İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Sitenin RSS linkini bulma

Sitenin RSS linkini bulma
RSS linkini bulma
6
0

RSS. Cidden bu yazıyı yazarken geçmişe gittim, geldim. “Hey gidi günler hey” diyerek başlamak istiyorum nedense… RSS akışını eskiden çok kullanırdık, şimdilerde o kadar popüler olmasa da yine de kullanımda ve aslında çok işe yarayan bir araç. Bu yazımda RSS linkini bulma işlemini anlatacağım ve yazım genelde Wordpress özelinde olacaktı ama diğer siteler içinde bilgi vereceğim. Wordpress özelinde yazmamın sebebi günümüzdeki 200 milyona yaklaşan internet sitesinin neredeyse %40’ı Wordpress kullanmakta oluşudur.

RSS Nedir?

Öncelikle yazıya başlamadan önce tabii ki RSS nedir, ne işe yarar, nerden çıktı bu RSS? diyenlere ufak bir cevap verelim. RSs, genelde haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından sıklıkla kullanılan, yeni eklenen içeriklerin kullanıcılar tarafından rahat bir şekilde takip edilmesini sağlayan bildirim şeysidir. Genelde .rss ve .xml gibi uzantılar kullansada .feed ve .atom gibi uzantılarda vardır. RSS’nin açılımının Rich Site Summary yani Zengin Site Özeti olduğunu da buraya ekleyelim.

Blog Feed URL bulma

Peki, RSS’yi neden kullanıyoruz biz? Bunun sebebi şu: örneğin bir internet sitesi takip ediyorsunuz ve bu sitedeki yeni eklenen haberleri takip etmek, anında bildirim almak istiyorsunuz. Bunu yapmak için de size RSS akışları yardımcı oluyor. 1999 yılından bu yana kullanılan RSS Feed, tamamen kullanıcı dostu ve sanırım uzun bir zaman daha eskimeyecek gibi gözüküyor. Günümüzde popüler olarak kullanılan Feed okuyucuları ise: The Old Reader, Inoreader ve Feeder. Ben The Old Reader kullanıyorum.

Bir sitenin rss adresini bulmak

Peki, herhangi bir sitenin rss linkini bulma konusunu nasıl halledeceğiz. Aşağıdaki kodları deneyebilirsiniz:

WORDPRESS İÇİN:
Eğer RSS linkini merak ettiğiniz site Wordpress içerik yönetim sistemi kullanıyorsa (ki muhtemelen öyledir) aşağıdaki linklerden birini deneyebilirsiniz. Burada denemeniz gereken linkler dört olasılık olarak göze çarpıyor. Bunlardan herhangi biri işe yarayacaktır.
http://siteadi.com/?feed=rss – Standart RSS yayın biçimi
http://siteadi.com/?feed=rss2 – RSS Sürüm 2
http://siteadi.com/?feed=rdf – RDF nedir? – http://www.w3.org/RDF/
http://siteadi.com/?feed=atom – Atom Feed’i nedir – http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29

Eğer sitede özel kalıcı bağlantılar oluşturulmuşsa aşağıdaki örnek linkleri kullanmanız gerekebilir:
http://siteadi.com/feed/
http://siteadi.com/feed/rss/
http://siteadi.com/feed/ rss2 /
http://siteadi.com/feed/rdf/
http://siteadi.com/feed/atom/

BLOGGER YAYINLARI :
Eğer RSS akış linkini öğrenmek istediğiniz blog sitesi, blogger altyapısını kullanıyorsa; favori yayın okuyucunuza aşağıdaki URL’lerden birini girmeniz yeterlidir.

TAM SİTE ÖZET AKIŞI:
Atom 1.0: http://siteadi.blogspot.com/feeds/posts/default
RSS 2.0: http://siteadi.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss
YALNIZCA YORUMLARA AİT RSS AKIŞI:
Atom 1.0: http://siteadi.blogspot.com/feeds/comments/default
RSS 2.0: http://siteadi.blogspot.com/feeds/comments/default?alt=rss

Youtube RSS linkini bulma işlemini de sizlere aşağıda anlatacağım.
Youtube RSS linkini bulma işlemini de sizlere aşağıda anlatacağım.

Youtube RSS linkini bulma

Youtube üzerinde takip ettiğiniz bir kanal varsa ve bunu Feed okuyucular üzerinden takip etmek istiyor ancak RSS kimliğini bulamıyorsanız, aşağıdaki şekilde bulabilirsiniz. Unutmayın, Youtube hem kanalınız için, hem çalma listeleriniz için özel RSS linkleri oluşturmaktadır.

Kanal Kimliği:

Herhangi bir Youtube kanalının linkin size kanalın RSS linkini bulmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda kendime ait kanalın linki yer almakta, bir altında ise bu kanala ait RSS Feed linkli yer almaktadır.

Kullanıcı Adı:

Herhangi bir Youtube kanalının kullanıcı adını eğer biliyorsanız, bunun yardımıyla kanalın RSS linkini bulabilirsiniz. Aşağıda kendime ait kanalın kullanıcı yer almakta, bir altında ise bu kanala ait RSS Feed linkli kullanıcı adı ile birlikte yer almaktadır.

Çalma Listesi:

Youtube çalma listelerinin de RSS akış linkini alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çalma listesinin genel linkini bulmak. Aşağıda örnek olarak ekledim.

Bunlar dışında isterseniz Youtube ayarlar kısmındaki abonelikleri dışarı aktar sekmesini kullanarak OPML dosyasını indirebilir, kullanmış olduğunuz RSS okuyucunuzda yer alan import yani içe aktar kısmından RSS akışını feed okuyucunuza ekleyebilirsiniz.

Herhangi bir sitenin RSS linkini bulmak için çok basit bir anlatımın yer aldığı videoyu da izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

  1. How to get RSS URLs from YouTube channels and playlists.. https://chriswere.neocities.org/rssyoutube.html
  2. RSS – Vikipedi. https://tr.wikipedia.org/wiki/RSS
  3. YouTube ile RSS kullanma. https://support.google.com/youtube/answer/6224202?hl=tr
  4. FINDING YOUR BLOGS FEED URL https://www.rfehosting.com/guides/finding-your-blogs-feed-url

Özetlemek gerekirse; RSS ya da Feed ya da Atom ya da XML dosyaları neredeyse her sitede mevcut ve bunlar içerikleri daha kolay bir şekilde takip etmeniz için, sizler için oluşturuluyor. Bunlar yardımıyla herhangi bir FEED okuyucusuna linkleri ekliyorsunuz ve FEED okuyucusu üzerinden, bu internet sitelerine girmeden, yeni eklenen içerikleri otomatik olarak takip ediyorsunuz. Ben çok sık kullanıyorum, tavsiye ederim.

Umarım işinize yarar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle