İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. Google Trustrank Nedir, Nasıl Yükseltilir, Avantajları Nelerdir?

Google Trustrank Nedir, Nasıl Yükseltilir, Avantajları Nelerdir?

featured

google-trustrankİnternet dünyayı bir anlamda ‘düzleştirdi’ diyebiliriz. Sınırları, engelleri kaldırdı. İnternetin faydaları saymakla bitmez ama tabii ki olumsuz yönlerinin de olduğu açık. Trustrank, spama karşı mücadelede kullanılan bir tekniktir. Trustrank; Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından spam nedenleri ile tanımlanmıştır. Normalde spam, internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesaji alma talebinde bulunmamış kişilere gönderilmesine denir. Fakat Trustrank’da daha çok webmasterlerin arama motorlarını yanıltma amacıyla yaptıkları tekniklere verilen isimdir. Bu açıdan bakıldığında Trustrank’ın bu teknikleri inceleyip puan verdiği ve kontrol ettiği mekanizma olarak adlandırmak mümkündür. Google Trustrank ise basit bir anlatımla şu şekilde çalışır: Editörler güvenilir siteler işaretler ve bu işaretlenen sitelere de kök site adı verilir. Kök siteden yapılan çıkışlar ile diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örnek vermek gerekirse kök dizinden çıkışı olan birincil çıkışın puanı 100 iken, bu 100 puanlık siteden çıkış ise 90 puan değere eşittir.

Her geçen gün birbirine benzer nitelikte içerikler üreten (yani spam’laşan) ve birçoğu bilgi çöplüğüne dönüşen siteler arasında en kaliteli bilgileri ayıklama görevini arama motorları üstlenmiştir. Arama motorlarında sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalar bütünü olarak tanımlanabilecek olan SEO uygulamaları, bu büyülü dünyada iyi bir yer edinebilmenin ön koşuludur. SEO savaşları, başta arama motorlarını yanıltmak ve internet sitelerini ilk sıralara taşımak isteyenler büyük bir yığın halinde spam sayfalar üretmektedirler. Genel olarak pek çok sayfaya sahip olan spam üreticileri, dolayısı ile pek çok linki de işgal etmektedir. Bu noktada çok daha kaliteli ve nitelikli internet sitelerini kullanıcılarına ulaştırmak isteyen arama motorları, bu spam sayfaları ayırt edebilmek için çeşitli yöntemler geliştirmektedir. Özetle Google Trustrank, spam linklere ulaşmak ve bunları engellemek için kullanılan bir tekniktir. Ve her sitesi olan kişilerin önem vermesi gereken bir tekniktir.

Google Trustrank Nasıl Yükseltilir?

Google, Trustrank değerlendirmesi yaparken sitenin yaşını önemsemektedir. Bu yüzden domain (isim) yaşı yüksek olan sitelere sahip olmanız ve bu sitelerden link çıkışı almanız önemli bir kazançtır. Trustrank’i etkileyen bir diğer önemli unsur da, sitenize dışarıdan gelen linklerdir. Özellikle .com, .gov, .edu gibi kurumsal bir uzatmaya sahip linkler geliyorsa, Trustrank değeriniz artmaktadır. Yine sitenizde yer alan linklerin yaşı da güvenirliliği ve saygınlığı arttıran öğelerdir. Bunun yanı sıra sitenizde özgün içeriğe yer vermek oldukça önemli bir hususu oluşturmaktadır. Web siteniz için almış olduğunuz alanın, yani domainin en az 5 yıllık ödemesinin gerçekleşmiş olması yine Trustrank değerini yükseltmektedir. Sitenize ait bir IP adresinin kayıtlı olması ve yine web master tools kayıtlarının gerçekleştirilmesi hem SEO değerinizi hem de Trustrank değerinizi arttırmaktadır. İnternet siteniz üzerinden yapılan link çıkışları da oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu linkler spam sayfalar üzerinde kullanılıyor ise, Trustrank değeriniz düşecektir.

Aşağıdakiler Google Trustrank için önemli olan etkenleri yani Google Trustrank değerini arttırma yollarını aşağıda yazıyorum;

Hosting
Sitenin yaşı
Sitenin ne zaman a kadar alındığı (ne zaman a kadar reglendiği)
Sitedeki içeriğin kalitesi

Bunların bir kaçı zaten SEO açısından da önem arz eden etkenler.

 

Google Trustrank Avantajları Nelerdir?

Dünyanın en büyük arama motorları arasında yer alan Google, kullanıcılarına çok daha nitelikli ve çok daha kaliteli hizmet sağlamak için Google Trustrank yöntemini geliştirmiştir. Buna bağlı olarak siteleri değerleme altına alan Google, bu değerlemeler doğrultusunda sıralama gerçekleştirmektedir. Prestijli bir duruş sergilemek isteyen sayfa sahiplerine ve saygınlık kazanmak isteyen kurumlar, web sitelerinin Trustrank değerine önem vermelidir. Böylelikle zamandan tasarruf ederken, çok daha fazla geniş kitlelere hitap edebilme şansı yakalayabilmektedirler. Google, Pagerank ve Trustrank değerlemelerini sürekli olarak gerçekleştirmektedir. Pagerank ile Trustrank arasında doğrudan bir ilişki mevcuttur. Dolayısı ile Google sıralamalarında internet siteniz ile ön plana çıkmak istiyorsanız Trustrank değerinizi yüksek tutmanız gerekmektedir.

Google Trustrank değerinizi bir çok site aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Google Trustrank değerleri 0 ile 10 arasında değer alır. Pagerank değerinizin yanında Google Trustrank değerinizin de önemli olduğunu unutmayın.

Kaynaklar:

Google arama sonuçları
http://www.ingilizceturkce.gen.tr/Blog/google-optimizasyon/141-google-trustrank-nedir,-nasil-yukseltilir.html

Yorum Ekle