İlginizi Çekebilir
skiptrace-rdp
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Terminatör

Sinekritik: Terminatör

featured

terminator-1Terminatör serisi bilim kurgu filmleri arasında klasikleşmiş ve artık ‘kült filmler’ arasında yerini almış bir film. Ki yönetmen koltuğunda da her daim zamanının üzerinde filmler yapan (Titanic, Avatar gibi) James Cameron yer alıyor. 2015 yılında serinin yeniden ele alınacağı yeni bir terminatör serisi hazırlıkları yapıladursun, ben de film bulamama sorununu çözmek adına klasik filmleri tekrar izlemek istedim ve Terminatör filmini açtım. Gerçekten Arnold Schwarzenegger’in mükemmel yakıştığı ve başka bir rolde oynamasın dedirttiği bir film Terminatör: 1984 yılında çekilmiş olmasına rağmen hala izlenebilir efektleri olması da güzel. Belkide robotik hareketleri o kadar iyi değildi, bilgisayar sahnelerinde ise benzer yazıları – Dos ekranı- ancak Matrix filminde görmüştük bir daha… Ne kadar iyi olduğunu gösterir nitelikte bu zaten.

Oyuncu kadrosunu ünlü yapan bir film aslında Terminatör. Yaklaşık 7 milyon dolarlık bütçesi olmasına rağmen yayınlandığı yıllarda 80 milyon dolar gibi müthiş bir gişe başarısı elde etmiş gerçek bir bilim kurgu klasiği. Konusu ve kurgusu özgün olmasına rağmen belki de tek handikapı ‘gelecek tarihini’ yakın göstermesi olsa gerek! 2029 yılına şunun şurasında ne kaldı değil mi? Terminatör; 2029 yılı sonrasını anlatarak işe başlıyor: Dünya bir nevi kıyameti yaşamıştır. Skynet adlı yapay zeka ürünü bilgisayar sistemi bütün dünyayı neredeyse yok etmiştir ve son kalan insan ırkının direnişçilerine karşı savaşmaktadır. Direnişçiler Skynet’e karşı başarıya ulaşmadan hemen önce Skynet, savaşçı Terminatörlerinden birini zamanda geriye göndererek direnişçilerin başı olan John Connor’un annesi Sarah Connor u öldürmeyi planlamaktadır…

1980’lerin en popüler bilim-kurgu tasarımları olarak hatırlanan nükleer yıkım, kıyamet-sonrası dünya, insan görünümlü cyborg’lar gibi fikirlerin gerçekleştirilmesinin tarihi itibariyle teknik açıdan en mükemmel örneğini teşkil eden Terminatör, filmin yönetmeni ve yardımcı yazarı James Cameron’ı dünya çapında üne kavuşturmuş ve aksiyon filmleriyle yıldızlaşan Arnold Schwarzenegger’in ününü sabitleştirmesini sağlamıştı. Yapay zekanın gelişimi, makinelerin insan hayatındaki yerinin artması, teknolojiye duyulan bağımlılık ve insanın savaşma içgüdüsü gibi pek önemli meseleleri ele almış, sinema alemine “i’ll be back” gibi tarihi bir repliği armağan etmiştir aynı zamanda. Filmin başlangıcı, silahlardan çıkan sesler gerçekten günümüzde amatör gibi gelse de dönem açısından çok büyük bir şey tabii ki. Filmin başrollerinde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn gibi isimlerin yer aldığını ve filmin 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler ” arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verildiğini de hatırlatmak gerek.

Eksiklikleri yok mudur derseniz; bugünden konuşmak kolay tabii! Bilim kurgu hayranlarının mutlaka bu filmi izlemesi gerekir diye düşünüyorum. İyi seyirler.

Terminatör 1 Fragman:

http://www.youtube.com/watch?v=lHz95RYUbik

Yorum Ekle