Joomla yönetim paneli şifresini sıfırlama
 1. Ana Sayfa
 2. Joomla

Joomla yönetim paneli şifresini sıfırlama

5

Joomla, dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri. İlk blog macerama da Joomla ile başlamış, sonrasında Wordpress’e geçiş yapmıştım; fakat Joomla hala popüler ve gelişmeleri takip etmeye devam ediyorum. Her güzelin kusuru olduğu gibi, Joomla’nın da bazı kusurları/sorunları olabiliyor; bunlardan bazıları da sitenin sahibi olan bizler/sizler.

Örneğin, Joomla yönetim paneli şifresini unuttum, joomla admin şifresini unuttum, joomla yönetici şifresini unuttum, joomla yönetim paneli şifresini sıfırlama, joomla şifremi unuttum gibi sorulara cevap aramak için hemen google’ye koşan çok kişi var. Ben de bazen unutuyorum bu şifreleri; peki şifre sıfırlama özelliği olmayan (yönetim paneli için, yani admin için) Joomla sitenizde yönetim paneli şifrenizi nasıl sıfırlayacak veya değiştireceksiniz? (Unuttuğunuzu varsayarak devam ediyoruz)

JOOMLA PHPMYADMİN ŞİFRE DEĞİŞTİRME

Joomla son olarak ben bu yazıyı yazarken, 3.x versiyonunu çıkarmıştı. 4 ne zaman gelir bilinmez; fakat aslında Joomla dışında herhangi bir içerik yönetim sisteminde de aşağıdakileri uygulayarak yönetici (administrator) şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ben yazıma Joomla 3.x web siteniz varmış diye düşünerek, devam ediyorum.

Joomla 3.x web sitenizde yönetim paneli şifrenizi bir kaç adımda kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

 • Bu işlemlere başlamadan önce elinizde Joomla sitenizin Cpanel veya Plesk panel şifreleri olmak zorunda. Yani dosyalarınıza ulaşmanız gerekiyor. Bunun için size web alanı / Hosting sağlayan şirketin vermiş olduğunu panel giriş bilgileri ile sitenizin Cpanel veya Plesk panellerine giriş yapıyorsunuz.
 • Eğer Cpanel kullanıyorsanız phpMyadmin kısmını bulup, tıklıyorsunuz; Plesk Panel kullanıyorsanız Veritabanları / Veritabanı Adını (sitenizin veritabanı) / Webadmin seçeneğine tıklıyorsunuz. Genellikle yeni sekmede açılır.
 • Sitenizin veritabanının ismini Cpanel kullanıyorsanız sol tarafta buluyorsunuz. Eğer veritabanı ismini unuttuysanız, korkmayın; Cpanel’de dosya bilgilerine tıklayıp veya FTP kullanmayı biliyorsanız FTP üzerinden Joomla sitenizin kurulu olduğu dizinde bulunan configuration.php dosyasını açarak aşağıdaki kod örneğinde olduğu gibi veritabanı isminizi bulabilirsiniz.
public $db = 'veritabanı adı burada yazar';

 

 • Buraya kadar adımları doğru yaptıysanız, Cpanel’de sol tarafta bulunan (Plesk de bilmiyorum tam olarak hatırlayamadım) veritabanı isminize tıklayın. Önünüze aşağıdaki gibi veritabanının içerisinde yer alan tablo çıkacak. Bu kısımda jos_users tablosunu bulup yanında bulunan tiki işaretliyoruz. Karıştırmamak için hemen tablonun altında yer alan “gözat” seçeneğine (Eğer İngilizce kullanıyorsanız muhtemelen Browse yazıyordur) tıklayınız.
Joomla yönetim paneli şifresini sıfırlama işlemleri
 • Açılan kısımda sitenize üye olan kullanıcı hesaplarının tamamını göreceksiniz; bizim işimiz yönetici hesabıyla yani administrator hesabıyla. Yönetici hesabının yanında yer alan düzenle kısmına basarak, aşağıdaki gibi bir ekranın açılmasını sağlayın.
Joomla yönetici şifrenizi unuttuysanız, phpmyAdmin’den düzenleyebilirsiniz.
 • Bu kısımda password sütununun karşısında karışık rakam ve harflerden oluşan bir bölüm olacak… Bu sizin aslında o an ki şifrenizin MD5 ile kodlanmış halidir. Biz bu kısmı değiştireceğiz. İki yöntemimiz var. Birincisi password sütununun yanında yer alan varchar (100) seçeneğini MD5 yapıp, karşısına örnek olarak 1234567 yazın. Sonra alt kısımda yer alan GİT tuşuna basın, şifreniz 1234567 olmuştur, bu şifreyi mutlaka yönetici paneline giriş yapıp değiştirin. İkinci yöntem ise hiç bir yeri değiştirmeden karışık harf ve rakamların yer aldığı kısma http://www.md5.cz/ sitesine giripte yeni şifrenizi yazıp hash darling, hash! seçeneğine tıkladığınızda hemen alt kısımda çıkan karışık rakam ve harflerden oluşan kısmı kopyalayıp yapıştırın. GİT seçeneğine tıklayın, şifreniz değişmiştir!
Aslında ben burada joomla phpmyadmin şifre değiştirme yolunu anlattım. Yani şifremizi, veritabanı üzerindeki users (kullanıcı) tablolarından giriş yapıp, değiştirdik. Şimdi joomla yönetici paneline giriş yapıp, şifrenizi değiştirebilir veya aynen kullanmaya devam edebilirsiniz.
Görüşmek üzere!

Görüşün Önemli!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (5)

 1. Faydalı içerik, teşekkürler.

 2. merhaba, yazınızdaki adımları takip ettim ancak sayfama hala giriş yapamıyorum. Joomla 3.6 sürümünü kullanıyorum.

  • Merhaba Serkan,

   Benim bu anlatımım eski Joomla sürümleri için olsa da halen daha aslında geçerlidir.
   PHPMYADMIN üzerinde users bölümüne giriş yapıp, admin (yönetici) hesabını bulup, password (şifre) kısmına yazımda belirttiğim şekilde MD5 sitesinden aldığın sayı ve rakamları eklersen şifren değişir.
   MD5 sitesinde zor bir şifre yerine kolay bir şifreyi kullanmanı öneririm, yönetici paneline giriş yapınca tekrar değiştirirsin.

   Kolay gelsin.

 3. 5 sene önce

  Hakan Bey merhabalar. Yukarıda verilen bilgileri aynen uyguladım. Hala yönetim paneline giremiyorum. Joomla güncelleme yapıldığında bu hataya düştü. Keşke güncelleme yapmasaydım diyorum artık. Amatörce bu işle ilgileniyorum çok detaylı bilgiye sahip değilim. Başka ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir