İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Google Analytics ile Adsense hesaplarını birbirine bağlama

Google Analytics ile Adsense hesaplarını birbirine bağlama
1
0

Google Analytics, kullanıcıya çok zengin bilgiler sağlayan bir web analizi çözümüdür. Bu yüzden özellikle webmasterler açısından Google Analytics büyük bir nimet diyebilirim: ziyaretçi trafiğini neredeyse en doğru bir şekilde, çeşitli ayrıntılar ile kullanıcıya ileten Google Analytics hesabınızda ziyaretçilerden kazandığınız paraları – ki bu da Google Adsense oluyor – takip etmek istiyorsanız, Google’in sunmuş olduğu bu hizmeti tek bir yerden de kontrol edebilme, inceleme şansınız var. Peki, Analytics ile Adsense bağlama veya daha doğrusu Analytics ile Adsense birleştirme nasıl oluyor?

AdSense hesabınızı Analytics’e bağlama

Google AdSense hesabınızı Google Analytics’le birleştirmeniz/bağlamanız size, reklamlarınız ve siteniz hakkında çok sayıda yeni bilgi sağlamakla kalmaz reklam performansınızı yükseltebilir, böylelikle daha çok para kazanabilir ve kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunabilirsiniz.

Google Analytics ile Google Adsense hesabını birbirine bağlamak için ilk olarak Google Analytics hesabınıza oturum açınız. Sonrasında hangi siteniz için bu işlemi yapmak istiyorsanız, onu tıklayınız. Sol altta yer alan Yönetici sekmesine bastığınızda aşağıdaki ekran gelecek:

Analytics ile Adsense hesabını bağlama
Analytics ile Adsense hesabını bağlama

Bu ekranda “Adsense Bağlantısı” kısmına tıklayınız.

Analytics ile Adsense hesabını bağlama
Analytics ile Adsense hesabını bağlama

Açılan kısımda daha önce Adsense hesabını bağlamışsanız, resimde görüldüğü gibi adsense hesabının ID numarası çıkar eğer daha önce Adsense hesabı bağlamadıysanız yeni adsense bağlantısı kısmından Adsense hesabınızı bağlayın. Kalan işlemlere devam edin.

Analytics ile Adsense hesabını bağlama
Analytics ile Adsense hesabını bağlama

Bu işlemleri yaptıktan sonra 24 saat beklemeniz gerekebilir. Anında aktif olmuyor. Ertesi gün kontrol edebilirsiniz.

Bu yaptıklarınızın size geri dönüşü olumlu olacaktır. Aynı anda hem Adsense hem de Analytics hesabınıza girmenize gerek yok; Analytics hesabınız üzerinden biraz daha profesyonel olacak belki de ama metrik ayarlamalarını yaparsanız daha ayrıntılı bir şekilde sitenize giriş yapan ziyaretçiyi adeta tanıyabilir, ona göre reklam çalışması yapabilir ve ona göre para kazanabilirsiniz.

Özellikle web site sahiplerinin ziyaretçilerini tanımaları açısından Analytics zaten başlı başına önemli bir araç iken, bunu gelire dönüştürme adına Google Analytics ile Adsense birbirine bağlama makalesinde yazanları uygulamanızda cebinize olumlu yansıyacaktır diye düşünüyorum.

İyi bloglamalar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle