İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Kuralsız

Sinekritik: Kuralsız

kuralsiz

Veronica Roth’un romanından uyarlanan Kuralsız (Insurgent), Uyumsuz (Divergent) serisinin ikinci kitabının sinema uyarlaması. İlk kitap da Uyumsuz/Divergent (kitap ismiyle aynı) sinemaya uyarlanmıştı. Uyumsuz filminde türünün benzer filmlerine çok fazla benzerlik içeren kopya sahneler vardı. O yüzden pek sevememiştim. Fakat Kuralsız biraz daha iyiydi diyebilirim.

Veronica Roth’un çok satan kitap serisinin Uyumsuz’dan (Divergent) sonraki ikinci kitabı Kuralsız’ın (Insurgent) film uyarlaması, 20 Mart 2015’te Türkiye’deki izleyicilerle buluştu. Sinema yerine evde yanınızda kuru yemişlerinizle keyifli bir şekilde izleyebileceğiniz bir distopya tarzı film olmuş. Kuralsız’ın oyuncu kadrosunda Shailene Woodley, Theo James, Ansel Elgort, Miles Teller, Kate Winslet gibi isimler yer alıyor. Kuralsız’ın yapımcıları Lucy Fisher ve Douglas Wick. Kuralsız’ın yönetmeni 1968 doğumlu Robert Schwentke adını ilk olarak 2002 tarihli gerilim filmi olan Dövme ile duyurmuştu. Uçuş Planı, Zaman Yolcusunun Karısı, Red ve R.I.P.D. gibi farklı türlerde filmlere imza atan Schwentke; Veronica Roth’un Uyumsuz üçlemesinin bir sonraki halkası olan Allegiant’ın yönetmenliğini de üstlenecek.

kuralsiz

Filmin konusu ise şu şekilde: (sinemalarcom) Tris Prior (Shailene Woodley) sevdiği insanları ve kendini kurtarmak için amansız bir savaş vermektedir. Bir yandan da fedakarlık, kimlik, bağlılık, kurallar ve aşkla ilgili evrensel sorunlarla boğuşmaktadır. Üstelik savaş başlamak üzeredir ve herkes bir tarafı seçmek zorundadır, tarafsızlık söz konusu değildir. Telafisi mümkün olmayan hatalar söz konusudur ve Tris’in tek şansı “Uyumsuz”luğunu kabul edip öyle mücadeleye devam etmesidir. 

11294.cr2

 

Serinin ilk filmi ‘isyan’ temasıyla Açlık Oyunları serisiyle çok fazla benzerlik gösteriyordu. Fakat Kuralsız, filmin daha doğrusu serinin farkını gerçekten ortaya koyan bir yapım oldu diyebilirim. İlk filme nazaran daha çok simülasyon görmek -kitabı okuyan biri olarak- daha güzel geldi. Bilim kurgu ve aksiyon öğelerine daha fazla yer verildi; tempo genellikle yüksekti. Fakat boş rolde oynayan Shailene Woodley genç oyuncu kuşağının önemli isimlerinden biri olsa da, bir çok filmde rol alsa da oyunculuk yeteneği konusunda oldukça düşük bir performansa sahip olduğunu düşünüyorum. Bu kadar önemli bir seride yer alması onun için büyük bir şans gibi gözüküyor.

kuralsiz-insurgent-2

90’lı yılların sonunda doğan jenerasyonun özellikle Suzanne Collins/Açlık Oyunları, James Dashner/Labirent ve Veronica Roth/Uyumsuz üçlemeleri ile hem edebi alanda hem de beyazperde de ‘genç devrimci’ modellerini izleyerek büyüdüler. İleri de nasıl bir birey olacaklar açıkçası merak ediyorum. 

Kuralsız, filmin son sahnesindeki ‘peki şimdi ne olacak?’ sorusunu akıllara kazıyarak bitti. Serinin son kitabının beyazperdeye iki bölüm halinde aktarılacağını da hatırlatayım.

İyi seyirler.

Yorum Ekle