İlginizi Çekebilir

İngiliz Hükümeti alınan kararla, 5 yaş ve üzeri çocukların ders müfredatı yani içeriğine interneti de eklemeye karar vermiş. Kararın 2011 yılında yürürlüğe girmesinin ertesinde tüm İngiliz çocukları anaokulundan başlamak suretiyle internet eğitimi alacaklar. Başbakan Gordon Brown’a göre alınan bu kararın gerisinde yatan sebep, çocukların internet gezintileri esnasında istismara uğramaması ve/ya psikolojik şiddete maruz kalmamaları. Psikoloji Profesörü Tanya Byron’un İngiltere’de 8-17 yaş arası çocukların yüzde 99’unun düzenli olarak internete girdiğini ortaya koyan araştırması üzerine alınan bu karar, eğitim sistemi haricinde ülkenin internet endüstrisini ve sivil toplum örgütlerini de içine dahil edecekmiş.

Açıkçası bize göre en az İngiltere kadar hatta onlardan da fazla bu kararın bizim ülkemizde yürürlüğe girmesi gerek. Hatırlarsak Musa Kang’ın Metin 2 oyunu yüzünden ölümünün üzerinden henüz bir ay bile geçmedi, eminiz sizin de çevrenizde çiplerle poker oynayan henüz daha reşit olmasına yıllar olan birçok ‘bacaksız’ mevcuttur vs. vs. Örnekleri çoğaltmak tabii ki mümkün ama sözün özü internetin ülkemizde özellikle çocuklar için pek de tekin bir yer olduğunu söylememizin çok güç olması.

Bildiğimiz gibi Facebook’a en çok giren üçüncü ülkeyiz, keza Youtube’da bir araştırma yapılsa eminiz en çok ‘küfürlü’ yorum yapan ülkelerde de başı çekenlerden birisi biz olurduk! Kaldı ki genç nüfusumuz alabildiğine çok…

Kısacası inşallah çok geçmeden bizim çocuklarımız da böyle bir derse kavuşurlar, tabii sadece internet dersi ile de olmaz, daha bilinçli bir gelecek için haftada en az birkaç saat de cinsel eğitim dersi konsa fena mı olurdu…

yazının kaynağı: pclabs.com.tr

benim yorumum:

Bilgisayar dersi zaten bir çok okulda artık var, hatta devletin kampanyası ile bir çok okula bilgisayarlar bile gönderildi. ( bizim köyün okuluna bile yolladılar ama ne hikmetse sonrasında okulu kapadılar! ) Yani bu ders için yeterli ekipman var denilebilir, fakat eğitmen?

Bilgisayar derslerini veren hocalar ile bunların öğrencilerini ben de biliyorum, babamın bile sertifikası var ama biliyor mu?. hayır.

tabii bu internet dersinin daha ahlaki boyutu var, yani dersi verecek kişinin sadece bilgisayar bilmesi gerekmez; internette nasıl hareket edeceğini de bilmesi gerekir. 50 yaşında olan, herşeyden haberi olduğunu zanneden ve internet kullanan fakat çocuktan farksız olan bir çok kişi tanıdım ben internet hayatım boyunca =) yani, ülkemizde böyle bir ders olsun derseniz; ben evet derim ama pek birşeyin değişeceğini zannetmiyorum =)

ya siz?

Yorum Yap