Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, int given in /var/www/vhosts/hknkr.com/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 2096

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /var/www/vhosts/hknkr.com/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 2096
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Börü

Sinekritik: Börü

Alper Çağlar'ın yapımcı ve senarist olduğu, mini dizi Börü için çekilen Börü filmi hakkında sinekritik, sinema eleştirisi.

Börü filmi
13

Altı bölüm süren Börü dizisi, finalini sinema filmiyle tamamladı. 15 Temmuz destanına odaklanan film, Polis Özel Harekatın en seçkin timinin bu destansı gecede yaşadıklarını ekrana yansıttı. Dizinin son bölümü ile kaldığı yerden devam eden filmde, vatan aşkı ile hareket eden kahraman polislerimizin 15 Temmuz gece merkezleri olan Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın bombalanması sonrası mücadelelerini izleyeceğiz. Kadrosunda Serkan Çayoğlu, Murat Arkın, Atıf Emir Benderlioğlu, Can Nergis, Ahmet Pınar, Zafer Algöz, Özge Gürel, Mesut Akusta gibi önemli isimler yer alıyor. 15 Temmuz destanını bizzat yaşayan bazı vatandaşlarımızın da filmde yer aldığını görmek güzel bir duyguydu diyebilirim.

Börü Film Özeti

Filmi izlemeden önce dizinin izlenmesi taraftarıyım; dizi izlendikten sonra, karakterlerin yaptıkları, yaşadıkları, ruh dünyaları, aralarındaki ilişkiler iyice anlanacak ve finali olan filmdeki bazı sahnelerin anlamı daha iyi idrak edilecektir.

Daha önce Dağ serisini izleyen (Dağ 1 ve Dağ 2) ve hayran kalan (zaten Alper Çağlar’ı sinemaya kazandıran film olmuştur) izleyicilerden biri olan ben; Börü filminde yeterli heyecanı alamamış, dolu dolu bir yapım izleyememiş olabilirim. Bunun altında, filmin tamamen 15 Temmuz’a odaklanması yatıyor. Çünkü, 15 Temmuz, bir gerçek. Çünkü, bu millet o gece tüm duyguları en üst seviyede yaşadı. Çünkü, 15 Temmuz üzerinden kurgu bir yapım hele bu kadar kısa bir süre geçtikten sonra yapmak yanlış olurdu. O yüzden Alper Çağlar, senaristliği yaptığı ve nedense kötü bir tercih yaparak yönetmen koltuğunda oturmadığı bu filmde, daha çok askerimizin üzerine atılan kendi tabiriyle ‘çamuru’ silmek için bu filmi çekti diyebiliriz. Zaten daha önce Dağ serisinde askerler üzerinden Ergenekon, Balyoz gibi davalara göndermelerde bulunuyordu, bu filmde bunu yine yaptı: zaten amacı mesaj vermekti.

Börü filmi nasıldı?

Filmin yapımcısı da olan Alper Çağlar’ın, gerçekleri dillendirirken çekinmemesi sinema izleyicileri tarafından beğenilen bir karakteri diyebilirim. Ancak bu filmde özellikle Mustafa Kamal ve Fevzi Paşa’nın oynadığı sahne ile Ömer Halisdemir’in şehadetinin aktarıldığı sahne bile başlı başına filmi izlemek için yeterli iki sebep diyebilirim.

Börü film başlangıcında çıkan bu sahte gerçekten çok güzel.

Recep İvedik gibi boş bir filmin rekor kırdığı ülkemizde amacı cebi doldurmak değil de sinemasal anlamda bir şeyler yapmak olan yapımcı ve oyuncu kadrosu ile Börü, takdire değer bir yapım. Panzehir, Börü, Dağ gibi filmlerle ülke sinemasının üzerinde olduğunu gösteren Alper Çağlar, 2 yıllık hazırlık süreci sonucunda bu filmi ortaya çıkardı. Gerçekçi aksiyon sahneleri, görsel efektler ve insanın içini titreten diyaloglar… Bir ayetin okunduğu sahne… Askeriyeye verilen ince mesajlar… Daha ne olabilir ki?

Börü Film afişi 15 Temmuz’u hatırlatan çok güzel bir sahne ile paylaşıldı.

Filmin aksiyon sahneleri yapay dursa da – bütçeye göre – başarılıydı; film için gerçekçi bir tank yaptıklarını da ekleyelim. (Cidden yapmışlar, 15 Temmuz ruhuna uygun bir çalışma!) Filmin objektiflik açısından da yerinde olduğunu düşünüyorum. Milliyetçi bir film olduğu da aşikar. Her Türk gencinin izlemesi taraftarıyım.

Terörist başını ülkeye getiren, Bordo Berelilerin teşkilatlanmasında lider rolü oynayan, Ergenekon soruşturmasından dolayı senelerce haksız yere hapis yatan, öykü başladığında yeni tahliye edilmiş ideal Türk komutanı Osman Alan’ı filmde Zafer Algöz başarıyla canlandırdı. Börü’nün orkestral müziklerini yapan Lincoln Jeager da gerçekten mükemmek müzikler ortaya çıkardı. Bunları da eklemek gerekli

Kısaca; izlenesi bir yapım olmuş, dizide yaşattığı heyecan ve aksiyon filmde aynı seviyede olmasa da özellikle diyaloglar ve vermek istediği mesaj ile son dönemin en iyi yapımlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

İyi seyirler.

Yorum Ekle