İlginizi Çekebilir

Görsel bir şölen izlemeye hazır olun! diye bas bas bağıran fragmanlarıyla başımızı döndüren ve acaba yeni bir başyapıtmı dedirten 2012 filmini vizyona ilk girdiğinde izleme fırsatı bulanlardan biri olduğumdan dolayı sevinmelimiyim acaba ? ( hem de türkçe seçeneği var iken ben alt yazılı izledim, acaba dublajda nasıldı merak ettim bak )

Öncelikle bu yorumumu sıcağı sıcağına yazdığımı belirtmekte tekrar fayda var.

Film öncelikle her ne kadar fragmanlarda olsun haberlerde olsun maya’ların takvimiyle bağdaştırılarak bizlere sunulsada filmin başından sonuna kadar mayalar sadece toplu intihar sahnesinde ( fragmanlarda da var ) ve bir kaç diyalogda geçti o kadar; hatta filmin gidişatı ve sonucu da zaten onlara uygun değildi: evet açıklıyorum dünya yokolmadı!

Filmin başından sonuna kadar amerikan propagandası ve güçlü devlet imajı gözümüze gözümüze sokulsa da komik olan tarafları da vardı: bu inanılmaz olayların başlangıcı bir hindistanlı bilimadamı hemde kendi ülkesinde buluyordu! hemde uydu görüntülerinden! Amerikanın bilim adamları bu sırada neredeydi derseniz, sanırım uyuyorlardı =) ya da benim fikrim filmi tamamen amerikan hegemonyasından kurtarmak adına böyle bir senaryoya başvurdular ama bence komik bir durum yani tezatlık oluşturdu.

Her filmde olur ya üst rütbeden biriyle görüşmek için kendinizden beklemediğiniz bir davranışta bulunursunuz, işte amerikalı cesur bilimadamımız da böyle bir yolla başkanın en yakınında bulunan biriyle konuşuyor ve bunun sonucunda abd’nin olaya el atması ve sonrasında G8 ( ki diğer ülkeleri neden hor görürler? ) zirvesiyle devam eden olaylar…

Senaryo yavandı , oyunculara pek iş düşmedi belkide ama ruh hallerini yansıtmak açısından ellerinden geleni yaptıklarını söyleyebilirim; bilimadamları olsun abd başkanı olsun gayet güzeldi… Fakat bunlarda yönetmeninde bir etkisi vardı diyebilirim: gerçekçi depremler yaratması vs. ile oyuncuların birebir yaşamalarına sebebiyet vermiş: bunları da haberlerden okuduk.

Arada bir cümle ekleyeyim: afişte yer alan sahne filmde yok, arka plandaki dalgalar dışında…

Filme dönersek, aslına bakarsanız eğer böyle bir olayın gerçekleşeceği öğrenilse neler yapılabilirin cevaplarını bulabiliriz filmde: parayı veren düdüğü çalar hesabı! 1 milyar avro gibi bir para ile biletlerin satılması ve zenginlerin kurtarılması trajik bir durum idi ve filmde bu durum final sahnesinde yeterince sorgulandı; kazanan tabii ki insanlık oldu ( ancak filmde olur zaten )

Senaryo ve oyunculuk hakkında konuştuktan sonra sıra filmi izlenir kılan şeye geldik: efektler! Gerçekten muhteşemdi, bundan sonra bilim kurgu filmlerinden efekt beklentim kesinlikle fazla olacak, çünkü 200 milyon dolarlık bir bütçenin herhalde fazlası bu efektlere harcandı diyebilirim. O sahneler öyle bilgisayardan çıkmış gibi değil de gerçekmiş gibi bize yansıtıldı ya işte sinemaya verilen paranın karşılığı bu olsa gerek!. Filmi izlenir kılan da aslında bu idi fakat bana kalırsa arka plan seslerinde biraz daha fazla çalışılabilinirdi.

Filmin yönetmeni aslında tanıdık, daha önce yarından sonra filminde de bizi görsel olarak cezbetmişti. yine başarılı bir iş çıkarmış doğrusu. zaten 2,5 saatlik filmin bir çok bölümünde efektler kullanıldı. hatta çoğunda!

Filmde yine tüm olayların önce abd de yayılıp sonra diğer ülkelere sıçmasıda ironik, herşeyi çözmeye kalktıkları gibi tüm sorunlarında kaynağının onlar olmasına şaşmamak gerek!

Tipik bir amerikan ailesinin de yansıtıldığı filmde, bazen bende duygulanmadım değil… Acıklı sahnelerde vardı. Güldüm mü? hayır hatırlamıyorum ama Woody Harrelson’un görüntüsü gerçekten güzeldi, çok acaip bir çene yapısı var adamın! Filmin oyuncu kadrosunun da muhteşeme yakın olduğunu söyleyebilirim: john Cusack , Thandie Newton, Woody Harrelson, Amanda Peet, Danny Glover, Oliver Platt

en başta dedim ya acaba bir başyapıtmıdır? Bence efekt açısından bu filmden daha iyisi yok, yarından sonra filmindeki sahneleri de bir adım öne taşıdı diyebilirim bu film. Fakat senaryo açısından ve tam bütünlük açısından bu yapıt kelimesini kullanmak zor.

Ama izleyin =) iyi seyirler.

<

p style=”text-align: justify;”>10 üzerinden 8,5

Yorum Ekle