İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. sNews CMS İncelemesi

sNews CMS İncelemesi

snews.png

snews.png

Bana gelen bir mail üzerine haberim oldu bu yapımdan; türkçe destek forumunu inceledim. Demosuna baktım. Dökümanlar yardımıyla size de bu wordpress benzeri site yapma scpritinden bahsedeceğim. Tabii cümleler biraz kopya olacak. 🙂

sNews Cms scripti seo ve hafiflik ön planda tutularak oluşturulmuş özgün bir script. Bunu zaten dosya boyutundan anlayabiliyoruz; sNews 180kb boyutunda olduğu için sunucunuzu yormuyor. Hafif ve seo yönünden zengin bir script arayışı içinde olduğumuz şu günlerde sNews blog ve cms siteleri için güzel bir alternatif olarak görülüyor. Google aramalarında da webmaster forumlarında sNews kategorilerini görmekteyiz. Bu gösteriyor ki sNews için Türkiye de sorularına kolaylıkla cevap bulabilecekler.

sNews
için tema üretmekte basittir fonksiyonların anlamlarını bildiğiniz zaman onları sadece css tagların arasına yerleştirerek özel temalar üretebiliyorsunuz. . sNews bir motor dosya ve ona özelleştirilebilir bir css ile index dosyasından oluşmaktadır. Yani belirtildiği gibi dosya sayısı çok az ve bu da verileri daha çabuk çeker, sistemi fazla yormaz demek.

URL leri arama motoruna dost yapan htaccess dosyası bulunmakta bunun getirisi olarak sistem seoludur. Seçenekleri kullanarak kurumsal bir cms veya kişisel bir blog oluşturulabilir.

sNews Türkçe destek sitesi 2011 yılının sonlarında chip dergisinde editör seçimi olarak yer almış ve ayrıca pcnet dergisinde ayın sitesi seçilmiştir. sNews destek sitesi de kararlı adımlarını emin bir şekilde sürdürmektedir. Türkçe destek sitesinde: eski sürümler, kurulum bilgileri, modifikasyonlar, tema arşivi, dil dosyaları ve güvenlik yamaları mevcuttur.

Demo sayfasını inceledikten sonra; çok basit ve görsellikten uzak bir script diyebiliriz. Bu da belki de görsellik açısından beklentinizi karşılamayabilir. Fakat yine de google ile uyum, hız ve ‘sadece yazımı yazayım gerisi umrumda değil’ diyenler açısından yeterli bir uygulama… Tabii ki wordpress kadar plugin desteği yok ama dediğim gibi basitlik ve seo yeterliyse sizin için; tam size göre…

Demo sayfası:

 

demo: http://www.opensourcecms.com/demo/1/172/sNews

admin paneli:  http://www.opensourcecms.com/demo/2/172/sNews

Kullanıcı adı: test

şifre: test

Not: Linkler değişmiş olabilir, lütfen resmi sayfasından giriş yapıp sonrasında kontrol ediniz. 🙂

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar
    7 sene önce

    Merhaba daha önce sitenize eklemenizi rica ettiğimiz sNews CMS destek sitesinin adresi snewscms.net olarak değişmiştir. snewstr.com olarak yer alan linkleri snewscms.net olarak değiştirmenizi rica ediyoruz. Zira snewstr nin yeni hali kötü niyetli bir kişi tarafından içeriği değiştirilerek kullanılmaktadır bu reklamlı siteye alet olmadan yeni açılan resmi destek sitesi snewscms.net adresinin linklerini tanıtım yazınıza yerleştirmeniz en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.