Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi sorunu
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon

Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi sorunu

2

Özellikle Android işletim sistemine sahip cihazlarda meydana gelen bir sorunu nasıl çözebileceğimizi bugün sizlere anlatacağım. Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi sorunu android işletim sistemine sahip cihazlarda herhangi bir işlem yaptığınızda, parmak izini tanımladığınızda ekranda beliren bir uyarıdır. Bu uyarılar şu şekilde olabiliyor;

Güvenlik ilkesi nedeniyle diye başlayan hata

  • Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi tanımayı kullanmak yerine desen çizin
  • Güvenlik İlkesi Nedeniyle Parmak İzi tanımayı Kullanmak Yerine Parola Girin
  • Güvenlik İlkesi Nedeniyle Parmak İzi tanımayı Kullanmak Yerine Pin Girin
Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi tanımayı kullanmak yerine desen çizin
Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi tanımayı kullanmak yerine desen çizin

Bu hata genellikle telefonunuza parmak izi kilidi yapmak istediğinizde (tanımladığınızda) ana ekrandayken parmak iziyle telefonu açmak isterken karşınıza çıkan bir hatadır. Sıkıcı ve sinir bozucu olduğu kesin. Yukarıda dediğim gibi Android cihazlarda meydana gelen bir sorun bu; Samsung, General Mobile, Asus, LG, Huawei gibi aklınıza gelebilecek herhangi bir Android modelinde, parmak izi sensörü varsa ve bunun için gerekli ayarlamaları yaptığınızda yukarıdaki uyarılara benzer uyarıları almanız olasıdır.

Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi tanımayı kullanmak yerine … hatası

Cihazınızın ekranı kapalıyken herhangi bir bildirim geldiğinde veya birini aramak istediğinizde parmak izi kilidiniz aktifse, dokunuyorsunuz ama açılmıyor; yukarıdaki gibi örneğin “Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi tanımayı kullanmak yerine desen çizin” gibi bir hata karşınıza çıkıyor.

Yani “Güvenlik İlkesi Nedeniyle” diye başlayan ve bir güvenlik zafiyeti olduğunu belirten bir hatayla karşılaşıyorsunuz. Bunun sebebi kurduğunuz herhangi bir uygulama olabilir ama aşağıdakileri yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Ben burada yazdıklarımı Samsung model cihazda denedim, sizin cihazınızın modeli farklıysa buna benzer şeyleri bulmaya çalışın veya aşağıdan sorun, bulalım. Güvenlik ilkesi nedeniyle parmak izi sorununu çözmek için;

  1. Uygulama Yöneticisi > Güvenlik İlkesi Güncellemeleri > Önbelleği Temizle kısmına giriş yaparak zorla temizle seçeneğini seçin. Telefonu tekrar başlatın.
  2. Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yönetimi kısmında bulunan veya Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik > Diğer Güvenlik Ayarları kısmında bulunan “Cihaz yöneticileri” kısmını açın. Bu bölümde karşınıza çıkan listede Android Device Manager dışındaki tüm uygulamaları devre dışı bırakın. Bu bölümde Android Device Manager dışındaki uygulamaların pasif olması gerekiyor; buradaki diğer uygulamalar parmak izi tanımının çalışmasını engelleyip hata vermesine neden oluyor.

NOT: Telefonunuzda screen off adlı program varsa bu da parmak izinin doğru şekilde çalışmasını engelliyor olabilir. İkisinden birini seçmeniz gerekiyor. smart lock adlı uygulamada parmak izi konusunda engel oluyor, bu uygulamayı kullanıyorsanız yine güvenlik ilkesi … ile başlayan hatayı alırsınız.

Umarım bu çözüm işinizi görmüştür. : )

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. Şu tarihte işimi gören bir bilgi aldım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir