1. Anasayfa
 2. Webmaster

Google’ın yeni algoritması Web sitelerinin yapısını değiştirecek


5

Google’nin algoritmasını değiştirdiği konusunda daha önce yine bu yazımızda bahsedeceğim arkadaşımızın yazısını okumuş, heyecanlanmıştım. Özellikle özgün içerik üreten web siteleri için googlenin yeni algoritmasının çok faydalı sonuçlar doğuracağını öğrenmiş olduk.

Serhat Bıçakçı kardeşimizle ben blog ödülleri töreninde tanışma fırsatı elde ettim, işte yazısı:


Google, geçen haftalarda yeni algoritması Caffeine’e tamamen geçiş yaptığını açıklamıştı. Google’ın yeni algoritması’nın ayrıntılarına “Google yeni algoritmasını sonunda açıkladı. ” Google Caffeine ” isimli yazımda yer vermiştim.Google’ın bu yeni algoritması’nda en önemli nokta sitelerin indexlenme hızı’nın artmasıydı.

Peki, bu yeni algoritma ile sitelerin anlık olarak indexlenmesi, arama sonuçlarında ve site yapılarında ne gibi bir değişiklik oluşturacak?

İlk olarak arama sonuçlarında oluşturacağı farklılıklara göz atalım;

– Google ilk açıldığı zamanlarda indexlerini 1-2 ayda bir güncelliyordu.  Bu süre şimdiye kadar geçen süre de gittikçe azaldı ve Google, siteleri artık anlık olarak indexleyecek. Bunun sonucu olarak Google‘da arama yaptığımızda anlık sonuçlarla karşılaşacağız.
Örnek ile anlatacak olursam;
Eurovision akşamında Google‘da Eurovision ile alakalı aramalarınızda yeni içerikler ile karşılaşacaksınız ve istediğiniz bilgiye ulaşacaksınız.
Ancak eskiden Eurovision akşamlarında yapılan aramalar da eski senelerde olan Eurovision’larla ilgili sonuçlarla karşılaşılıyordu.(ya da Eurovision‘dan 1-2 hafta yayınlanan haberler çıkıyordu.)
Fakat bu anlık sonuçlar benim öngörüm, ileri ki zamanlar da sadece yan kelimeler için geçerli olacak. Google‘ın bu yeni algoritması ile artık web siteleri’nin içerik genişliği tamamen darlaşacak ve hedef içerik barındıran siteler oluşacak.
Bunun ayrıntısına girmeden önce bir örnek ile biraz daha anlaşılabilir olmasını istiyorum;
Şuan Google’da “Eurovision Videoları” diye aratttığımız da sonuçlar da Eurovision videoları‘na ulaşabileceğimiz video sitelerinin alt sayfaları çıkıyor.

Ancak ileri ki zamanlar da eurovisionvideolari.com – eurovisionvideolari.net vs. gibi sitelerle karşılaşabileceğiz.

Örnek’ten de anlaşılacağı gibi artık web siteleri genel içerik’ten tamamen hedef içerik’e dönüşecek.
Peki ileri de ne olacak.
– Kullandığımız web site sayısı artacak. Bir site de her türlü içerik değil sadece belli bir konuda içerik yer alacak.
– Genel içerik barındıran sitelerin bir çoğu artık ayakta kalamayacak. Neden;
İndexlenme hızı arttığından dolayı her konu da sürekli olarak güncel içerik oluşturmak zorunda olacaklar. Tabi ki bu da çok zor hatta imkansız bir durum olacak web siteleri için(Özgün içerik‘in değeri artacak). Bunun yerine domain ve title‘da anahtar kelimeler kullanılarak hedef içerikler de bir çok site açılacak.Bu siteler, çok fazla güncel olmasalar bile, ilk sırada daha kolay şekilde kalıcı olabilecekler.
Bu iki madde’den sonra bir örnek daha vermek istiyorum.
Son zamanlarda açılan 2 site ;

Wifinerede.com
Taksinerede.com

İki site’de aynı kişiler tarafından yapılıp, aynı sistem kullanıldı, ancak içerikler farklı. Bu iki site, tek bir site halinde açılabilir ve alt bölümler halinde kullanıcıya sunulabilirdi. Ancak yeni algoritma ile bu sitenin Google’da hem wifi aramalarında hem de taksi aramalarında çıkması çok zor olurdu. Bu yüzden domain ve  içerik uyumu sağlanmış 2 ayrı site olarak açılması, hedef ziyaretçiyi sitelerine çekmeyi kolaylaştıracak.

-Bu yeni algoritma Tekel sitelerin oluşmasını engelleyecek. Yine Eurovision ile ilgili bir örnek verirsem; şuan Eurovision ile ilgili bir içerik için Müzik siteleri kullanılırken, ileri de direk istediğimiz içerikle ilgili siteleri kullanacağız.
Bu sayede günlük 100 bin hiti olan siteler yerine(örnek : müzik) 10′ar bin ziyaretçisi olan bir çok site olacak(örnek : eurovision, pop, rap vs). (rakamlar tamamen uydurmadır.)
-Klasik bir tabir olacak ancak Bilişim Sektörü büyük bir hızla büyüyecek ve genişleyecek. Rekabet inanılmaz derece de artacak.
Benim fikrim şuan içinde bulunduğumuz süreç, genek içerikli sitelerden hedef içerik’li sitelere geçişte başlangıç aşaması. Bir sonra ki süreç’te ise bu hedef içerikli siteler de dahi rekabet oluşacak.
Yine bir örnek vereceğim bu konu da;
şuan için çok fazla ziyaretçi hacmine sahip olmamasına rağmen son zamanlar da bir çok toplu fırsat sitesi açıldı.
“sehirfirsati, grupanya, markapon…”
Ve çok büyük bir rekabet var şuan bu alanda. Zaman geçtikçe de bir çok içerik’te bu rekabet’i göreceğiz.
Sonuç olarak benim önerilerim;
– Genel siteler açmayın
– Dar içerikler de az ama düzenli giriş yapan ziyaretçi oluşturacak siteler açın.
-Bu siteler’e E-ticaret entegre edin. Örnek : Kozmetik sitesi açmak yerine Ruj ve oje sitesi açın. Bu içerik’te arama yapan tüm ziyaretçiyi çekmeniz daha kolay olacaktır(domain ve title katkısı vs). Giren kullanıcılara ruj ve oje satın veya satan şirketlerle anlaşıp, satıştan komisyon alın. (Siteye 1000 ziyaretçi girse, iyi bir pazarlama ile bu ziyaretçilerin hepsine satış yapabilirsiniz)
-Ve son önerim; niş sektörler bulmaya çalışın ve o sektörler de siteler açın. Sektör’de ilk site olmak her zaman avantaj getirir. Sitenize az ziyaretçi bile girse aksiyon/ziyaretçi oranı yüksek olacağından siteniz değerli olacaktır.
Bir de unutmadan, bayan ziyaretçilerin daha sadık olduğunu (girdiği siteye tekrar girme olasılığı erkek’lere göre daha yüksek) ve bayan ziyaretçilerin alışveriş’te daha cesur davrandığını unutmayın. Bayanlara yönelik bir site açarak, bu sitenizden daha kolay satış yapabilirsiniz.

ÖZET

“Google web sitelerinin yapısını değiştiriyor;
-Genel siteler —-> Hedef siteler
-Tekel siteler —-> Birden fazla rakip site
-Az rekabet —-> Çok rekabet
-Reklam’dan kazan —-> Satış’tan kazanç
-Spam içerik —-> Kaliteli kişiye özel içerik
-Değer kavramı değişiyor ( çok ziyaretçi —-> hedef ziyaretçi )
-(şuan önemi yüksek, gittikçe azalıyor)Backlink —-> Kaliteli içerik(şuan önemi düşük, gittikçe artıyor)”

Yazının linki: http://bleqo.com/googlein-yeni-algoritmasi-web-sitelerinin-yapisini-degistirecek.html

Teşekkürler Serhat. :)


Bu yazıdan anladığımız kadarıyla, artık forum sitelerinin googlede pek ön sıralara çıkamayacaklarını söyleyebiliriz. Ayrıca kopya içerik kullanan içeriklerin de şansı çok az. Burada önemli olan bir nokta ise,  sitenizin googlede iyi ve hızlı bir şekilde indexlenecek olması. Bu yüzden sitelerinizi googleye tanıtmayı ve site haritası oluşturmayı unutmayın. :)

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
Paylaş
İlginizi Çekebilir
snews.png

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 24 Haziran 2010

  Yazımı beğenip, blogunda paylaşmana çok sevindim Hakan :) Teşekür ederim :)

 2. 19 Aralık 2010

  çok teşekkürler çok güzel bir makale olmuş başarılar dilerim

 3. slm arkiler ben de yeniyim sizle tanımak istiyorum tanışmak isteyen basna yorum yasın

 4. Bilgilendirme icin tskler..

 5. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir