İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar
  3. Android uygulamaları doğrula ayarı nasıl yapılır

Android uygulamaları doğrula ayarı nasıl yapılır

android-uygulamalari-dogrulama-uyarisini-kapatma

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınıza Google Play üzerinden değil de harici bir şekilde, internet üzerinden indirdiğiniz herhangi bir .apk uzantılı uygulama dosyasını kurmak istediğinizde karşınıza çıkacak hatalardan (aslında bir hata değil de) bir tanesi “uygulamaları doğrulama” dır. Bu konuda google “uygulamaları doğrulama” hakkında (İngilizcesi Verify Apps) bir makalede yazmış durumda. Android’in son sürümlerinde değil de daha çok Android 2.3+ yüklü akıllı telefonlarda bu hata karşınıza büyük ihtimalle çıkar. Tabii ki çıkmasının sebebi, Google Play market üzerinden değil de internetten indirdiğiniz herhangi bir .apk dosyası yüzünden; bunu tekrar belirtelim.

Uygulamaları Doğrula Hatası Çözümü

Bu hata genellikle

Google, zararlı bir şekilde çalışıp çalışmadıklarını anlamak için yüklü uygulamaları düzenli olarak kontrol edebilir.“, “Google’ın güvenlik sorunları ile ilgili olarak cihaz etkinliğinizi düzenli bir şekilde kontrol etmesine ve potansiyel zararları önlemesine veya bunlarla ilgili uyarıda bulunmasına izin verin.

şeklinde uyarılar ile karşımıza çıkar. Bu uyarıların geneline “uygulama doğrumala uyarıları” diyebiliriz. Bu “doğrulama”nın mantığını izah etmek gerekirse; Google Play içerisinde yüklü bir uygulama olmadığı için “güvensiz” olduğunu düşünerek akıllı telefona .apk dosyasının kurulmasını engelliyor sistem. Bir nevi antivirüs gibi. Fakat bu doğrulamayı kaldırırsak, hiç bir tarama vs yapmadan .apk dosyasını yani internetten indirdiğiniz uygulama dosyasını kurabiliyorsunuz.

Uygulamaları doğrula uyarılarını kapatmak için yapmanız gereken şey ise çok basit: Akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin Google Ayarları’na girip Güvenlik bölümündeki “Cihazı güvenlik tehditlerine karşı tara” ve “Zararlı uygulama tespitini iyileştirme” seçeneklerini pasif hale getirebilirsiniz.

android-uygulamalari-dogrulama-uyarisini-kapatma

Yukarıdaki resimde gördüğünüz menü LG G2 telefonuna ait. Sizin telefonunuzda menüler farklı olabilir ama mantık yine de aynı. Aşağıdaki görüntü de farklı bir telefondan alınma.

android-uygulamalari-dogrulama-uyarisini-kapatma2

 

 

 

Bu şekilde uygulamaları doğrula seçeneğini pasif hale getirirseniz, kurmak istediğiniz .apk dosyalarını rahatlıkla kurabilirsiniz. Tabii burada bir ekleme de yapmak istiyorum: sadece burada yazılanları yapmanız yetmeyebilir. Uygulamaları doğrula seçeneği çıktığında yukarıdaki işlemleri yapsanız bile, farklı sitelerden indirdiğiniz .apk dosyalarını kuramayabilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken, ayarlar > güvenlik kısmında yer alan “bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini de aktif hale getirmek olacaktır. Umarım sorununuz çözülür. 🙂

 

Yorum Yap