İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Groundhog Day – Yarın Aslında Dündü – Sinekritik


2

” Dün dündür, bugün bugündür ” vecizesini hiç duydunuz mu? Peki, hiç yarınınız olmasa ne hale düşerdiniz ? İşte bunu sorgulayan bir filmdi ” Groundhog Day ” İnternette türkçe ismi için bu kadar bol seçeneği olan başka bir film yoktur herhalde: yarın aslında bugündür, dün aslında bugündü, yarın aslında dündü gibi… Bu gibi sözler belkide aklınıza şunu getirebilir: süleyman demirel! Evet, onun çok anlamlı (!) cümlesiyle başladık aslında bu paragrafa yine onunla bitirelim: ” dün dündür, bugün bugündür.”

Filmin konusunu okuduğunuzda aslında yabancı gelmeyecekti bizlere; 50 ilk öpücük filminde de benzer konu işlenmişti. Fakat beni asıl şaşırtan – ki bunda sinema veritabanımın iyi olmaması yatıyor – bu filmin benzer bir kurgusu ile aynı sene gösterime giren benzer bir filminin daha oluşu! Filmi siteme yazarken koymak istediğim bir resmi ararken buna rastlamam, iyi bir rastlantı oldu mu bilemem ama genel kültür açısından iyidir diyelim!

Film, fantastik – komedi – aşk – romantizm gibi konuları içeriğinde barındıran güzel bir film; billy muray’ı başrolde izlediğim ilk film diye düşünürken onu aslında çocukken hayalet avcıları filminde büyük bir zevkle izlediğimizin farkına vardım. Gerçekten ne filmdi öyle! Çizgi filmini kaçırmazdı çoğu! Billy Muray, oynadığı filmlere gerçekten farklı bir hava katıyor, diğer ünlü aktörler gibi değil. hem yakışıklı, hem muzip, hem de rolünü çok iyi yapabilecek seviyede kaliteli bir oyuncu. İlk bakışta bu role hiç uygun olduğunu düşünmeyebilir çoğu insan ama gerçekten başarılı bir oyunculuk sergiledi.

Ya bayan başrol oyuncumuz? Evet, sanki hiç yaşlanmayacak! Çok az filmde oynamasına rağmen sinema sektöründe isim edinmiş bir bayan… Rolünü gerçekten güzel oynadı.

filmin konusuna gelince; ukala kendini birşey sanan yapısıyla çevresindekilerin pek hoş karşılamadığı hava durumu spikerimiz bir görev için gittiği festivalde başına geleceklerden habersizdir! Kaderin bir cilvesimi diyelim bilmiyorum ama onu uslandırmak, doğru yola getirmek için belki de başına gelen olaylar ve bu olaylar sırasında başına gelen musibetin yararlarından faydalanarak çok önemli bir insan haline gelmesi ve bingo! sevdiği kızı elde etmeye çalışması… Oooww… gerçekten çok hızlı bir film!

Konu olarak fantastik, içerik olarak komedi ve aşk barındıran filmin 90 lı yılların filmi olduğunu belirtmekte fayda var. Üstünden bu kadar süre geçmesine rağmen film halen imdb sıralamasında ilk 250 içerisinde ve en son baktığımda 8.1 puanda idi. Bende bu filmde 8 puan verdim.

İyi seyirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. :oops: ;-) 8) :-| :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: :D :lol: :-)

  2. :oops: ;-) 8) :-| :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: :D :lol: :-)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.