsiz oyunlar için hazırlanmış dosyalar olarak karşımıza çıkıyor. .pak uzantılı dosyaları açmak belirli şartlar altında mümkün; tüm .pak dosyaları aynı program ile açılmayabiliyor. Fakat linux işletim sistemi üzerinde .pak dosyası verisi üzerinde düzenleme yapmak daha kolay.

.PAK dosyası açmak

Ara ara hala oyun oynamaya devam ediyorum, bazen bu oyunların dosyalarını da karıştırmak gibi bir huyum var. Tamamen ingilizce olan bir oyunu nasıl Türkçeleştirebilirim diye düşünürken, kendimi .pak uzantılı dosyaların içinde buldum. Tabii .pak uzantılı dosyalar windows işletim sistemi üzerinde direkt açılmıyor, yardımcı programlar lazım.

Bunun için ilk akla gelen .ZİP programları. Örneğin WinZip programı bilgisayarınızda kurulu ise (kurulu değilse kurduktan sonra devam edin) .pak uzantılı dosyaya sağ tıklayıp, birlikte aç kısmından WinZip programı ile açarsanız; .pak uzantılı dosyanın içeriğini görüntüleme şansınız var. Ama dediğim gibi bu her zaman mümkün değil.

.Pak dosyası
.Pak dosyası

.PAK uzantılı dosya

Dediğim gibi .PAK dosyası grafik, nesne, doku, ses ve diğer oyun verilerinin paketlenmiş bir halidir ve genellikle oyunlar tarafından kullanılır. Google Chrome tarayıcı bile bu dosya uzantısını kullanabilir. Bu nedenle .pak uzantılı dosyayı açmak için birden çok programı denemeniz gerekebilir.

Bu yüzden yapmanız gereken;

 1. Eğer oyun için .pak uzantılı dosyayı açmak istiyorsanız, oyunun resmi forumunda bir araştırma yapın. Daha önce benzer soruyu sorup, araştırma yapan ve paylaşan biri olabilir veya resmi forumda sorun, bir cevap gelecektir.
 2. Leinen PAK Explorer, Pak Explorer, Sprite Explorer, DePacker, QuArK, Wally gibi windows programlarını indirerek .pak uzantılı dosyayı açmaya çalışın. Bu programları Google araması ile bulabilirsiniz.
 3. Bunun yanında .pak dosyasını .zip formatında açmak da mümkün olabiliyor; WinZip ve benzeri programları kullanabilirsiniz.
 4. Eğer PUGB fibi popüler bir oyun üzerindeki .pak dosyalarında düzenleme yapmak istiyorsanız ve ingilizce biliyorsanız; https://www.unknowncheats.me/forum/playerunknown-s-battlegrounds/221855-remove-grass-walls-ambient-sounds-textures.html adresini deneyebilirsiniz.

Bunlar haricinde benim de yaptığım gibi Google üzerinde ” how to .pak open file ” şeklinde arama yaptığınızda hem video hem de forum anlatımları mevcut. Yabancı diline güvenen sonuç elde edebilir.

.pak dosyası açma

Dediğim gibi…

Ben araştırmam sonucunda .pak uzantılı dosyayı WinZip programı ile açtım ve işimi gördü; fakat okuduklarımdan anladığım kadarıyla bu her .pak dosyası için geçerli değil. Bu nedenle, denemeniz gerekebilir. Çözüm bulanlar, alternatif yöntemleri yorum olarak eklerse, herkese fayda sağlamış olurlar.

Bütün bunları anlatan bir örnek video da eklemek gerek;

Görüşmek üzere…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Merhaba, pak dosyası oluşturmak için özel yazılımlar var; EA gibi büyük şirketler yaptıkları oyunların dosyalarını .pak uzantısı ile kaydediyor ve dağıtımını yapıyor. Beni aşan teknik bir konu. Bilebildiklerim kadarını ayrıntılı olarak yazımda belirttim, kolay gelsin.

 2. 4 sene önce

  Bu konu hakkında bilgi verdiğiniz için size çok teşekkür ederiz

 3. abi unreal engine bms yok

Yapılan Yorumlar
 1. 4 sene önce

  Bu konu hakkında bilgi verdiğiniz için size çok teşekkür ederiz

 2. elinize sağlık güzel bir blog, güzel bir paylaşım.

 3. abi unreal engine bms yok

  • Yazıda belirtmedim ama deneme şansım da olmadığından yazıya eklemek istemiyorum; google üzerinde “How to unpack and repack Unreal Engine bms” şeklinde arama yaparak şansını deneyip, bulursan bize de yorum olarak yazar mısın? Teşekkürler şimdiden. :)

   • Peki .pak dosyası nasıl oluşturacam? lütfen yardım edin yalvarıyorum

    • Merhaba, pak dosyası oluşturmak için özel yazılımlar var; EA gibi büyük şirketler yaptıkları oyunların dosyalarını .pak uzantısı ile kaydediyor ve dağıtımını yapıyor. Beni aşan teknik bir konu. Bilebildiklerim kadarını ayrıntılı olarak yazımda belirttim, kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.