İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılarım
 3. Kitap Yorum: Aşkın Gözyaşları

Kitap Yorum: Aşkın Gözyaşları


aşkın gözyaşları.jpgMevlana hakkında pek bilgimin olduğunu söyleyemem. Türbesinin Konya’da olduğunu ve ‘mesnevi’ adlı eseri ile tüm dünyaca tanınan bir alim insan olduğunu bilmek dışında herkes gibi tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden biri olduğunun farkındayım. Bunun yanında, hakkında ileri-geri bir çok söz söylendiğini de biliyorum ve ‘kirli’ sanal alemde bu konuda bir kaç yazı okuduğumu da hatırlıyorum. Hakkında detaylı araştırma yapmadım ama mesnevisini okumayı her zaman istedim. Buna hala muvaffak olmuş değilim, yapılacaklar listemde olduğunu söyleyebilirim.  Her şeye rağmen, yine de: özellikle bu kitabı okuduktan sonra ‘mesnevi‘yi okumam için biraz daha pişmem gerektiğinin bilincindeyim.

Aşkın Gözyaşları‘ kitabını elime ilk aldığımda benimde aklımda bazı sorular vardı. tabii ki bu kitaptaki anlatılanların ‘ilahi aşk‘ olacağının bilincindeydim fakat özellikle internetteki ‘kirli’ bilgiler neticesinde kafamdaki kara bulutlarla beraber kitabı okumaya başladım. Aslına bakarsanız kitabın arkasındaki bilgiler neticesinde kafamdaki bu bulutları dağıtmak için ”tennure ve ateş” adlı kitabı okumam gerektiğini öğrendim. Onunda sırası gelecektir, sizin de aklınızda olsun… Neyse, kitap hakkında şunu söyleyebilirim: iyi ki okudum!

Kitapta aşkı, sadakati, bağlılığı, inancı, yalan dünyayı, hakikati en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebiliyorsunuz. tebrizli şems adlı bir çok bilinmeyeni olan bir insanın diyar diyar dolaştıktan sonra mevlana‘yı bulması ve yaşananlar anlatılıyor kitapta… Kah hikayeler, kah söylenenler, sözler, şiirler derken ortaya okunası ve özümsenesi, düşündürücü bir kitap çıkıyor. Okurken, kendi içinde harmanlayıp, dakikalarca düşündüğüm konularda oldu. Bazen iki arada kaldığımda… Hakikaten bu insanları kitabında yazan yazarımız onlar vasıtasıyla bizlere anlamlı sözlerle sesleniyor gibiydi. Bu sözlerde yabana atılacak sözler değildi, gerçekten insanın içini titreten sözlerden vardı kitapta… Anlattıklarını bence mezhep ve ırk ayrımı yönetmeden tüm müslümanların okuması gerekiyor diye düşünüyorum.

Kısa bir kitap, 159. baskısını okumama rağmen hala özellikle diyalogların yazımında çok hatalı davrandıklarını düşünüyorum. Bir de kapak resmi bu mu olmalıydı? dedirtti bana…

 

 

Yorum Ekle

Yorumlar (4)

 1. icon_avatar

  okuduğum en güzel kitaptı diyebilirim..aşkı bilmeyen bu kitabı anlayamaz..

 2. icon_avatar

  beğenmedim. sebebi biraz da önyargılı okumamdı sanırım. elif şafak-aşk ı çok sevmiştim büyülenmiştim adeta. bu kitabın başında ise ona birsürü eleştiri yöneltilmişti hem de acımasız. bunları okuyunca kitaba karşı bakışım değişti. mevlana ve şems hakkında çok şey biliyor olabilirsin sayın sinan yağmur ama elif şafağın emeklerini hiçe sayarak kitabınızı daha değerli kılmış olmadınız..

 3. icon_avatar

  kitabın kahramanlarını yazabilirmisinz ?

 4. icon_avatar

  [quote]kitabın kahramanlarını yazabilirmisinz ?[/quote]

  Merhaba,
  Kitabı okuyalı çok uzun zaman oldu; tam olarak isimleri hatırlamasam da Mevlana ile ailesi ile Şems arasında geçiyor çoğu şey: öncesinde şems’in ailesi vs. de var tabii ki. Kitabı okuman gerek. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir