İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Kitap Yorum: Leyla ile Mecnun

Kitap Yorum: Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun kitap hakkında.
18

Leyla ile Mecnun dizisi bir dönem TRT ekranlarına kilitlemişti bizi. Kendi çölünde kaybolan Mecnun’un başından geçenlerin anlatıldığı bu unutulmaz televizyon dizisinin aynı isimli kitabı, dizinin senaristi Burak Aksak‘ın kaleminden okuyucular ile buluştu. Küsurat Yayınları tarafından piyasaya sürülen eser yayınlandıktan sonra çok satanlar listesinde kendine haliyle yer buldu, ben okumaya başladığımda 5. baskısı yayınlanmıştı, daha da satış rakamlarının artacağını düşünüyorum. Hem de sadece ‘fısıltı’ reklamlarıyla… 272 sayfalık eser dizinin hayranlarını tatmin edecektir.

Leyla ile Mecnun kitabı hakkında

Dizi izlemeyi sevmezdim, bir ara Kurtlar Vadisi izleyen gençler arasına katılmıştım; ama TV ile alakamı sağlayan ender yapımlardan bir tanesi de Leyla ile Mecnun olmuştur. Bu kült dizi ekranlardan ayrılalı 5 seneyi devirmiş olmasına rağmen hala ilk günkü gibi hayranları tarafından takip ediliyor; bu da günü birlik bir dizi olmadığını gösteriyor. Dizinin zaten absürt komedi tarzı ile milyonları ekrana kilitlediğini biliyoruz. (Absürt her nekadar ‘saçma’ demekse de dizinin çok zekice olduğunu, hayattan izler taşıdığınıda ekleyelim)

Leyla ile Mecnun adlı eser hakkında hazırladığım Vlog.

Dizisinden çok bahsettik değil mi?

Leyla ile Mecnun: Aynı karakterler, aynı son, farklı hikaye

Öncelikle şunu belirtmek lazım; bu eser, bir edebi eser değil. Aslında bir senaryo. Yazarı da senarist zaten. Hikâyesini anlatmış; edebi bir kaygısı olduğunu da sanmıyorum. Bunları dikkate alarak eserin yorumlanması gerek diye düşünüyorum.

Bu kült dizinin senaristi Burak Aksak, oturmuş, kitabını da yazmış, piyasaya sessiz sedasız sürmüş. 2011yılında ‘mecburi’ finaliyle ekranlara veda eden dizi sonrası senarist ve dizi ekibi çeşitli denemelerde bulunmuştu ama aynı tadı bir türlü yakalayamadı ve son olarak diziyle aynı adla kitap raflarda yerini aldı. Bugüne kadar da hep kitap uyarlaması dizileri/filmleri izlemiştik; beğenilen bir yapımın sonrasında çıkan kitabını okumak benim için ilk oldu. (Bir o kadar da enteresan) Kitabı okurken bir de dizi müziklerini açarsanız…

Leyla ile mecnun kitap kapağıda enterasan.

Hey gidi eski günler heyyyy!!!…: ) İskender, hırsız Yavuz, görme engelli Zeynep, Bakkal Erdal, İsmail, AkSakallı Dede, Leyla ve tabi ki Mecnun… Kitabı okurken, karakterleri özlediğimi hissettim. O espriler, ince laf sokmalar, muhabbetler… Okurken çok güldüğümü hatırlıyorum. Her okuduğumda dizinin sahneleri gözümün önünde canlandı diyebilirim. Elimde bir kitap vardı ama sahneler gözümünde önünde oynuyordu, okurken…

Leyla ile Mecnun kitabı bilindik karakter ve hikaye olmasına rağmen keyifliydi

Leyla ile Mecnun adlı eserde, dizideki karakterlerin hepsi yer alıyor; konu yine bilindik ama bu sefer finale başka bir ‘sürüm’ ile gidiyoruz. Leyla ile Mecnun birbirleriyle tanışıyor, yine dünyada olur olmadık olaylar meydana geliyor (hem de çok hızlı bir şekilde), kötü adamlar, Yavuz ile Zeynep’in aşkı, Bakkal Erdal’ın esprileri, Ak Sakallı Dede’nin uyarıları… Aslında dizi izleyicileri için çok sürpriz yok ama dediğim gibi finale bu sefer yine benzer şeyleri yaşayarak, farklı yollardan gidiyoruz. Yazar Burak Aksak’ın bir röportajında, kitaptaki finali dizi için düşündüğü ancak yapamadığı için kitabında aktardığını söylediği notunu da düşelim.

Leyla ile Mecnun kitabını özellikle dizinin hayranları sevecek diye düşünüyorum.

Karakterleri ayrı ayrı anlatmay agerek yok, biliyorsunuz. : ) Burak Aksak, yine kalemini konuşturarak, ortaya başarılı ve ‘tanıdık’ bir eser çıkarmayı başarmış. Finalde de noktayı koymadı bana göre, devamı gelebilir, Leyla ile Mecnun’un hikâyesi daha onlarca farklı kez anlatılabilir. Anlatılsın… Erdal Bakkal’ı daha çok dinlemek isteriz değilmi? : ) Dizide Arda’nın ‘tıs tıs’ gülmelerine ve karakterlerin ‘duş perdesi’ tarzı birbirlerine yapmış oldukları küfürlere alışkındık ancak kitapta bunlara yer verilmedi. Daha ‘seviyeli’ bir eser mi oldu diyelim? : )

Leyla ile Mecnun kitabı, Mecnun’un rüyadan uyanması ile başlıyor. Bu açıdan bakıldığında, dizinin devamı niteliğinde değil; yukarıda belirttiğim gibi benzer konu ama farklı yol gidiliyor. Dizi fanatiklerinin kitabı okurken bazı ayrıntıları (Leyla ile Mecnun dizide farklı mahallede iken kitapta aynı mahallede oturması gibi) hemen yakalayacakları da bir gerçek. Bunlarda yazarın kitap/dizi ekseninde yaptığı ufak değişiklikler.

Son tahlilde; bu kitap, dizi hayranlarının kaçırmaması gereken bir eser. 104 bölümlük dizinin hatırına bile okunur. Bunun dışında diziyi hiç izlemeyenlerin de beğeneceği bir eser. Kitabın en büyük eksikliği benim gibi diziyi izleyenler açısından bilindik bir başlangıç yapması (ki eksik olmasının yanında çok da hoş) ve finali alelade bir şekilde tamamlaması olmuştur. Olaylar o kadar hızlı ilerliyor ki; bitmesin diyorsunuz ama bitiyor. 100 küsur bölümde anlatılan olay örgüsü 270 sayfalık kitaba sığdırılmış gibi geldi. Hızlandırılmış ‘Leyla ile Mecnun’ kursu gibi bir şeydi. E ama ‘zaman döngüseldir’ değil mi? :)

Yine de siz okurken dizi sahnelerini hayal etmeniz ve dizi müziklerini okuma ortamınıza eklemeniz, daha fazla memnun kalmanıza vesile olabilir, bunu da belirteyim. Şimdiden iyi okumalar. :)

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. Okumayı bende düşünüyorum yakın zamanda okucagım insallah

  2. Bugüne kadar hep kitap uyarlaması dizi ve filmler görmüştüm. Şimdi dizi uyarlaması kitap görüyorum. İlginç olmuş. Leyla ve Mecnun dizisini bende keyifle izlerdim. Arada canım sıkıldığında yine açıp izliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir